Finał Mistrzostw Województwa Wlkp w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców

W dniach 27-28 marca w halach we Wrześni i Bugaju odbył się 16. Finał Gimnazjady w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców, który został rozegrany wg nowej dwudniowej formuły. W turnieju uczestniczyło 8 zespołów dziewcząt i 8 drużyn chłopców, które uzyskały awans z zawodów na szczeblu rejonowym oraz gospodarz turnieju. Reprezentanci Zespołu Szkół Nr 3 wywalczyli szóstą lokatę, choć w zasięgu była ścisła czwórka. Udział w finale województwa wlkp. jest ogromnym sukcesem i potwierdzeniem systematycznej pracy w klasach sportowych naszej szkoły, wszak na tym etapie rozgrywek meldujemy się drugi raz z rzędu. Dla trenera naszych trzecio i pierwszoklasistów – Ireneusza Gondka – był to czwarty finał gimnazjady.

Zawody zainaugurowane zostały paradą wszystkich uczestniczących w finałach ekip. Wśród zaproszonych gości na trybunach zasiedli m.in.: dyrekcja Gimnazjum nr 2 we Wrześni, Starosta Wrzesiński D.Jaśniewicz, zastępca starosty W.Grzegorek, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Września A.Mokracki, członek ZW SZS „Wielkopolska” J.Szamałek, prezes pierwszoligowego KS APP Krispol Września R.Wardak wraz z siatkarzami i trenerem M.Jankowiakiem. Uzupełnieniem licznej widowni była przebywająca na widowni młodzież szkolna oraz inni sympatycy siatkówki.

Po uroczystym otwarciu, którego dokonał dyrektor miejscowej szkoły, w krótkim układzie artystyczno – akrobatycznym wystąpiły dziewczęta z gimnazjalnego zespołu „Girls”, po czym swój talent wokalny zaprezentowała uczennica A.Waśkiewicz. Patronat medialny nad XVI Gimnazjadą Wojewódzką objęła lokalna gazeta „Wiadomości Wrzesińskie” oraz „Radio Września”. Zawody rozgrywane były na 4 boiskach i przeprowadzone zostały zgodnie z regulaminem SZS „Wielkopolska” tzn. w fazie eliminacyjnej z podziałem na dwie grupy systemem „każdy z każdym”, następnie w półfinałach wg klucza: I zespół z grupy A z II zespołem z grupy B i II zespół z grupy A z I zespołem z grupy B. W finałach zwycięzcy grali o I miejsce natomiast pokonani walczyli o miejsce trzecie.

Los wrzucił nas „do worka” z ekipami Wrześni, Turku i Krobi (gr.B) – co okazało się później – kolejno: wice i mistrzami wlkp. Bezpośrednio po uroczystym otwarciu imprezy chłopcy zostali przewiezieni z Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego do hali w Bugaju (Miłosławiu), gdzie rozgrywali swoje mecze eliminacyjne. Zarówno hala wrzesińskiego gimnazjum jak i szkoły podstawowej w Bugaju, mówiąc kolokwialnie „wgniata w fotel”… w takich miejscach można, dlaczego nie u nas? Przepraszam czytelników za odrobinę prywaty, ale w głowach mamy jeszcze rejon i wycieczkę do pobliskiego Czarnkowa…słowa i fotki nie oddają piękna wspomnianych obiektów…bazy, zaplecza sprzętowego, organizacji pracy również…hmmm może dożyjemy;)

Grupę B już podałem, natomiast równolegle na pierwszym boisku swe mecze rozgrywały drużyny gr A, a były to: Nowy Tomyśl, G5 Poznań, G9 Kalisz i G2 Puszczykowo. W tej grupie zwyciężyła ekipa z Nowego Tomyśla, drugi był Kalisz, dalej Poznań i Puszczykowo. Oglądając spotkania grupowe „w ciemno” można było obstawić sobotnich triumfatorów, jednak sport jest nieobliczalny i byliśmy świadkami wielu niespodzianek, ale to za chwilę.

Wracamy do naszej grupy, a w niej uczniowie klas Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego (SOS) Gimnazjum nr 2 we Wrześni pokonali zespoły: Gimnazjum nr 2 Turek 2:1, Gimnazjum Krobia 2:0 oraz naszych chłopców 2:1 po bardzo kontrowersyjnych decyzjach sędziego w tie-break’u, zajmując tym samym pierwsze miejsce w grupie. Jeden sędzia przy tak szybkiej siatkówce to odrobinę za mało. Przez dwa ewidentne błędy dotknięcia siatki, a także kontuzję Nikodema Owczarka przegraliśmy 12:15. Aby zachować chronologię wydarzeń dodam, że w pierwszym naszym spotkaniu pokonaliśmy po pięknej walce gimnazjalistów z Krobi 2:1 i ulegliśmy chłopcom z Turku 0:2. Mecz z wrzesińską drużyną był naszym ostatnim pojedynkiem w grupie i zabrakło bardzo niewiele, by awansować do czwórki. Zajęliśmy ostatecznie 3 miejsce w grupie B i następnego dnia turnieju – w sobotę – walczyliśmy z trzecią ekipą gr A – G5 Poznań o 5 miejsce. Ulegliśmy lepiej dysponowanym poznaniakom i ostatecznie cieszyliśmy się z szóstej lokaty.

W sobotę odbyły się półfinały, w których Gimnazjum nr 2 Września podejmowało faworyta do złotego medalu Gimnazjum nr 9 Kalisz (klubowego mistrza Wielkopolski oraz półfinalistę mistrzostw Polski kadetów). Po zaciętym pojedynku sensacyjnie wygrywają wrześnianie pokonując rywala 2:1 (17:25; 26:24; 15:11) tym samym zdobywając minimum srebrny medal Gimnazjady. W naszych sercach jeszcze większy niedosyt mieliśmy ich „na widelcu”. W drugim półfinale Turek pokonuje Kalisz i mamy komplet finalistów…

O godzinie 14: 30 odbył się mecz finałowy. Ponownie spotkali się rywale z grupy eliminacyjnej Gimnazjum nr 2 Września – Gimnazjum nr 2 Turek. Tym razem po wyrównanym boju drużyna z Turku okazała się lepsza 2:0 (25:22, 25:23) i piąty raz z rzędu zdobyła medal w finale gimnazjady – tym razem z najcenniejszego kruszcu…

Podczas uroczystego zakończenia turnieju wręczono medale, pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe tableau, a zespoły, które zajęły miejsca I – IV otrzymały dodatkowo grawertony SZS „Wielkopolska”. Najlepsze siatkarki i siatkarze z poszczególnych zespołów uhonorowani zostali – ufundowanymi przez organizatorów – statuetkami.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Patrycja Ignasiak – Gimnazjum nr 2 Jarocin
Agata Olejniczak – Gimnazjum nr 2 Gostyń
Michalina Leracz – Gimnazjum nr 2 Września
Iwona Polega – Gimnazjum nr 3 Szamotuły
Ilona Betke – Gimnazjum nr 5 Piła
Martyna Felińska – Gimnazjum nr 9 Kalisz
Marta Solarczyk – Gimnazjum nr 5 Poznań
Katarzyna Nowak – Gimnazjum nr 1 Turek
Jędrzej Kowal – Gimnazjum nr 2 Puszczykowo
Mikołaj Nele – ZSPiG Krobia
Dawid Romaniszyn – ZS Nr 3 Piła
Szymon Krzyżkowiak – Gimnazjum nr 5 Poznań
Adrian Wyrwich – Gimnazjum nr 9 Kalisz
Łukasz Liman – Gimnazjum Nowy Tomyśl
Tomasz Pielak – Gimnazjum nr 2 Września
Błażej Borkowski – Gimnazjum nr 2 Turek

Nagrodę specjalną przeznaczoną dla najlepszego zawodnika z zespołu gospodarzy otrzymał z rąk Prezesa klubu APP Krispol Września T. Pielak. W ceremonii wręczania nagród i dekoracji najlepszych zawodników uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz.

Drużyna ZS3 wystąpiła w składzie: rozgrywający – Hubert Muchar (3c) i Filip Stróżyński (1c), atakujący – Jakub Szymanowski (3c), przyjmujący – Dawid Romaniszyn (3c), Mateusz Pietrus (2c), Michał Dymkowski (1c), Piotr Grzybowski (3c), Bartosz Szkodziński (1c), Michał Gładysz (1c), środkowi – Dawid Dymkowski (3c), Nikodem Owczarek (3c) oraz libero – Tobiasz Trawiński (3c).

Wśród dziewcząt wysoką czwartą lokatę wywalczyły podopieczne Sławomira Świderskiego – siatkarki z Gimnazjum nr 5, które powtórzyły zeszłoroczny sukces.

Przed nami miejmy nadzieję ciepłe tygodnie. Nie kończymy pracy. Wchodzimy na piasek i rozpoczynając od jubileuszowych X Mistrzostw Szkoły w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców, wyłonimy najskuteczniejszą parę naszej szkoły, która reprezentować będzie powiat pilski. Mam też nadzieję, że po raz drugi odwiedzimy wrzesińskie ośrodki sportowe, które w tym roku szkolnym będą gospodarzem jeszcze jednej imprezy finałowej XVI Gimnazjady – zmagań najlepszych siatkarek i siatkarzy plażowych województwa wlkp., ale to już oddzielny rozdział i duuuużo pracy.

A oto kolejność końcowa turnieju chłopców:

1. Gimnazjum nr 2 w Turku
2. Gimnazjum nr 2 we Wrześni
3. Gimnazjum w Nowym Tomyślu
4. Gimnazjum nr 9 w Kaliszu
5. ZS 3 Piła
6. Gimnazjum nr 5 w Poznaniu
7. Gimnazjum w Krobi
8. Gimnazjum nr 2 Puszczykowo

Kolejność końcowa dziewcząt:

1.Gimnazjum nr 1 Turek
2.Gimnazjum nr 5 Poznań
3.Gimnazjum nr 9 Kalisz
4.Gimnazjum nr 5 Piła
5.Gimnazjum  nr 3 Szamotuły
6.Gimnazjum nr 2 Września
7.Gimnazjum nr 1 Gostyń
8.Gimnazjum nr 5 Jarocin

Ireneusz Gondek

final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow10

final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow15 final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow11 final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow12 final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow13 final_mistrzostw_w_pilce_siatkowej_chlopcow14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *