Hejnał Pilski, lipiec 2022 r.
Uff, jak gorąco! Tak chciało by się powiedzieć… ale niestety póki co aura jest dość chimeryczna. Jednak jaka by ona nie była, mamy okres wakacyjnej laby. Pomimo, że to okres letniej kanikuły, Piła jednak cały czas tętni życiem. Także radni RM z Koalicji Obywatelskiej nie zasypiają gruszek w popiele, wpływając na owo życie i działając w interesie swoich elektorów i pozostałych mieszkańców Grodu Staszica.
Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:
Maria Kubica
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
W naszym mieście dużo chodników zostało już wyremontowanych, dużo też powstało nowych, z całą nowoczesną infrastrukturą, przy okazji budowy lub przebudowy ulic. Jednak w dalszym ciągu są jeszcze w Pile chodniki, które wymagają odnowienia i na takie zostało przeznaczone 5 milionów złotych, z możliwością wykorzystania ich w okresie dwóch lat. Na bieżący rok – na podstawie przeglądów technicznych, zgłoszeń mieszkańców oraz radnych – zostało wytypowanych do modernizacji 9 ciągów pieszych wraz, w zależności od możliwości terenowych, z większą lub mniejszą infrastrukturą, przy następujących ulicach:
– Staropolskiej – chodnik,
– Komuny Paryskiej – chodnik,
– Spacerowej – chodnik + 2 miejsca parkingowe dla klientów MOPS,
– Dzieci Polskich – chodnik,
– Walecznych – chodnik,
– Michała Ogińskiego – chodnik,
– Elizy Orzeszkowej – chodnik + zieleń towarzysząca + budowa przejścia dla pieszych na ul. Stefana Żeromskiego,
– Budowlanych – chodnik oraz przy deptaku ks. Olędzkiego – chodnik + zieleń + mała infrastruktura.
Na wykonanie wymienionych projektów miasto przeznacza 3 miliony złotych. Pozostałe 2 miliony będą wykorzystane na przebudowę kolejnych chodników, wytypowanych na 2023 rok.
Dobrą też wiadomością dla mieszkańców Piły jest informacja przekazana przez Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego – o możliwości remontu nawierzchni al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Dzieci Polskich do ul. Budowlanych.
Marek Andruszkiewicz
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
Wreszcie czas letnich wakacji. Odbiegamy myślami od codziennych spraw związanych z pobieraniem nauki czy po prostu pracy. Możemy skupić się na przyjemnościach i czerpać z nich siły na przyszłość. To też czas, w którym możemy poświęcić więcej uwagi skarbom ogrodowych ostępów. Ogródki warzywne, pomidory w tunelach foliowych, kwiaty, trawniki. Kto je ma, ten doskonale wie jak wiele trzeba im poświęcić pracy, a ostatnio także podlewania – bo sucho. Dlatego też Zarząd Dróg i Zieleni w Pile wytypował w tym roku ok. 100.000 m2 terenów zieleni celem tworzenia naturalnych łąk kwietnych na terenie miasta – czyli prawdziwych ostoi bioróżnorodności. Tworząc je, wspieramy dzikie zapylacze, odtwarzamy siedliska przyrody, zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy. Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę. Poprzez koszenie maksymalnie dwa razy do roku zmniejszamy wydatki, dodatkowo łąka nie wymaga podlewania.
Skutkiem tego jest ograniczanie koszenia wyznaczonych lokalizacji jak np. Skwer Matek Chrzestnych, zieleniec miedzy ulicą Spacerową oraz aleją Wojska Polskiego, tereny w sąsiedztwie ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Sportowej, ul. Krzywej. W czerwcu na terenie Parku im. Tekli Budnowskiej powstała kolejna, wieloletnia łąka kwietna o powierzchni ponad 650 m2. Uczestnicy akcji „Czysta Polska” w parku przy ul. Ceglanej posadzili m.in. klony, dęby, brzozy i lipy oraz liczne gatunki krzewów w tym wawrzynka wilczełyko, irgę pomarszczoną oraz berberysy. Zieleń w miastach spełnia ważną funkcję społeczną, wśród zieleni ludzie się relaksują, odpoczywają, łagodzą stresy i poznają przyrodę. Są kolejne pomysły na poprawę ekosystemów w mieście. Blisko 70 lip miododajnych utworzy piękną aleję lipową wzdłuż ul. Żurawiej wzorem tej przy ul. Orlej, która powoli ustępuje z uwagi na swój wiek. To ważna sprawa dla nas i naszych potomków. Pamiętajmy o tym – bo warto.
Teresa Kasior
Zamość
Marzenia mieszkańców zaczęły się spełniać, ruszył remont ul. Młodych. Prace będą prowadzone etapowo i potrwają do czerwca przyszłego roku. Ponieważ stan drogi jest fatalny, jej budowa zaczyna się od podstaw, na nowo.
Pilski Samorząd pozyskał dofinansowanie 5 000 000 zł z Programu Inwestycji Strategicznej, wkład własny gminy wyniesie 1 500 000 zł. Przebudowa ul. Młodych odbywa się na odcinku od ul. Rybackiej do budynku nr 96 na ul. Młodych. Po zrealizowaniu inwestycji, możemy się spodziewać niesamowitego efektu, a przede wszystkim bezpiecznego poruszania się mieszkańców po drodze, chodnikach i ścieżce rowerowej.
Istnieje jednak nadal problem. Zostanie niezrobiony katastrofalny odcinek drogi i chodników od pierwszego do drugiego przejazdu kolejowego na ul. Młodych oraz odcinek od budynku nr 96 w kierunku wylotu z miasta, dlatego też w imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą do Pana Starosty Powiatu Pilskiego Eligiusza Komarowskiego oraz do Radnych Rady Powiatu, żeby pamiętali i uwzględnili dalszą inwestycję na ul. Młodych, przy planowaniu budżetu na przyszły rok, ponieważ jest to droga powiatowa. Nadmieniam, iż w tej części miasta dzieci i młodzież jeżdżą do szkoły rowerami, mieszka tutaj dużo ludzi starszych i dwóch mieszkańców poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ruch samochodowy jest bardzo duży, dodatkowo tworzą się długie kolejki samochodów przed zamkniętymi rogatkami. Kontynuacja rozpoczętej inwestycji dałaby możliwość bezpiecznego przemieszczania się, a mieszkańcy przestali by nazywać ul. Młodych zapomnianą.
Marek Toboła
Zamość
Na czerwcowej Sesji Rady Miasta odbyła się kolejna dyskusja związana z wprowadzonymi w 2022 roku zmianami w systemie finansowania zadań samorządu. Niestety są w Radzie Miasta Piły Radni, którzy nie rozumieją tej zmiany w prawie i wynikających ze zmiany konsekwencji dla miasta i jego mieszkańców.
W Pile w ubiegłych latach mądrze inwestowaliśmy w infrastrukturę komunalną by stworzyć jak najlepsze warunki dla nowych inwestycji w naszym mieście.
Każdy może się przekonać jak odpowiedzialne decyzje Rady Miasta doprowadziły do istotnego zwiększenia oferty miejsc pracy, co przekłada się na wzrost zamożności Pilan i w konsekwencji zwiększenie dochodów miasta z podatku PIT przed zmianą systemu finansowania.
W strefie ekonomicznej w rejonie ulic Wawelska – Młodych w kilku ostatnich latach powstały duże fabryki jak np. Zakłady Zbożowe, Thule, Zbyszko i wiele innych. Zapowiadane są kolejne duże inwestycje jak np. Panattoni Park Piła o powierzchni ponad 44 000 m2. Wystarczy przejść się na spacer czy pojechać bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi w ten rejon Piły by przekonać się jak wielkie są zmiany.
Obecnie samorządy otrzymują comiesięczną kwotę równą tzw. kwocie referencyjnej, która nie odpowiada faktycznym wpływom osiąganym z podatku PIT. Stanowi to obecnie wielki problem. Samorządy tracą wiele milionów tylko dlatego, że zmienił się system prawny. Dochody bieżące samorządów będą dużo niższe niż te planowane. Oznaczać to będzie konieczność ograniczenia zadań i zakresu świadczeń usług publicznych. Zamiast remontować drogi, łatać dziury w ulicach czy budować przedszkola i żłobki, samorządy będą musiały bardzo mocno ograniczyć swoje wydatki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że otrzymywane przez miasto środki finansowe z Budżetu Państwa mogą pozwolić na wybudowanie wielu kilometrów nowych dróg i chodników, ale nie będzie w kasie miasta wystarczającej ilości pieniędzy na ich utrzymanie.
Urszula Kaczmarek
Śródmieście
Wakacje! Długo oczekiwane przez uczniów, być może mniej przez rodziców młodszych dzieci. Jak co roku miasto Piła przygotowało wiele atrakcji dla spędzających wakacje w mieście. Warto zajrzeć na strony Miasta Piły i instytucji kulturalno-sportowych, aby wybrać coś dla swoich pociech.
Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech. Chcąc więc ograniczyć zagrożenie skorzystajcie Państwo z porad:
– zapewnijcie dziecku maksimum opieki i zainteresowania;
– samemu uczestniczcie w pozytywnym wypełnieniu mu czasu wolnego;
– wykształćcie w nim zdrowy styl życia – wolny od nałogów;
– sprawdźcie miejsce jego zabawy! Czy jest bezpieczne;
– nauczcie dziecko nie brania nic od obcych (lizaków, cukierków, itp.);
– zabrońcie mu otwierania drzwi pod nieobecność domowników;
– zabrońcie oddalania się z nieznajomym, czy wsiadania do jego samochodu;
– dowiedzcie się gdzie Wasza pociecha idzie, z kim i kiedy wróci;
– nauczcie ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc;
– nauczcie dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem;
– zabrońcie mu chwalenia się innym co fajnego jest w domu;
– dowiedzcie się z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem (wypytajcie o koleżanki, kolegów – co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon);
– sprawdźcie także przygotowanie oferujących wyjazdy kolonijne (warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku).
Przestrzegajcie swoje dziecko przed kontaktami z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i np. dotkliwie pogryźć czy zarazić wścieklizną. Uczcie dziecko, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nami, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. W razie kontaktu z psem zachowajcie spokój, nie uciekajcie, nie krzyczcie, nie patrzcie mu w oczy, nie wykonujcie szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjmijcie postawę żółwia. Kucnijcie, zwińcie się w kłębek chroniąc głowę, szyję i brzuch.
Poza naszymi małymi pociechami zagrożenia czyhają również na młodzież starszą i dorosłych. Chcąc więc zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek dbajcie Państwo również o siebie.
—
Już teraz zapraszamy do sierpniowego Hejnału i kolejnych informacji oraz spostrzeżeń od pilskich radnych KO.
Marek Mostowski