Hejnał Pilski. Luty 2025 r.

Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:

 

Maria KUBICA – przewodnicząca Rady Miasta Piły

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

 

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Piły radni podjęli 3 uchwały dotyczące żłobków w mieście, bowiem w tym roku zostanie oddany trzeci żłobek, który będzie się mieścił w wyremontowanym i dostosowanym do takich potrzeb budynku po byłym przedszkolu przy ulicy Witaszka. Wobec tego zaszła potrzeba dokonania zmian w dwóch uchwałach, dotyczących funkcjonujących już placówek, a także podjęcia kolejnej, dotyczącej utworzenia Żłobka nr 3 w Pile i włączenia go do Zespołu Żłobków w Pile oraz uchwalenia jego Statutu.

 

W sprawozdaniu z prac Prezydenta Miasta Piły w okresie międzysesyjnym radni otrzymali m. in. informację na temat podjętych działań przez Panią Prezydent, dotyczących otwarcia nowego przedszkola na Koszycach. Dlatego też wraz z zastępcą prezydenta Pawłem Jarczakiem spotkała się z pracownikami i rodzicami dzieci uczęszczających do Przedszkola nr. 16. Podczas spotkania przedstawiła koncepcję przeniesienia w nadchodzącym roku szkolnym tej placówki do przedszkola na Koszycach. I jak było w przypadku przedszkola przy ul. Witaszka, tak i tu sprawy organizacyjne będą przebiegały podobnie. Wszyscy pracownicy znajdą zatrudnienie w nowym miejscu. Dzieci będą mogły przejść razem z wychowawcami do dotychczasowych grup lub wybrać sobie miejsce w dowolnym przedszkolu na terenie miasta.

 

Zdzisława KARPIŃSKA

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

 

Do akcji społecznej pn. „OTWÓRZ się na POMOC”, realizowanej od kilku lat przez Polska Press, jedną z największych grup medialnych w naszym kraju, dołączył również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rozmaite problemy dotykające dzieci i młodzież, nie tylko w szkole.

 

Co to za akcja? Otóż, „OTWÓRZ się na POMOC”, to interaktywny program składający się z pięciu modułów: o uzależnieniach od gier komputerowych, dopalaczy, alkoholu i narkotyków oraz o przemocy rówieśniczej i emocjach. Został on zakupiony przez Miasto Piła z pieniędzy pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, czyli tzw. „korkowego”. Jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych, na stronie Urzędu Miasta Piły w zakładce „Na skróty” (https://pila.naszemiasto.pl).

 

Program zawiera gry interaktywne oraz wydania on-line gazetek profilaktycznych, a skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

 

Dlaczego postanowiłam napisać o tym programie?

 

…bo uważam, że jest to świetne narzędzie dla rodziców, no i oczywiście nauczycieli, wychowawców i wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z młodymi ludźmi i spotykają się z zagrożeniami współczesnego świata, bardzo często nie wiedząc, jak rozmawiać z dzieciakami na te trudne tematy i jak rozwiązać problem, który ich osobiście dotyka. Niezwykle cenną pomocą w pracy z programem jest to, że interaktywne zadania są opatrzone komentarzem psychologa.

 

Na co dzień program wykorzystują w swojej pracy psychologowie z pilskiego MOPS-u. Uważam, że udostępnienie go Mieszkańcom na stronie internetowej Urzędu Miasta jest świetnym i niezwykle pożytecznym pomysłem. Gorąco zachęcam Państwa do korzystania z programu w pracy ze swoimi dziećmi.

 

Teresa KASIOR

Zamość

 

4 lutego br. Komisja Spraw Społecznych Rady Miasta Piły, zgodnie z planem pracy na rok 2025, odbyła spotkanie wyjazdowe do Straży Miejskiej, której siedziba mieści się w Pile, ul. Zygmunta Starego 1 (dworzec PKP). Temat spotkania: ,,Straż Miejska jako koordynator działań społecznych, bezpieczeństwa i porządku publicznego, zarządzania kryzysowego oraz szeroko pojętej edukacji w ramach SMART CITY”. Spotkanie prowadził Komendant Straży Miejskiej Wojciech Nosek. Radni otrzymali ważne i liczne informacje, które dotyczyły realizacji ustawowych zadań na terenie naszej gminy, poznali w jaki sposób działa zintegrowany system zarządzania miastem, gdzie główną część składową przedmiotowego zadania stanowi „Centrum Monitoringu Wizyjnego”, do którego można włączyć system „Alarmowania i Powiadamiania (syreny alarmowe).

 

Straż Miejska w Pile swoje działania nakierowała przede wszystkim na stworzenie bezpiecznych warunków do zamieszkania, koncentrując się na eliminowaniu zagrożeń oraz utrzymaniu ładu w przestrzeni miejskiej.

 

Kamila KARWACKA

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

 

Na początku lutego Komisja Spraw Społecznych odbyła pouczającą wizytę wyjazdową w siedzibie Straży Miejskiej w Pile. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć, jak wymagający jest zakres zadań strażników. Nie tylko dbają oni o porządek publiczny i reagują na interwencje, lecz także koordynują ważne inicjatywy społeczne oraz działania na rzecz ochrony środowiska.

 

W ramach tych działań miasto stale udoskonala rozwiązania służące mieszkańcom.

 

Przykładem jest program teleopieki realizowany z MOPS-em oparty na tzw. „Przycisku życia” – opasce alarmowej z GPS-em, umożliwiającej połączenie z dyżurnym Straży Miejskiej. Szczególnie zimą Straż Miejska współpracuje też z MOPS-em, aby kontrolować miejsca przebywania osób bezdomnych i zapewniać im niezbędne wsparcie.

 

W ramach Smart City rozwijany jest system inteligentnego oświetlenia ulic, syren alarmowych oraz monitoring miejski, zarządzany z Centrum Monitoringu Wizyjnego. Istotne znaczenie mają też tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które nie tylko informują o odjazdach autobusów, lecz mogą błyskawicznie przekazywać komunikaty Straży Miejskiej.

 

Straż Miejska podejmuje również interwencje związane z bezdomnymi zwierzętami oraz dba o bezpieczne przenoszenie dzikich zwierząt w ich naturalne środowisko.

 

Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć, jak szeroki zakres działań ma Straż Miejska i jak skutecznie dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu strażników i współpracy z innymi instytucjami Piła staje się coraz bezpieczniejszym miastem, w którym nowoczesne technologie i ludzkie zaangażowanie idą w parze.

 

Mirosław NALEPA

Zamość

 

„Koło historii” Chciałbym, żeby zła historia się nie powtórzyła. Wojny, zagłady nie były jak mity minionych czasów, a kolejne generacje wyciągną z nich wnioski. Tym samym, każde pokolenie zbuduje swoją teraźniejszą i przyszłą egzystencję z tą ideą i wiarą. Jak widać współcześnie, nic bardziej mylnego. Historiozofia i jej podstawowe założenia zacierają się na naszych oczach. Szaleńcy ponownie otrzymują władzę. Jednostkom ulega większość, bijąc im czoła. Manipulacje, przypadkowe treści, AI to nasza codzienność. Sami, pozbawiamy się kreatywności. Makiawelizm rządzi ludźmi, humanizm umiera, a korporacje stały się już dawno mechanizmem kontroli…i co dalej?

 

Jan SZWEDZIŃSKI

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

 

W poprzednim miesiącu pisałem o licznych okrągłych rocznicach czekających nasze miasto w tym roku. Całkiem sporo będzie „osiemdziesiątek”, ponieważ rok 1945 to istotna cezura w historii Piły. Przy tej okazji chciałem zwrócić państwa uwagę na pewien fakt.

 

Od samego początku mieszkańcy naszego miasta mieli poczucie pewnej niestałości, niepewności co do pobytu w Pile. W latach czterdziestych wielu przybyszów z kresów wierzyło, że są tutaj tymczasowo, że wrócą do swoich dawnych domów. Wiem to z rozmów z nimi samymi lub z ich dziećmi. Pewien Pilanin opowiedział mi, że jego rodzina przeniosła się do Chodzieży, ponieważ usłyszeli w Radio Wolna Europa, że Piła wróci do Niemiec. Oczywiście przyczyną tej przeprowadzki nie była jedna audycja radiowa, ale na pewno wiązało się to z poczuciem tymczasowości pobytu tutaj. Jakiś czas temu słyszałem też relację, że takie przekonanie utrzymywało się jeszcze w latach osiemdziesiątych.

 

Stopniowo te nastroje minęły, ludzie tu osiedlali się, budowali domy, umierali i byli chowani na naszym cmentarzu. Jednak pozostało inne przeczucie, że jesteśmy tu od niedawna, że czujemy jeszcze poprzednich mieszkańców, że jesteśmy tu bez korzeni. To poczucie „poniemieckości”, dziś już irracjonalne jednak gdzieś krąży w powietrzu.

 

Czas pozostawania Piły pod najpierw pruskim, a potem niemieckim panowaniem to 153 lata. My w Pile jesteśmy już 80 lat. Piła znacznie różni się wyglądem od Schneidemühl. Wystarczy spojrzeć na album „Było takie miasto” autorstwa naszych pilskich historyków. Wielu Pilan zdążyło się tu urodzić i umrzeć. Wybudowaliśmy i rozbudowaliśmy Piłę bezsprzecznie. Czy naprawdę nie mamy tu już swoich korzeni? Z tym pytaniem zostawiam Szanownych Czytelników Tętna Regionu.

 

Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w marcowym wydaniu TR.

 

M.M.