Firma z Piły szkoliła ponad stu antyterrorystów z całej Polski

W minioną środę, 27 maja 2015 r., w Brzegu Dolnym odbyły się ćwiczenia Tactical Prison Rescure 2015. Celem ćwiczeń było przetestowanie działania zespołów antyterrorystycznych GISW, ŻW, Straży Granicznej, Policji i BOR w różnych warunkach taktycznych. Funkcjonariusze mieli do pokonania 7 zupełnie różnych stacji ułożonych przez organizatorów którym przewodzili kpt. Leszek Kołtun i  kpt. Łukasz G. w ten sposób aby sprawdzić wszystkie umiejętności poszczególnych zespołów bojowych.

Firma Wolf Security przygotowała jeden z dwóch najtrudniejszych sprawdzianów. Antyterroryści mieli do pokonania samochodem trudny technicznie tor, a następnie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. To jednak nie był koniec. W trakcie udzielania pomocy następował wybuch i ponowny ostrzał, funkcjonariusze musieli odpowiedzieć ogniem, ewakuować raną osobę oraz dokończyć wszystkie czynności ratownicze  w pojeździe podczas jazdy.

Uwieńczeniem zawodów był niespodziewany alarm nocny na stadionie we Wrocławiu. Wszystkie zespoły musiały jak najszybciej dojechać w wyznaczone miejsce, do końca nie wiedzieli czego się spodziewać. Po dojechaniu na miejsce dowiedzieli się, że nastąpił atak typu Active Shooter i muszą zlikwidować zagrożenie oraz ewakuować ranne osoby.

– Zrobiliśmy im prawdziwą wojnę!. Ludzie we Wrocławiu nie wiedzieli co się dzieje, całą noc dzwonili na policję, bo myśleli że zaczęła się wojna. Mieliśmy do dyspozycji 60 granatów, ponad 1000 szt. amunicji oraz 20 statystów z różnego typu ranami. Nasza rola ograniczała się do pomocy w organizacji, przywieźliśmy ze sobą głośniki akumulatorowe o dużej mocy oraz ładunki wybuchowe na radiolinie. Saperzy podłożyli trzy bomby, a legenda JKW ( jednostka Komandosów Wojskowych) czyli „Wir-u” współpracujący z firmą EMS rozstawił wszystkich statystów i zaplanował taktykę. Bez Wira, Cleo i Orła nie wyszło by tak dobrze. Do samego końca również zapewnialiśmy też dobry humor. To były pierwsze tak duże ćwiczenia typu „Active shooter” w Europie z wykorzystaniem tak potężnej infrastruktury. Dwóch kapitanów z SW, którzy zorganizowali to przedsięwzięcie naprawdę zasługują na brawa. Jestem dumny, że mogliśmy brać w nich udział – powiedział szef Wolf Security.

red

firma_z_pily_szkolila10

firma_z_pily_szkolila20 firma_z_pily_szkolila11 firma_z_pily_szkolila12 firma_z_pily_szkolila13 firma_z_pily_szkolila14 firma_z_pily_szkolila15 firma_z_pily_szkolila16 firma_z_pily_szkolila17 firma_z_pily_szkolila18 firma_z_pily_szkolila19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *