Grand Prix Master Class dla Celiny Kotz
Pod patronatem Tętna Regionu
Tegoroczny MUSIC FESTIVAL & MASTER CLASS dobiegł końca. Ostatnim akcentem była Uroczysta gala wręczenia Grand Prix i Srebrnej Statuetki oraz Osobowości Muzycznych.
Publiczność zgromadzona 23 sierpnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile mogła wysłuchać podczas koncertu galowego: F. M. Bartholdy – IV Symfonia A-dur Włoska op. 90, P. Czajkowski – Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę wykonaniu ORKIESTRY FEEL HARMONY, ALEKSANDER NEUSTROEV – wiolonczela, JAKUB CHRENOWICZ – dyrygent.
– To już koniec VI edycji MF&MC. Wybitni profesorowie, najwyższy poziom studentów i wyjątkowe pod względem stylu i charakteru koncerty festiwalowe, to wszystko sprawia, że to wydarzenie jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju w Polsce – mówi Andrzej Czaja, Dyrektor Music Festival & Master Class Piła 2014.
Grand Prix i srebrną statuetkę Music Festival & Master Class z rąk prezydenta Piły Piotra Głowskiego otrzymała skrzypaczka Celina Kotz, która otrzymała również nagrodę finansową i możliwość koncertów z polskimi orkiestrami. Nagrodę specjalną – udział w Master Class w Madrycie 2015 r. otrzymała wiolonczelistka Zofia Ziemkiewicz. Nagrodę finansową dla młodego talentu otrzymał wiolonczelistka Antoni Orłowski. Nagrodę dla najlepszego zagranicznego uczestnika otrzymała wiolonczelistka Lena Tiefenthaler (Szwajcaria). Nagrody finansowe Osobowość Muzyczna Master Class otrzymali: Agata Nowak (skrzypce), Dominika Przech (skrzypce), Jan Mazur (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Ilona Basiak (wiolonczela), Amelia Maszońska (skrzypce).
– Mamy tak wspaniałą młodzież, wiele talentów, że taki wybór tego jednego, który otrzyma Grand Prix nie jest prosty. Jednak doszliśmy do konsensusu i wszyscy są zadowoleni z wyboru. Celina Kotz wspaniała młoda skrzypaczka, przed którą duża przyszłość – mówi Bartłomiej Nizioł, Dyrektor artystyczny Music Festival & Master Class w Pile. – Staraliśmy się, aby studenci mieli bardzo intensywny tydzień poprzez konsultacje, koncerty, a nawet zajęcia z jogi. Obecnie spisujemy już nowe pomysły na kartkę i sprawdzimy, co jest realne, a co nie. Co się uda zrealizować zobaczymy za rok – dodaje Bartłomiej Nizioł.
Organizatorem tegorocznej edycji Music Festival & Master Class było: Stowarzyszenie Magnus Ventus w Pile. Współorganizatorzy: Regionalne Centrum Kultury w Pile, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
Sebastian Daukszewicz