Gospodarka leśna i nie tylko w Nadleśnictwie Kaczory

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kaczory rozciągają się na wschód od Piły, obejmując swoim zasięgiem powierzchnię około 16.600 ha i położone są w całości w powiecie pilskim.

Trochę statystyki: najliczniej występującym gatunkiem drzew tworzącym drzewostany w nadleśnictwie jest sosna zwyczajna (66.29%), kolejny jest dąb (zarówno szypułkowy jak i bezszypułkowy) z udziałem w wysokości 21.8%, swój udział w drzewostanach nadleśnictwa mają też inne gatunki drzew liściastych. Lasy Nadleśnictwa Kaczory to lasy gospodarcze, posadzone przez człowieka, w których prowadzona jest racjonalna gospodarka leśna. Na każdym etapie swojego życia dostarczają one cennego, w pełni odnawialnego surowca – drewna. Jednak obok funkcji produkcyjnej równie ważne są pozostałe – pozaprodukcyjne funkcje lasu, czyli jego funkcje naturalne, związane ze stabilizującym oddziaływaniem na środowisko przyrodnicze, wpływ na obieg wody, opady, wiatry, temperaturę, mikroklimat, erozję gleb, bioróżnorodność. Niezmiernie ważne jest również oddziaływanie lasów na jakość naszego życia: zapewnianie czystości powietrza, wód powierzchniowych, na nasz wypoczynek, turystykę, na wartości estetyczne, krajobrazowe i kulturalne. Wszystkie te aspekty leśnicy muszą brać pod uwagę, gospodarując powierzonymi im zasobami leśnymi. Zdają sobie oni sprawę z potrzeb mieszkańców miast czy okolicznych miejscowości, chętnie więc goszczą u siebie amatorów grzybobrania, wszelkich form aktywności sportowej, artystów szukających natchnienia, lub po prostu tych, którzy szukają ciszy i ukojenia od zgiełku codziennego życia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, leśnicy z Nadleśnictwa Kaczory udostępniają swoje tereny odwiedzającym, a przy okazji chcą dzielić się z nimi informacjami na temat podejmowanych przez siebie czynności, zaznaczając, że racjonalnie prowadzona gospodarka leśna nie musi wchodzić w kolizję z ochroną przyrody.

Edukując, Nadleśnictwo Kaczory podjęło w 2018 roku współpracę ze Starostwem Powiatowym i Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i wspólnie z nimi przystąpiło do projektu „Eko-Edukacja w powiecie pilskim” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Na Lata 2014-2020, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W projekcie utworzone i zmodernizowane zostały leśne ścieżki dydaktyczne.

Ścieżka „Smok” biegnąca przez Leśnictwa Kalina i Garncarska Góra zyskała dwie wiaty przy Smoku w Kalinie. Teren przy Smoku został też ze względów bezpieczeństwa ogrodzony z uwagi na sąsiedztwo drogi, zyskał też kosze na odpady z segregacją i ławki. Wzdłuż całej ścieżki umieszczone zostały tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat prowadzonych przez leśników działań, ale i ciekawostki z dziedziny ochrony przyrody, czy niedawnej historii pogranicza polsko-niemieckiego. Ścieżka „Smok” jest ulubionym terenem wycieczek rowerowych mieszkańców Piły i okolic, korzystają z niej także turyści rowerowi z całego kraju i z zagranicy ze względu na sąsiedztwo międzynarodowej trasy R1. Mają też tu swój przystanek kajakarze spływający Gwdą. Zajeżdżają tu chętnie grupy szkolne i przedszkolne z Piły i okolic, by rozpocząć tu lub zakończyć zajęcia w ramach edukacji leśnej, w których pomagają leśnicy. Chętnie przybywają tu też mieszkańcy Piły i innych miejscowości, szukający odpoczynku na rodzinnych wycieczkach. Pod określonymi w regulaminie warunkami można tu rozpalić ognisko.

Ścieżka „Kręta” w Leśnictwie Brzostowo również zyskała nowe tablice w ramach projektu „Eko-edukacja w powiecie pilskim”. Zawierają one informacje na temat gospodarki leśnej, zasobów przyrodniczych, czy atrakcji turystycznych okolicy. Część ścieżki biegnie wzdłuż torów kolejki wąskotorowej, znajdującej się pod opieką Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa, z którym nadleśnictwo współpracuje. Odbywają się tu w sezonie przejazdy z Białośliwia wg rozkładu – do stawów na Kociku, Pobórki, lub dalej, ale także imprezy, np. Zloty Miłośników Kolejek Wąskotorowych.

Nowo oddana ścieżka edukacyjna wokół jeziora Kopcze w bezpośrednim sąsiedztwie Kaczor jest trasą możliwą do pokonania pieszo, poprowadzoną brzegiem jeziora, charakteryzującego się znacznymi wahaniami poziomu wody. Jest ona odpowiedzią na wielokrotnie zgłaszane przez okolicznych mieszkańców i lokalny samorząd zapotrzebowanie. Teren wokół jeziora jest ulubionym miejscem spacerów, a miejscowe koło Polskiego Związku Wędkarskiego organizuje tu zawody dla dzieci i młodzieży. Otrzymali oni do dyspozycji wiatę edukacyjną przy zachodnim brzegu jeziora oraz tablice z informacjami na temat przyrodniczych walorów terenu, mieszkańcach lasu oraz oczywiście o prowadzonej tu gospodarce leśnej.

Wobec pozytywnego odbioru tych obiektów edukacyjnych, leśnicy z Nadleśnictwa Kaczory zdecydowali wraz z partnerami o przystąpieniu do drugiego etapu projektu „Eko-edukacja w Powiecie Pilskim”, który obejmie stworzenie ścieżek edukacyjnych wokół jeziora Płocie w bezpośrednim sąsiedztwie Piły na terenie „borowego” Leśnictwa Podlasie. Na terenie tego leśnictwa odbywają się imprezy nordic walking organizowane przez Stowarzyszenie „Dajemy Radość Niepełnosprawnym”. Przy Jeziorze Płocie odbył się też w zeszłym roku pierwszy „Bieg Morsa”, organizowany przez Klub Morsów Piła, który ma szansę stać się tradycją. W II etapie projektu „Eko-edukacja w powiecie pilskim” powstanie też ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Mościska, w drzewostanach z dużym udziałem dębu i innych gatunków drzew liściastych, więc o zupełnie innym charakterze, jeśli chodzi o gospodarowanie i krajobraz. Lasy Leśnictwa Mościska również służą okolicznym mieszkańcom jako tereny rekreacyjne, zaś uczniowie okolicznych szkół podstawowych z wychowawcami korzystają tu z pomocy leśników w ramach edukacji leśnej.

Z kolei z własnych środków nadleśnictwa rozbudowana została leśna edukacyjna ścieżka rowerowa „Dębowa Góra”. Prowadzi ona poprzez dębowe lasy Leśnictwa Zielonagóra drogami stokowymi, gdyż leśnictwo to położone jest na zboczach moreny. Ukształtowanie terenu sprzyja tu różnym formom aktywności sportowej. Co roku odbywają się tu: MTB Maraton ściągający pasjonatów terenowej jazdy rowerem, oraz cykl biegów i marszów nordic walking „Cztery pory roku”, organizowanych przez OSiR Wyrzysk. Korzystają z niej też chętnie szkoły, które przyjeżdżają tu na zajęcia edukacyjne. Cała ścieżka została wydłużona, a wzdłuż niej umieszczone są tablice edukacyjne, w treści których przeplatają się wątki: geologiczny, historyczny, przyrodniczy i leśny. Zostały wytyczone także zejścia alternatywne – skracające drogę dla tych, którzy nie zamierzają, czy nie są w stanie przebyć pełnej odległości – całej pętli. Na początku/końcu ścieżki także znajduje się miejsce na ognisko.

Udostępniając nasze obiekty dla celów edukacyjnych, czy turystycznych, pragniemy przypomnieć, że las, poza miejscem pracy leśników, jest także domem dla okolicznych zwierząt oraz obszarem występowania cennych i chronionych roślin.

Leśnikom z Nadleśnictwa Kaczory w ich pracy przyświeca hasło: ”Dla lasu, dla ludzi”. Serdecznie zachęcamy do spędzania czasu w naszych lasach i odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kaczory.pila.lasy.gov.pl, oraz śledzenia nas na naszym fanpage’u na facebooku.

1

228 3 4 5 6 20 21 22 23 23a 23b 24 25 26 27