Ewenement w skali krajowej!

baner_net

Nic się nie zmienia! Nadal, ku radości starosty pilskiego, sesje rady powiatu w Pile odbywają się w trybie kopertowym, czyli tak naprawdę są to sesje bez sesji! Ten stan rzeczy ma miejsce, pomimo ogłoszenia końca pandemii!!! Jest to ewenement na skalę krajową! Mam już dość, a Wy?

Oddajmy głos radnym opozycji (czytaj: Koalicji Obywatelskiej PO):

zdzierelaRafał Zdzierela
Śródmieście, Zamość

Sesja rady to czas, podczas którego wybrani przez mieszkańców radne i radni decydują o najważniejszych dla danej społeczności sprawach. Podejmowane są uchwały, toczą się publiczne dyskusje, przekazywane są głosy mieszkańców. Niestety, w rządzonym przez PiS i Porozumienie Samorządowe Powiecie Pilskim stosowane są przez władzę kruczki prawne, aby tak zorganizować przebieg sesji – od dawna zwracamy na to uwagę – aby de facto uniemożliwić radnym przeprowadzenie publicznej dyskusji, aby nie można było zadać niewygodnych pytań czy też, aby po prostu nie prowadzić dialogu w ważnych dla naszej społeczności sprawach.

Niedawno materiał Onetu ujawnił niepokojące fakty dotyczące Zespołu Placówek Wychowawczych w Łobżenicy. W niechlubnej roli pojawia się ponownie w tej sprawie obecny starosta. Pojawiają się pytania o zasadność wydatkowania publicznych środków oraz o wspieranie wicedyrektora oskarżonego o zlecenie pobić wychowanków. Sugeruje się również zaniedbanie właściwego nadzoru nad podlegającą staroście placówką.

Mieszkańcy mają prawo, aby w powyższym i innych gorszących tematach uzyskać wyczerpujące informacje, aby ich radni mogli przeprowadzić publiczną dyskusję. Niestety, od czasu pandemii COVID-19 (z nielicznymi wyjątkami) sesje sprowadzają się właściwie do przesyłania przez radnych indywidualnych kart głosowania nad procedowanymi uchwałami. I tyle. Mimo upływu czasu, nie możemy się zgodzić na takie zaniżanie samorządowych standardów.

karwackaMałgorzata Karwacka
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Święta zbliżają się, a z dnia na dzień jest coraz drożej. Inflacja w Polsce wzrosła do poziomu 18,4% w miesiącu lutym, rok do roku z tendencją wzrostową i jest najwyższa od 1996 r. Natomiast inflacja za Odrą w Niemczech wynosi 7,9%. Wynik Polski w odniesieniu do inflacji, na tle innych krajów w Europie i na świecie jest jednym z najgorszych. Najtrudniej, w czasach tak szybko rosnących cen, mają emeryci. Artykuły które kupują wzrosły nie o 18,4% ale o wiele więcej. Jest to grupa, która najwięcej traci na inflacji, którą rozpędził rząd. Wszak jedną decyzją premiera, która z dnia na dzień zablokowała dostawy tanich nośników energii ze Wschodu, bez logicznego rozłożenia jej w czasie, sukcesywnie w odstępie trzech miesięcy, tak jak to zrobiła Unia Europejska, wzrosły ich ceny. Ta decyzja spowodowała chaos na polskim rynku energetycznym, wystrzeliły ceny węgla, gazu i prądu, co rozpędziło inflację. Państwo wprowadzając tarczę ochronną na surowce energetyczne nie skompensowało olbrzymiego wzrostu cen tychże surowców energetycznych, czego skutkiem jest lawinowe zamykanie sklepów, małych firm oraz strach obywateli przed cenami prądu i ciepła. Tak katastrofalna decyzja premiera i jego rządu spowodowała również, że firmy w dużej części musiały wydać środki przeznaczone na inwestycje i skierować je na zakup węgla, prądu i gazu po bardzo wysokich cenach. Prawdą jest, że ceny zaczynają spadać dzięki reakcji krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły spokojny, rozłożony w czasie zakup tychże nośników energii, co uspokoiło rynek. Nie pomogło to jednak wyhamować inflacji w Polsce. Przez nieprzemyślaną do końca decyzję rządu, o której mowa powyżej, straciliśmy przeogromne pieniądze, gdyż kupując surowce w czasie trzech miesięcy kupilibyśmy węgiel, gaz o wiele taniej i nie uruchomilibyśmy tak wysokiej inflacji. Należy zadać pytanie, czy aby rząd nie zrobił tego celowo, gdyż jako jedyny najwięcej na tym skorzystał. Wzrost cen towarów i usług powoduje wzrost podatków pośrednich i bezpośrednich odprowadzanych do budżetu państwa.

Życzę spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności.

wadolowskiGrzegorz Wądołowski
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Mieszkam dość blisko Stadionu Miejskiego (czyt. żużlowego) przy ul. Bydgoskiej w Pile. Obserwuję, z nieukrywaną radością, jak postępują prace związane z gruntowną przebudową toru żużlowego. Jeszcze bardziej ucieszył mnie fakt, że Pilski Klub Sportowy Polonia Piła wystartuje w rozgrywkach II ligi speedwaya. Ta niezwykle popularna dyscyplina sportowa w Polsce (z ogromnymi sukcesami międzynarodowymi) również w Pile i okolicy, ma liczną rzeszę fanów.

Już w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku tłumy kibiców pojawiały się na stadionach: najpierw na Mickiewicza, a później na Bydgoskiej. Po regresie, w kolejnych dwóch dekadach, nastąpiła reaktywacja sekcji żużlowej. Znowu zapachniało eterem, a stadion dosłownie pękał w szwach. Trzeba go było przebudować. To tu swoje licencje zdobywali m.in. R. Dobrucki, R. Okoniewski, czy J. Hampel. Bezapelacyjnie najjaśniejszą gwiazdą był słynny Hans Nielsen – honorowy obywatel Piły.

Polonia Piła była jednym z najlepszych klubów w Polsce i sięgnęła po mistrzostwo kraju. Potem znowu źle się działo. Brakowało pieniędzy, dobrych działaczy i menadżerów, a tor był beznadziejny.
Władze miasta z prezydentem na czele, w ostatnich latach zaczęły mocniej wspierać pilski żużel. I to właśnie dzięki nim doszło do koniecznej modernizacji. Bez tego nie byłoby zgody PZM na rozgrywanie zawodów motorowych.

Na ukończeniu jest wymiana nawierzchni i odwodnienie liniowe. Wymienione zostanie oświetlenie sygnalizacyjne. Wyznaczona będzie nowa strefa bezpieczeństwa pomiędzy torem, a trybunami. Remont czeka jeszcze pomieszczenia socjalne. Zamontowane zostaną także nowe bandy pneumatyczne.

Szkoda, że rzucane kłody pod nogi władzom Piły (wiadomo przez Kogo), uniemożliwiły uporanie się z inwestycją dużo, dużo wcześniej. Pierwszy mecz na swoim terenie pilanie rozegrają na początku maja. Liczymy na ciekawy, dobry skład zespołu i …. taśma w górę! Powodzenia!

szutkowskiWojciech Szutkowski
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Podczas kongresu Perły Samorządu 2022 r. który odbył się w dniach 18-19.05.2022 r w Gdyni Powiat Pilski otrzymał wyróżnienie za działania proekologiczne i budowanie marki Ekopowiat. Odbierający to wyróżnienie wicestarosta pilski stwierdził m.in. Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie przede wszystkim za zwrócenie uwagi na najważniejsze wyzwania ekologiczne, takie jak ochrona powietrza, wód i powierzchni ziemi i bioróżnorodności, zapobieganie zmianom klimatu (…). (źródło Powiat Pilski, Twoja Piła 21.05.2022 r.)

Pozostaje pytanie jak to się ma do Apelu Rady Powiatu w Pile w sprawie postulatów właścicieli i użytkowników nieruchomości oraz gospodarstw rolnych powiatu pilskiego, gdzie Zarząd Powiatu w dniu 22 marca 2023 r. tj. dwa dni po wpływie ww. wniosku jednogłośnie zarekomendował radnym powiatu swoje negatywne stanowisko w przedmiocie utworzenia Parku Krajobrazowego Dolina Noteci, zainicjowaną do konsultacji stosowną uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego,

Spośród czterech gmin powiatu pilskiego przylegających do Noteci, jedynie gmina Białośliwie pozytywnie zaopiniowała utworzenie Parku. Zarząd Powiatu przed skierowaniem tego Apelu pod obrady rady powiatu nie podjął konsultacji z organizacjami pozarządowymi w tak ważnym temacie, podczas gdy wokół budynku Starostwa i szkołach ponadpodstawowych promuje się jako powiat proekologiczny. Głosami radnych Porozumienia Samorządowego, PiS i PSL Apel został w dniu 30.03.2023 r. przyjęty.

jarczakPaweł Jarczak
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

W kalendarzu już wiosna, a zima nadal daje o sobie znać, to dla samorządów czas, aby myśleć o przygotowaniach i ofercie letniego wypoczynku dla swoich mieszkańców. Jak co roku pilanie będą mogli korzystać z dwóch kąpielisk zlokalizowanych na OTW Płotki i OW Piaszczyste. Kąpieliska czynne będą od 15 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 1000 do 1800. W ramach polepszenia infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej i sportowej, wymianie ulegnie nawierzchnia drogi wewnętrznej na OTW Płotki. Stadion piłkarsko-żużlowy przy ul. Bydgoskiej zyska nowe bandy absorbujące energię, odwodnienie liniowe oraz nową nawierzchnię toru. Pamiętać należy o pracach trwających na terenach nadrzecznych rzeki Gwdy. Niebawem pojawią się tam boiska wielofunkcyjne oraz plac zabaw dla najmłodszych, a w późniejszym terminie tor do jazdy ekstremalnej dla rowerów.

Mam nadzieję, że wykonane prace oraz przygotowana oferta pozwoli na dobry wypoczynek letni mieszkańcom naszego miasta.

dabekStanisław Dąbek
Śródmieście, Zamość

Codziennie docierają do nas informacje telewizyjne, radiowe o działaniach wojennych w Ukrainie. Coraz bardziej zauważam pewne elementy, które też i miasto Piła poza transportami, które są tam wysyłane przygotowuje. Chociażby używane dwa autobusy Solarisy Urbino 10 z zasobów MZK Piła, które zostały wycofane i przekazane Fundacji Humanos, która przekształciła je, w takie małe mobilne szpitale, które będą służyć w strefie przygranicznej. To jest inicjatywa godna uwagi i pochwały.

Zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych i z tej okazji zachęcam do spojrzenia wokół siebie, jak sąsiedzi przygotowują się do świąt. Warto wziąć udział w akacjach pomocowych, podczas których np. są prowadzone zbiórki żywności. I sprawić, żeby nikomu podczas tych świąt niczego nie zabrakło.


Już teraz zapraszam do lektury kolejnych wypowiedzi radnych KO, po marcowej sesji Rady Powiatu w Pile.

M.M.

 

ewenement1 ewenement2