Festyn dla czworonogów i ich miłośników. Nadal potrzebne są domy dla psiaków ze schroniska

8 października w Parku na Wyspie odbyła się 8 edycja „Przygarnij Burka” – akcja promująca adopcję psów ze schroniska na Leszkowie, które z pewnością odwdzięczą się za dom i będą wspaniałymi towarzyszami. Niestety pogoda nie była zbyt łaskawa dla organizatorów, którzy przygotowali wiele atrakcji dla miłośników zwierząt oraz dla uczestników, mogących pochwalić się swoim pupilem. Mimo to nie zabrakło wskazówek w zakresie opieki i hodowli zwierząt domowych, a na stoiskach można było zakupić artykuły dla zwierząt. Były różne pokazy, w tym m.in. pokaz ratownictwa, pokazy sztuk walki i bardzo widowiskowe dog frisbee.

W pilskim schronisku wiele psiaków czeka na ciepły i kochający dom. Nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia, by mieć szczęśliwy dom, ale zawsze można to zmienić. Po raz kolejny podczas akcji „Przygarnij Burka” pojawiły się psiaki z pilskiego schroniska, które wybrała zoopsycholog Danuta Żołędziewska. Podczas sobotniej akcji udało się znaleźć dom dla Niebieskookiej i Zulka – jedynego pasiaka, który rok temu po akcji na Wyspie wrócił do schroniska. Organizatorzy nie odpuszczają i chcą znaleźć domy dla Kolczatki, Szczęściarza, Beżowego, Pufka, Pana Zabka, Miodka i Gonzo. Adoptowany pies z pewnością odwdzięczy się swojej nowej rodzinie dozgonną miłością i wniesie do domu wiele radosnych chwil.

– Poszły tylko dwa psy, Niebieskooka i Zulek. Pogoda niestety zrobiła swoje, ale telefony się grzeją i stajemy na rzęsach, żeby pozostałe też znalazły dom. Kilka osób deklarowało, że pojawią się w schronisku. Popieram to jak najbardziej, bo decyzja o adopcji nie może być spontaniczna i nieprzemyślana, bo nie ma nic gorszego niż dać takiemu psiakowi nadzieję, a potem ją odebrać i zwrócić za schroniskowe kraty – mówi Katarzyna Sztafel, Inspektor ds. Promocji Miasta.

Na początku kwietnia 2017 r. Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) przeprowadził badanie dotyczące posiadania zwierząt w gospodarstwach domowych. Raport przedstawia najświeższe wyniki.

Ponad połowa Polaków (52%) ma jakiekolwiek zwierzę domowe w swoim gospodarstwie domowym. Posiadaczami pupilów domowych są częściej mieszkańcy wsi i małych miast niż mieszkańcy dużych i największych aglomeracji. Co sprzyja posiadaniu zwierząt domowych oprócz wieku i wielkości miejsca zamieszkania? Okazuje się, że takim pozytywnym
czynnikiem jest posiadanie dzieci.

Jakie zwierzęta domowe posiadają Polacy? Tak jak już zostało wspomniane, co drugi Polak (52%) posiada jakieś zwierzę w domu. Najczęściej jest to pies lub kot (50%). Idąc w odwiedziny, z większym prawdopodobieństwem trafimy do domu, w którym przywita nas pies niż kot lub jakiekolwiek inne zwierzę – 42% Polaków deklaruje, że ma psa, 26% kota, a 5% inne zwierzę. Niespełna co piąty ankietowany (18%) posiada zarówno psa, jak i kota.

Akcja Burek trwa! Poniżej informacja o psach, które nie znalazły domu podczas sobot-niego wydarzenia w Parku na Wyspie, a które czekają na Ciebie w schronisku.
Kolczatka (numer  S-74), w schronisku od stycznia 2015 r. Pies odebrany interwencyjnie.  Życie suni nie było łatwe, otrzymała od losu tylko ból i udrękę. Pomimo traumy życia, pozo-stała ciepłą, wierną i oddaną człowiekowi przyjaciółką. Jest psem posłusznym, nie narzuca się.  Chętnie wykonuje zalecenia człowieka. Chętnie się uczy. Nie brakuje jej energii do zabaw, do wspólnego spędzania czasu z opiekunem. Pies typu  powiedz, co mogę zrobić dla Ciebie. W przypadku problemu suni z akceptacją życia miejskiego proponowana bezpłatna pomoc zoopsychologa i instruktora szkoleń.

Miodek (numer WR-33), około 11 lat, w schronisku od 2015 r., pies leczony, wymaga szcze-gólnej opieki –  jak to senior czasami coś mu strzyknie, coś zaboli. Raczej nie nadaje się na  maratony ale spokojny spacerek przyjmie z chęcią i na trochę kulawych i bolących nóżkach, powędruje za swym opiekunem wolniutko- ale na koniec świata.

Gonzo (KR-57) jest psem spokojnym, przyjacielskim i bardzo źle znoszącym zamknięcie. Desperacko próbuje się wydostać z kojca i z wielką wdzięcznością przyjmuje propozycję spa-ceru. Na spacerze nie ciągnie, idzie przy nodze, nie ekscytuje się. Dobrze dogaduje się z in-nymi psami. (informacja pochodzi ze strony: Wolontariusze przy schronisku dla zwierząt w Pile).

Pufek (A-1059) – nazwany tak ze względu na swoje gabaryty. Starszy pan, który już powoli zapomina jak to jest mieć dom.  Pomimo tego, kiedy zbliża się  człowiek serce jej jeszcze drga, może, może …może on mnie zabierze. Grzeczny, ufny, kontaktowy. Lubi głaskanie, przytulanie i jedzenie. Będzie szczęśliwy kiedy pogłaska go jego opiekun, kiedy będzie wie-dział, że ma dom. Psiak do wspólnych spacerów i oglądania TV. Powiernik, przyjaciel.  Bę-dzie z Tobą w każdej sytuacji.

Beżowy  (WY-17) w schronisku od maja 2017 r. Energiczny chłopak, kombinator. Jak nie tędy, to tędy, ale i tak dotrę do Ciebie.  Wszystko przekłada, aby tylko móc być z człowie-kiem. Może być manipulantem, na piękne oczy wymusi dla siebie uwagę.  Powinien mieć zapewnione zajęcie np. zabawy, długie spacery, praca  np. typu sztuczki, posłuszeństwo itp. Może mieć tendencję do nadprzywiązania.  Jednak przy prawidłowym z nim postępowaniu,  pies nie będzie sprawiał problemu. Pies typu kochaj mnie.

Pan Ząbek (PA-2292). Nazwany tak, bo choć niewiele ząbków mu zostało, całkiem nieźle sobie radzi)  w schronisku od 2015 r. Stateczny chłopak, komunikatywny, rozważny. Kocha jeść i się przytulać. Niewiele potrzebuje od Ciebie ruchu, nie będzie biegał za rowerem, nie będzie wykonywał sztuczek. Popatrzy Tobie głęboko w oczy i powie: kocham Cię.  Warunek ma tylko jeden, szanuj mnie i pozwól siebie kochać.  Będzie wdzięczny za spacer, za Twoją uwagę skierowaną do niego. Za rozmowy i przytulanie. Odda Tobie swoje serce, swoją psią miłość. Zyskasz oddanego przyjaciela, powiernika swoich sekretów.

Szczęściarz –  energiczny i przyjazny psiak. Ma 3 lata. Zachowuje się przyjaźnie do każdego. Lubi dzieci. Beztrosko wita się nawet z obcymi osobami. Ładnie chodzi na smyczy. Toleruje inne psy. Jego numer to A-1402 ( opis wolontariuszy).

Sebastian Daukszewicz

festyn_dla_czworonogow00

festyn_dla_czworonogow75 festyn_dla_czworonogow01 festyn_dla_czworonogow02 festyn_dla_czworonogow03 festyn_dla_czworonogow04 festyn_dla_czworonogow05 festyn_dla_czworonogow06 festyn_dla_czworonogow07 festyn_dla_czworonogow08 festyn_dla_czworonogow09 festyn_dla_czworonogow10 festyn_dla_czworonogow11 festyn_dla_czworonogow12 festyn_dla_czworonogow13 festyn_dla_czworonogow14 festyn_dla_czworonogow15 festyn_dla_czworonogow16 festyn_dla_czworonogow17 festyn_dla_czworonogow18 festyn_dla_czworonogow19 festyn_dla_czworonogow20 festyn_dla_czworonogow21 festyn_dla_czworonogow22 festyn_dla_czworonogow23 festyn_dla_czworonogow24 festyn_dla_czworonogow25 festyn_dla_czworonogow26 festyn_dla_czworonogow27 festyn_dla_czworonogow28 festyn_dla_czworonogow29 festyn_dla_czworonogow30 festyn_dla_czworonogow31 festyn_dla_czworonogow32 festyn_dla_czworonogow33 festyn_dla_czworonogow34 festyn_dla_czworonogow35 festyn_dla_czworonogow36 festyn_dla_czworonogow37 festyn_dla_czworonogow38 festyn_dla_czworonogow39 festyn_dla_czworonogow40 festyn_dla_czworonogow41 festyn_dla_czworonogow42 festyn_dla_czworonogow43 festyn_dla_czworonogow44 festyn_dla_czworonogow45 festyn_dla_czworonogow46 festyn_dla_czworonogow47 festyn_dla_czworonogow48 festyn_dla_czworonogow49 festyn_dla_czworonogow50 festyn_dla_czworonogow51 festyn_dla_czworonogow52 festyn_dla_czworonogow53 festyn_dla_czworonogow54 festyn_dla_czworonogow55 festyn_dla_czworonogow56 festyn_dla_czworonogow57 festyn_dla_czworonogow58 festyn_dla_czworonogow59 festyn_dla_czworonogow60 festyn_dla_czworonogow61 festyn_dla_czworonogow62 festyn_dla_czworonogow63 festyn_dla_czworonogow64 festyn_dla_czworonogow65 festyn_dla_czworonogow66 festyn_dla_czworonogow67 festyn_dla_czworonogow68 festyn_dla_czworonogow69 festyn_dla_czworonogow70 festyn_dla_czworonogow71 festyn_dla_czworonogow72 festyn_dla_czworonogow73 festyn_dla_czworonogow74