HABAKUK – po 6 latach legenda reggae wraca do Piły!!!

HABAKUK wystąpi w Klubie BARKA w Pile, 23 października 2015, roku podczas koncertu z okazji XX-lecia pilskiej QULTURKI.

https://www.facebook.com/habakukband

Habakuk to zespół istniejący na polskiej scenie muzycznej już od ćwierćwiecza. W tym czasie wydał 8 płyt i kilkanaście singli, jego piosenki zaś znalazły się na wielu składankach.

Choć kojarzony jest głównie z nurtem reggae, w jego muzyce można również odnaleźć elementy rocka, elektroniki, dubu czy folku.

5. czerwca br. nakładem Mystic Production ukazał się nowy, sensacyjny album zespołu HABAKUK. Płyta nosi tytuł „Regrowth”(czyli: odrosty, odrośla) i została nagrana we współpracy z etno-folkową grupą Kalokagathos, składającą się ze śpiewających techniką białego głosu dziewczyn oraz akordeonisty i perkusjonisty.

Jest to ciekawe połączenie reggae wzbogaconego o etno, dub, rock i dubstep z tradycyjnymi pieśniami, śpiewanymi w językach takich, jak: macedoński, fiński, estoński, rosyjski, ukraiński, słowacki, serbski, sefardyjski, a także, oczywiście, po polsku.

Oto co mówią sami muzycy na temat tej płyty: „Zderzenie’prawdy starowieku” i młodej „dzikiej” energii zaowocowało zupełnie nowym spojrzeniem na prastare motywy. Pieśni odczytano na nowo. Teksty krążące od wieków i przekazywane w tradycji ustnej, skomentowano i odniesiono do kondycji współczesnego człowieka. Spokój i dzikość. Ludowa mądrość i współczesna naiwność. Cisza i krzyk. Niby z głównego pnia, ale jakieś czasem inne, żyjące własnym życiem, zachwycone wolnością, a nie przejmujące się formą, jaką próbuje im nadać pień, na którym wyrosły… ODROSTY. Wzrastają zbuntowane lecz dojrzewają, by wydać owoce i kolejne ziarna Drzewa. Taka jest muzyka, która wypływa ze szczeliny powstałej w wyniku zderzenia dwóch zupełnie odmiennych planet – Habakuk i Kalokagathos”.

Pierwszy singiel promujący płytę to utwór „Siadaj Nie Gadaj”. Jest to tradycyjna pieśń weselna z Małopolski, dawniej śpiewana podczas oczepin. Do utworu powstał teledysk, w którym główną rolę zagrała Ida Jabłońska znana z debiutu w filmie „Bandyta” Macieja Dejczera. Video można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ki2OCx7ZlHM.

Zespół przygotował też niecodzienną prezentację okładki i fragmentów płyty. Na stronie www.habakuk.com.pl powstała specjalna aplikacja, przy pomocy której można zapoznać się z albumem Regrowth oraz wygrać nagrody.

Habakuk już wcześniej udowodnił, że świetnie odnajduje się w przygotowaniu zaskakujących aranżacji. W roku 2007 zespół wydał album ”A ty siej…” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae. W nagraniach wzięli gościnnie udział: Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, Antoni „Ziut” Gralak, Anna Witczak z zespołu Dikanda, Jarosław Bester – lider cenionego na całym świecie The Cracow Klezmer Band oraz gość specjalny Patrycja Kaczmarska – córka Jacka Kaczmarskiego.

Teksty naszego barda doskonale współbrzmiały  z charakterystyczną pulsacją, tworząc nową, intrygującą jakość. Znalazło to wyraz w znakomitych recenzjach i pozytywnym odbiorze tej płyty zarówno wśród fanów reggae jak i wielbicieli twórczości Jacka. Grupa zyskała wówczas uznanie, rozpoznawalność i popularność wśród szerokiej publiczności.

Nagranie tego albumu zaowocowało między innymi występem Habakuka, jako pierwszego zespołu z Europy Wschodniej, na największym festiwalu świata, brytyjskim Glastonbury.

Habakuk zawsze stawiał na hasło „Family Front”, czego najlepszym wyrazem jest tak właśnie zatytułowana płyta wydana w 2008 roku. Zawiera ona piosenki zaśpiewane przez różnych wokalistów na znanych już wcześniej riddimach (podkładach instrumentalnych)zespołu. Do współpracy zaproszeni zostali między innymi: Don Carlos – jeden z najwybitniejszych artystów reggae na świecie, Mickey Dread – jedna z najważniejszych postaci w historii tej muzyki, założyciel pierwszej rozgłośni reggae na świecie, producent m.in. płyty „Sandanista” grupy The Clash, Ava Leigh – wschodząca gwiazda angielskiej sceny muzycznej, Renata Przemyk, Muniek Staszczyk, oraz Mamadou Diouf.

Grupa regularnie współpracuje też z King Loverem, doskonałym karaibskim wokalistą, na co dzień mieszkającym w Polsce.

Dla Habakuka najważniejsze były i są koncerty. Od początku istnienia zespół zagrał ich już ponad 1000, zarówno klubowych (w tym duże trasy Rege Tonite), jak i na licznych festiwalach.

W 2007 roku był headlinerem Przystanku Woodstock (występ uwieczniony wydawnictwem DVD), grał na festiwalach w Węgorzewie i Jarocinie, a także wielokrotnie na Ostróda Reggae Festivalu i Reggae Dub Festivalu w Bielawie.

Sukcesem zakończyła się długa, dwutygodniowa trasa po Wyspach Brytyjskich i Irlandii.
Habakuk odwiedził 7 miast, gdzie spotkał się ze znakomitymi reakcjami ze strony publiczności.

Grupa z powodzeniem koncertowała również w Niemczech, Czechach, Belgii, na Ukrainie i na Słowacji.

Na przestrzeni lat zespół wystąpił między innymi przed takimi gwiazdami reggae, jak Macka B, Junior Delgado, Mikey Dread czy Israel Vibration, a także supportował legendę funku George’a Clinton’a i barda alterglobalizmu Manu Chao.

Największym jak dotąd przeżyciem był wspomniany już występ na festiwalu Glastonbury. Ma on ponad 40-letnią tradycję, a grali na nim najwięksi giganci światowej muzyki. Habakuk wystąpił na Left Field Stage, jednej z około 30 scen funkcjonujących na terenie festiwalu. Propaguje ona idee wolnościowe, wspiera walkę z dyktaturami i prawa pracownicze.

Zespół już wcześniej angażował się w podobne inicjatywy, występując między innymi na koncertach wspierających Wolny Tybet czy Wolną Białoruś.

Habakuk nigdy nie zamykał się gatunkowo, ograniczając się tylko i wyłącznie do reggae. Już w 1997 roku, wyprzedzając nadchodząca modę, Habakuk nawiązał współpracę z częstochowskim składem hip-hopowym Sektor B. Połączenie granej na żywo muzyki z rapowanymi tekstami sprawdziło się na wielu koncertach, w tym również na festiwalu Odjazdy.

Wspólnym projektem Habakuka i Muńka Staszczyka była formacja Rege Inna Polish Stylee, prezentująca na żywo własne, chuligańsko-reggaeowe wersje piosenek z repertuarów artystów reggae i nie tylko. Na koncertach można było usłyszeć między innymi takie utwory, jak: „Redemption Song” Boba Marleya, „Babilon Upadł” Brygady Kryzys, „Naiwne Pytania” Dżemu,  „So Lonely” Police, „Chidren of the Revolution” T.Rex i „Dni Których Nie znamy” Marka Grechuty.

Habakuk przygotował też muzykę do wyreżyserowanego przez Roberta J. Flaherty’ego niemego filmu „Moana” z 1926 roku. Jej prezentacja miała miejsce na Festiwalu Święto Niemego Kina w Warszawie w roku 2006 i spotkała się ze znakomitym odbiorem.

W 2009 roku zespół powtórzył to arcyciekawe doświadczenie, ponownie przygotowując muzyczną oprawę do filmu. Tym razem była to „Gorączka Złota” w reżyserii i z udziałem Charlie Chaplina. Połączony z seansem koncert miał miejsce na Festiwalu Filmów Kultowych w katowickim kinie Rialto.

W roku 2008 Habakuk wziął udział w poświęconym pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza koncercie „Jest dobrze… piosenki niedokończone”, wykonując dwie specjalnie na tę okazję przygotowane piosenki. Występ obok Stanisława Soyki, Maćka Maleńczuka, Hanny Banaszak, Andrzeja Grabowskiego, Jacka Bończyka i Budynia był transmitowany na żywo przez TVP 2.

Pokłosiem tego koncertu była wydana rok później płyta, zawierająca studyjne wersje wszystkich prezentowanych na nim piosenek. Album ten szybko pokrył się złotem, zaś klip do piosenki Habakuka „Niesforni Jesteście” został nominowany do Yacha 2010.

Habakuk powstał w roku 1990 z połączenia grup Engaddi i Samuel. Pierwsze lata istnienia to mnóstwo prób, kilka nagranych i wydanych własnym sumptem kaset demo oraz uznanie fanów reggae w całej Polsce, zdobyte licznymi, pełnymi energii i pasji koncertami.

Pierwszy album Habakuka to wydana w 1999 roku płyta „Mniam Mniam Rege!”, uważana dziś za jedną z najważniejszych w polskim reggae. Pochodząca z niej piosenka „Rasta Trans” wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Płyta zaowocowała transmitowanym przez TVP występem na festiwalu „Tam, Gdzie Biją Źródła” w Ustroniu.

W 2000 roku, na dziesięciolecie zespołu, ukazało się jubileuszowe wydawnictwo „Rub Pulse”, zawierające między innymi specjalną prezentację multimedialną, co w tamtym okresie było nowością.

Kolejny album Habakuka, „Muzyka Słowo Liczba Kolor”, miał premierę w grudniu 2002 roku.

W jego nagraniu wzięła udział znakomita sekcja dęta – Mateusz Pospieszalski i Antoni „Ziut” Gralak.

Z płyty tej pochodzi kolejny przebój zespołu, „Rozczochrany Łeb”.

Trzy lata później, w grudniu 2005 roku, ukazała się płyta „4 Life”. Jako goście pojawili się na niej między innymi Janusz „Yanina” Iwański Muniek Staszczyk. Wielką popularność zyskał utwór „Kiedy Nie Ma Cię” i zaśpiewana przez Muńka piosenka „Miasto”.

Rok 2006 przyniósł kolejne wydawnictwo, tym razem w dwóch wersjach – jako CD i płyta winylowa.

„Hub-A-Dub”, bo o nim mowa, to zbiór wersji instrumentalnych i remixów utworów znanych już z wcześniejszych albumów Habakuka. Znalazły się na nim remixy autorstwa między innymi Activatora Mario Dziurexa, Kadubry, czy współpracującego z OSTR DJ Haema, którego skrecze słychać już było na dwóch poprzednich płytach zespołu.

Dwie kolejne pozycje w dyskografii Habakuka to wspomniane już wyżej „A Ty Siej” (2007) i „Family Front” (2008)

Ósma płyta w dorobku zespołu to wydana w marcu 2011 roku „Sztuka Ulotna”. Teledysk do pochodzącej z niej piosenki „Słoik” został nominowany do Yacha 2011. Album ten ukazał się również jako płyta winylowa, druga już w historii Habakuka.

Przez 25 lat istnienia przez Habakuka przewinęło się wielu muzyków.

Od początku w jego składzie jest lider i założyciel, Wojciech „Brodi” Turbiarz.

Obecnie Habakuka tworzą:

– Wojciech „Brodi” Turbiarz – głos i gitara;

– Wojtek Cyndecki – bas;

– Jaromir Puszek – perkusja;

– Marek Makles – instrumenty klawiszowe;

– Kordian Nowicki – gitara;

– Błażej Koza – saksofon;

– Damian Socha – trąbka;

– Mikołaj Kopeć – akustyk.

Joanna Naranowicz
(organizator koncertów i imprez muzycznych)

habakuk00

habakuk02 habakuk01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *