Gdy pies dużo pije

milusinscy_net

Panie Doktorze moja suczka pije dużo wody. Niestety dużo również sika i nie zawsze wytrzymuje do rana. Co mogę zrobić, czy może mniej dawać pić? Renata z Ujścia.

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, gdyż istnieje czternaście różnych stanów chorobowych, którym towarzyszy zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, czyli tzw. poliuria i polidypsja. Dlatego pierwszą rzeczą jaką musi każdy właściciel psa w takim przypadku zrobić jest wizyta w Przychodni Weterynaryjnej, w celu dokładnej diagnostyki. Nie należy odkładać takiej wizyty na później, gdyż może się to okazać tragiczne w skutkach. Jeżeli poliuria i polidypsja będzie dotyczyła np. ropomacicza, które ma zawsze szybki przebieg i nieleczone kończy się śmiercią, zbyt późne rozpoznanie przekreśla szanse na uratowanie zwierzęcia. Ropomacicze występuje bardzo często u zwierząt i niestety wielu właścicieli lekceważąc objaw zwiększonego pragnienia, które zwykle w tym schorzeniu występuje, boleśnie się o tym przekonało.

Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek, to pies będzie oddawał więcej moczu, a tym samym więcej będzie pił. W tym przypadku niezbędne są badania krwi, które pomogą nam określić stopień niewydolności. Dużo częściej schorzenie to występuje u kotów z uwagi na bardziej delikatne nerki, zawierające dużo mniej kanalików nerkowych. Wczesna diagnostyka pozwala lekarzowi szybciej podjąć odpowiednie działania lecznicze, a tym samym szybciej zahamować rozwój schorzenia. Niestety uszkodzone kanaliki nerkowe już się nie odbudują. Dlatego też szybka diagnoza i podjęcie skutecznego leczenia jest w tym przypadku decydujące. Zwierzę chore musi przede wszystkim inaczej być odżywiane, aby spowolnić proces zniszczenia kanalików nerkowych. Należy jak najszybciej podać specjalistyczną dietę Renal 4T.

Bardzo często również niewydolność wątroby objawia się zwiększonym pragnieniem. Obecnie jest to jedno z najczęstszych schorzeń spowodowane przede wszystkim zbyt dużą ilością mięsa w codziennej diecie. Od jakiegoś czasu zaczęła panować bardzo szkodliwa moda na żywienie samym mięsem. Wielu właścicieli, mając dobre intencje, podaje swoim pupilom zbyt dużo mięsa. Wątroba musi to wszystko przerobić i dlatego nadmiernie jest obciążana, co po kilku miesiącach, czy latach powoduje jej uszkodzenie. Pamiętajmy, pies powinien otrzymywać 23%  mięsa, natomiast kot 39% w stosunku np. do ryżu.
Dotknąłem tu zaledwie wierzchołka góry lodowej, ale myślę, że te przykłady wielu z Państwa uświadomią powagę objawów zwiększonego pragnienia i oddawania moczu.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *