Fado zabrzmiało w pilskim Parku

W kolejnej edycji „Parkowych Spotkań”, w niedzielny wieczór 19 czerwca, na „scenie” w Parku Miejskim w Pile zaprezentowała się Kinga Rataj, która w niebanalny sposób, za pomocą nietuzinkowego głosu przeniosła licznie zebranych melomanów w świat fado – nostalgiczno-lirycznych pieśni portugalskich. Wokalistkę wspomagali instrumentalnie: Marek Bazela – fortepian i Tomasz Grzybowski – gitara klasyczna.

Słoneczna pogoda, czas letniej kanikuły, a także coraz większe zainteresowanie parkowymi randkami z muzyką, sprawiły że praktycznie każde miejsce w Parku Miejskim nadające się do kontemplowania muzyki przez duże „M” było zapełnione pilanami łaknącymi tego typu wspaniałych spotkań z podopieczną Polihymni.

Kinga Rataj jest wokalistką wykonującą fado – nostalgiczne pieśni portugalskie. Śpiewając po polsku i po portugalsku, opowiada o saudade, utraconej miłości, tęsknocie za niespełnionym marzeniem, ale także o radości życia i portugalskiej wierze w dominację duszy i serca nad rozumem. W jej repertuarze znajdują się zarówno autorskie utwory, jak i oryginalne interpretacje pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. królowej fado Amálii Rodrigues czy Dulce Pontes.

Zadebiutowała w 2005 roku, by już rok później zdobyć Grand Prix 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, otrzymując równocześnie Nagrodę Prezesa TVP za najciekawszy debiut. Wokalistka może poszczycić się także m.in. laurem 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku OFPA czy 2. Festiwalu Twórczości Marka Grechuty –  Korowód. Ma na koncie również dwukrotny występ na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, występ na X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie oraz udział w II Międzynarodowym Festiwalu Fado de Catalunya 2013 w hiszpańskiej Lleidzie. Miała okazję współdzielić scenę z takimi gwiazdami jak João de Sous, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Turnau. Ze swoim recitalem Tudo isto é fado aktywnie promuje muzykę fado w Polsce.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/tetnoregionu/photos/?tab=album&album_id=1154869557887458

mm

fado_zabrzmialo00

fado_zabrzmialo13 fado_zabrzmialo01 fado_zabrzmialo02 fado_zabrzmialo03 fado_zabrzmialo04 fado_zabrzmialo05 fado_zabrzmialo06 fado_zabrzmialo07 fado_zabrzmialo08 fado_zabrzmialo09 fado_zabrzmialo10 fado_zabrzmialo11 fado_zabrzmialo12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *