Gwardia Piła w blasku złota we Wrocławiu

We Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim zakończyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w lekkiej atletyce, w których bardzo dobrze spisali się lekkoatleci pilskiej Gwardii.  Zawodnicy z Piły w klasyfikacji klubowej zostali sklasyfikowani na drugim miejscu za RLTZTE Radom z dorobkiem 74 pkt, przegrywając pierwsze miejsce o 4 punkty.

W punktacji sklasyfikowano 223 kluby. Za zespołem gwardzistów znalazły się takie potęgi lekkoatletyczne jak Zawisza Bydgoszcz, ZLKL Zielona Góra, Podlasie Białystok, MKS MOS Sosnowiec, posiadające Szkoły Mistrzostwa Sportowego w lekkiej atletyce. Dorobek medalowy gwardzistów we Wrocławiu też może robić wrażenie, gdyż zdobyli oni cztery złote medale. Był to najlepszy w historii start lekkoatletów Gwardii. Podobny występ mieli oni w roku 2009 na OOM w Krakowie kiedy to zdobyli też cztery medale, ale wszystkie były srebrne, a w klasyfikacji klubowej zajęli czwarte miejsce.

We Wrocławiu swoją dominację w kraju potwierdziła medalistka tegorocznych Mistrzostw Europy, Klaudia Adamek, która pokazała swoją klasę już w biegu eliminacyjnym na 100 m odnosząc zdecydowane zwycięstwo, wyrównując rekord życiowy 11,75. W biegu finałowym nie dała złudzeń rywalkom zwyciężając w czasie 11,78. Klaudia dorzuciła również złoty medal na 200 m, a rywalizacja w biegu finałowym z jej największą rywalką, faworytką biegu na 200 m Martyną Kotwiłą z Radomia była bardzo wyrównana, a złoty medal Klaudia „okrasiła” świetnym rekordem życiowym 24,04 ustanawiając nowy rekord Wielkopolski juniorek do 17 lat.

Największą niespodziankę sprawiła natomiast Susana Lachele, na walkę o brązowy, może srebrny medal po cichu liczono. Faworytką tego biegu była Natalia Wosztyl z Radomia, uczestniczka Mistrzostw Europy w Tbilisi, posiadająca rekord życiowy lepszy od Susany o 3 sekundy. W bezpośredniej rywalizacji w biegu finałowym Susana walczyła do końca i na mecie wyprzedziła faworytkę o siedem setnych sekundy, zdobywając złoty medal z rewelacyjnym rekordem życiowym 60,73 poprawiając poprzedni o blisko 3 sekundy i ustanawiając nowy rekord Wielkopolski juniorek do 17 lat.

Czwarty złoty medal był udziałem sztafety dziewcząt 4 x 400 m. Przed finałami gwardzistki miały trzeci wynik i walka o medale wydawała się pewna. Po pechowej dyskwalifikacji w dniu poprzednim sztafety 4 x 100 m, która zameldowała się na mecie na trzecim miejscu, a później okazało się, że nasze zawodniczki na ostatniej zmianie przekroczyły strefę zmian i zostały zdyskwalifikowane, dziewczyny, szczególnie Patrycja Adamek i Susana Lachele, chciały udowodnić, że są nie do pokonania. Dziewczyny biegły w składzie wg kolejności zmian Anna Meszyńska, Dominika Wiedera, Patrycja Adamek, Susana Lachele. Dziewczyny cały czas biegły w czołówce, a na ostatniej zmianie Susana Lachele „załatwiła sprawę” odebrała pałeczkę jako trzecia, a na mecie zameldowała się pierwsza w czasie 3:54.18.

Blisko medalu była w chodzie na 5000 m Marta Kamińska, która na okrążenie przed metą była jeszcze trzecia, ale nie odparła ataku rywalki i ukończyła rywalizację jako czwarta, z rezultatem 27:05,64. Na tym samym dystansie Katarzyna Strógarek była piętnasta 31:04,74. Należy tu podkreślić że chodziarki rywalizowały w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, była bardzo wysoka temperatura. Bardzo dzielnie przez dwa dni walczyli nasi wieloboiści Agnieszka Chwałek w 7-boju i Emil Domański w 10-boju. Obydwoje poprawili rekordy życiowe w większości konkurencji co zaowocowało piątym miejscem Agnieszki z „życiówką” 4120 pkt i Emila dziewiątym miejscem, z wynikiem 5377 pkt.

Bardzo miłą niespodziankę sprawiła Kaja Smoleń, która przez cały sezon w biegu na 100 ppł nie mogła przełamać bariery 15 sekund, a we Wrocławiu w biegu eliminacyjnym poprawiła rekord życiowy o pół sekundy na 14,66, awansując do finału, w którym był siódma z wynikiem 14,83. Również siódme miejsce zajęła w rzucie oszczepem Martyna Czachowska z wynikiem 40,79. Dziesiąte miejsce – drugie w finale B – w biegu na 400 m ppł zajęła Patrycja Adamek z wynikiem 65,21. Dominika Wiedera w biegu na 1500 m była trzynasta z wynikiem 4:53,26 , Anna Meszyńska w biegu na 800 m była dwudziesta z wynikiem 2:25,38. W klasyfikacji wojewódzkiej Wielkopolska zajęła drugie miejsce za reprezentacją Śląska, a przed Mazowszem.

Słowa podziękowań należą się trenerom Romanowi Marciniakowi, Czesławowi Rajewiczowi, Jarosławowi Chwałkowi, Piotrowi Chrząszczowi i Jerzemu Żylińskiemu za przygotowania zawodników do tej imprezy oraz dobrą robotę, którą wykonują razem w pilskiej Gwardii od wielu lat.

Po tej imprezie gwardziści mają już w tym roku 144 pkt we współzawodnictwie sportu młodzieżowego, a na początku września jeszcze dorzucą coś młodzicy na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.

Zawodnicy i trenerzy Gwardii dziękują Panu Prezydentowi Piotrowi Głowskiemu i Panu Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu za coroczne wsparcie działalności klubu z budżetu Miasta i Powiatu, co pozwala na przygotowanie zawodników do walki o najwyższe lokaty w kraju i za granicą, czego efekty, szczególnie w tym sezonie, są widoczne w wykonaniu pilskich lekkoatletów.

J.Ż.

gwardia_pila_w_blasku00

gwardia_pila_w_blasku03 gwardia_pila_w_blasku01 gwardia_pila_w_blasku02

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *