Gala z okazji 25 lecia Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej
23 maja w Regionalnym Centrum Kultury odbyła się gala z okazji 25-lecia istnienia Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej. Uroczystości rozpoczęła się od przedstawienia krótkiego rysu historycznego pilskiego Klubu. We wspomnieniach nie zabrakło nazwisk byłych i obecnych siatkarek, działaczy, ale przede wszystkim nie zabrakło ważnych dla Klubu wydarzeń.
– Kiedy 25 lat temu rzuciłem pomysł utworzenia klubu siatkarskiego i kiedy z kolegami pomysł ten zaczęliśmy realizować nie sądziłem, że tworzymy klub, który za kilka lat będzie najlepszy w Polsce. Nie sądziłem, że będą w tym klubie najlepsze polskie siatkarki i w którym będą pracować najlepsi polscy trenerzy. Nie myślałem, że doczekamy się jubileuszu 25 lecia, który zgromadzi tyle znakomitych gości. Historia zaprezentowana dziś na ekranie to nasza wspólna historia. Każdy zaproszony na uroczystość dołożył cegiełkę w budowie naszego klubu. Dlatego wszystkim spotkanym ludziom na swojej drodze, którzy mi pomagali, wspierali, od których wiele się nauczyłem chciałbym z całego serca podziękować – mówił podczas uroczystości wzruszony Radosław Ciemięga, prezes PTPS Piła.
Jubileusz PTPS to także okazja do odznaczenia zasłużonych dla klubu osób kochających siatkówkę. Wszystkie osoby, które w wyjątkowy sposób przysłużyły się do rozwoju i sukcesów Klubu zostały nagrodzone, a w ich stronę skierowano wiele ciepłych słów. Byli to m.in. samorządowcy, działacze klubowi, sponsorzy, trenerzy a przede wszystkim siatkarki, które walczyły do ostatniej piłki na parkietach nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Niestety zabrakło na uroczystości wybitnego trenera naszych siatkarek Jerzego Matlaka.
W środowy wieczór swoją obecność zaznaczyła Fundacja Aleja Gwiazd Siatkówki. Swoje dłonie na tablicy odcisnęły zawodniczki, które najwięcej wniosły w rozwój pilskiej siatkówki a są nimi: Beata Pawlicka z d. Strządała, Agnieszka Kosmatka z d. Orłowska, Paulina Maj-Erwardt, Anita Kwiatkowska z d. Chojnacka, Irina Archangielskaja oraz nieobecna podczas uroczystości Agnieszka Bednarek-Kasza.
Uroczystość uświetniły występy Chóru Państwowej Szkoły Zawodowej w Pile oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile.
Przypomnijmy!
19 maja 1993 roku w Zajeździe „Rębajło” odbyło się zebranie założycielskie Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej „Prasa”. Na pomysł jego utworzenia wpadł pilski dziennikarz (dzisiaj prezes PTPS) Radosław Ciemięga, któremu pomagali Krzysztof Lewandowski (pierwszy trener klubu) i Mariusz Markowski (obecnie dziennikarz Tygodnika Nowego).
PTPS „Prasa”, mając wsparcie Krzysztofa Horodeckiego, właściciela firmy „Ekolog”, przejęło zawodniczki i miejsce w serii B I ligi od WKS „Sokół”, który musiał ograniczyć działalność do dyscyplin paramilitarnych, obronnych i dla siatkówki nie było już miejsca.
Pierwszym prezesem klubu wybrano Wiesława Łosia.
Niespodziewanie, już na początku swego istnienia PTPS „Prasa” wygrało rozgrywki serii B i awansowało do grona ośmiu najlepszych drużyn w kraju.
Niestety, kolejny sezon nie był już tak udany. Z drużyny odeszło kilka zawodniczek, bowiem PTPS „Prasa”, nie mając potrzebnego wsparcia sponsorów, popadło w kłopoty finansowe i opuściło szeregi ekstraklasy.
Przełom nastąpił w roku 1995. Wtedy to, za sprawą senatora Tadeusza Rzemykowskiego – kolejnego prezesa klubu, pozyskano nowego sponsora: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie. Do sezonu 1996/97 pilanki przystąpiły pod całkiem nowym szyldem PTPS „Nafta” i po raz drugi awansowały do serii A pierwszej ligi.
W 1998 roku trenerem siatkarek z Piły został utytułowany szkoleniowiec, Jerzy Matlak. To pod jego wodzą, niespodziewanie, w 1999 roku pilski zespół sięgnął po swoje pierwsze Mistrzostwo Polski.
PTPS nie osiadł jednak na laurach, wzmocnił zespół i w kolejnym sezonie nie tylko obronił tytuł Mistrza Polski, ale zdobył również Puchar Polski. Pilanki nie próżnowały także na arenie międzynarodowej, jako pierwsza w historii polska drużyna awansowały do Final Four Ligi Mistrzyń. Tego sukcesu nie powtórzył żaden z ligowych rywali.
Kolejne lata, to kolejne tytuły, medale i Puchary Polski.
W 2005 roku ze sponsorowania klubu wycofało się jednak PGNiG S.A.
W latach 2007-2009 sponsorem klubu została Grupa Kapitałowa Henryka Stokłosy, a drużyna przyjęła nazwę „Farmutil” Piła. Również pod tym szyldem PTPS osiągało wielkie sukcesy. Pilanki zostały w tym okresie wicemistrzyniami i brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski, ponadto zdobyły Puchar Polski i Superpuchar.
Po wielkich sukcesach nastąpiły jednak „chude lata” pilskiego klubu. W maju 2010 roku władze PTPS Piła zmuszone były podjąć bodaj najtrudniejszą decyzję w historii klubu – o odstąpieniu miejsca w ekstraklasie. Po 15 latach sukcesów, PTPS znów grało w I lidze. Pilanki ciężko jednak pracowały by w kolejnym sezonie wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej, gdzie grają do dziś.
Sezon 2017/2018 nasze siatkarki zakończyły na piątym miejscu w ligowej tabeli. Jest to najlepszy wyniki pilskiej ekipy od powrotu do ekstraklasy w 2011 roku.
Sukcesy PTPS Piła:
Mistrz Polski 1999, 2000, 2001, 2002
Zdobywca Pucharu Polski 1999, 2001, 2002, 2007
Sebastian Daukszewicz