
Hejnał Pilski, marzec 2025 r.
XI Sesja Rady Miasta Piły za nami. 25 lutego 2025 r. radni przyjęli decyzję m.in. w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie miasta na 2025 rok. Podjęto również uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Publicznego Przedszkola nr 16 im. Czerwonego Kapturka w Pile poprzez zmianę siedziby z alei Powstańców Wielkopolskich 86 A na ul. Nad Gwdą 26 w Pile. Przeniesienie przedszkola do nowej lokalizacji poprawi warunki pobytu dzieci oraz pracy nauczycieli i pozostałych pracowników przedszkola, którzy otrzymają możliwość dalszego zatrudnienia na dotychczasowych warunkach. W programie sesji znalazły się również projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Piła do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 czy projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Piły w 2025 roku.
Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:
Maria KUBICA
Przewodnicząca Rady Miasta Piły
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Od wielu lat, 4 marca Rada Miasta Piły zbiera się na nadzwyczajnej sesji, zwoływanej z okazji święta naszego grodu, który właśnie 4 marca 1513 roku otrzymał w Poznaniu od króla Zygmunta I Starego potwierdzenie nadania Pile praw miejskich na prawie magdeburskim. Król potwierdził, a więc miasto o nazwie Piła musiało wcześniej je otrzymać. W źródłach historycznych nie znajdujemy dokładnej daty, kiedy to nastąpiło.
Historia naszego miasta zaczyna się od osady powstałej wiele setek lat w puszczy nadnoteckiej, nad rozległą doliną Gwdy, jeszcze przed pierwszymi zapisanymi wzmiankami pochodzącymi sprzed prawie około sześciu wieków. Dzisiaj – nasza wiedza na temat miejsca, w którym zamieszkali piersi pilanie, dotarła do nas w wyniku trwającej przebudowy ul. Wojska Polskiego. Bowiem dzięki niej, wydobyto z ziemi relikty około 180 obiektów archeologicznych z różnych okresów. Wśród nich do najstarszych należy 15 fragmentów ceramiki z okresu wpływów rzymskich, 7 fragmentów ceramiki datowanej ogólnie na prahistorię, 2 fragmenty ceramiki datowanej na przełom okresu neolitu i epoki brązu oraz po jednym fragmencie ceramiki kultury pucharów lejkowatych i kultury łużyckiej.
Z tego wynika, że teren ten był dogodny dla założenia stałego miejsca zamieszkania ówczesnych ludzi. Z biegiem wieków osada przekształciła się w dużą wspólnotę społeczną, której nadano prawa miejskie, co stało się pod koniec epoki średniowiecza – szacuje się, że między rokiem 1437 a 1451 z woli i starań wojewody kaliskiego Marcina ze Sławska uczestnika bitwy pod Grunwaldem. Według ustaleń historyków ramy czasowe nadania praw miejskich Pile przypadają na czasy panowania Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. Można zatem przyjąć, że jeden z nich nadał przywilej lokacyjny Piły, który 4 marca 1513 roku potwierdził król Zygmunt I Stary.
Wioletta STALĘGA
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony co roku 8 marca, jest świętem znanym na całym świecie i ważnym nie tylko dla kobiet.
W tym roku przypadł on w sobotę, co sprzyjało organizacji weekendowych wydarzeń upamiętniających to święto.
Dzień Kobiet wywodzi się z początku XX wieku i ściśle wiąże się z ruchem na rzecz praw kobiet oraz walką o równość społeczną.
Ten dzień skierowany jest do wszystkich kobiet, bez względu na wiek. Ma na celu podkreślenie osiągnięć kobiet w różnych dziadzinach życia, a także zwrócenie uwagi na kwestie równości płci.
Ten ważny dla kobiet dzień w ostatnich latach przeżywa renesans, stając się okazją do refleksji nad sytuacją kobiet, organizowania marszów i kampanii na rzecz ich praw oraz równości płci.
Szanowni Panowie, nieskończone kobiece umiejętności i niezbędna odwaga w połączeniu z wiarą we własne możliwości zasługują na to, aby nie tylko ten sobotni wieczór był wyjątkowy. I mam nadzieję, że tak było i będzie codziennie.
Pamiętajcie, że cokolwiek ofiaruje się kobiecie ona odda to z nawiązką. To Ona rodzi dzieci, odpowiada za domowe ognisko, przygotowuje posiłki, oddaje serce, zwielokrotnia wszystko co otrzymuje i zasługuje na godne traktowanie i szacunek.
Bez nas kobiet byłoby smutno… a tak jest pięknie!!!
Teresa KASIOR
Zamość
Gmina Piła przystąpiła do realizacji Programu „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” – edycja 2025.
Jest finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego, opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne, ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone przez osoby niebędące członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, które posiadają dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji w zawodzie o charakterze medycznym lub opiekuńczym.
Limit godzin dla usługi opieki wytchnieniowej, finansowanej ze środków Funduszu, świadczonej w ramach pobytu dziennego, przypadające na jednego uczestnika Programu wynosi 240 godzin i może być świadczona pomiędzy godziną 6.00 a 22.00. Program będzie realizowany do grudnia 2025 roku.
Gmina uzyskała wsparcie finansowe do realizacji zadań w Programie w łącznej kwocie 110.160,00 zł. Dzięki środkom pozyskanym w Programie usługa opieki wytchnieniowej będzie świadczona nieodpłatnie.
Mirosław NALEPA
Zamość
Dokąd zmierzamy?
Czasy niedawno minione, ale też obecne i przyszłe nacechowane są niepewnością i szeroko zakrojonym, permanentnym zastraszaniem. Najpierw covid, potem wojny, konflikty trwające po dziś dzień, a teraz nieprzewidywalność i labilność polityczna, gospodarcza i społeczna z wiszącym nad nią widmem wojny globalnej. Oto dobiegł końca czas obfitości, nastał okres zbrojeń i zaciskania pasa, złorzeczeń, wzajemnego opluwania i wygrażania. Standardy dyplomacji zostały pogwałcone, zdeptane i oplute. Dotychczasowi partnerzy na naszych oczach stają się wrogami, przestają istnieć dawne sojusze, a w ich miejsce rodzą się inne, tak nierzeczywiste i zaskakujące, że trudno w nie uwierzyć. Świat zwariował! A my tu na „dole” pragniemy jedynie odrobiny spokoju, życia w ciszy, dobrostanie, poprawnych relacjach i wzajemnym szacunku. Chcemy, aby to wszystko było jedynie złym snem. Niestety coraz częściej ten stan rzeczy zaczyna nas jako wspólnotę – DZIELIĆ!
Grozi nam rozlanie się nienawiści, poprzez indoktrynację, zmanipulowane treści i podżeganie. Polaryzacja, którą widać niemal już wszędzie, podsycają trolle internetowi, media, politycy i wichrzyciele. Treści są celowo kształtowane i rozpowszechniane. Dlatego też nie należy w nie wierzyć, a tym bardziej rozpowszechniać, przekazywać dalej. Zajmijmy się swoimi sprawami i obowiązkami, bądźmy życzliwi dla siebie, wobec otaczających nas ludzi w domu, pracy, sklepie czy na ulicy. Teraz jak nigdy potrzebna nam jest jedność, tolerancja, poszanowanie prawa stanowionego i zasad moralnych. Tylko w ten sposób spowolnimy proces dzielenia i narastania konfliktów społecznych… dobrem, zło zwalczając!
„Czas pięści z kamienia” A.D. 2025
Tak oto skończył się – czas dyplomacji,
Świat ze stron mrocznych, z czerwieni i z cienia.
Gdy czołem im biłeś, stojąc w owacji,
Ludzkiej natury – czas pięści z kamienia.
Oto wszem nadszedł przeklęty i podły,
Umysłów zatrutych z układów scalonych.
Na nic lamenty, krzyki i modły!
Jadem i kwasem złorzeczeń ochrzczonych.
Butą „dostojnych”, za nic im byłeś,
Jeno trybikiem, ziarnkiem gorczycy.
Teraz nim wzejdzie czym z dawna śniłeś,
Stoisz wśród wrzawy, krzyków ulicy.
Co było kiedyś i dziś się nie zmienia,
z ludzkiej chciwości – czas pięści z kamienia!
Jan SZWEDZIŃSKI
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
Róbmy swoje
Witam jak zawsze serdecznie Szanownych Czytelników Tętna Regionu. Myślę, że wielu z nas śledzi bieżące wydarzenia dotyczące wojny w Ukrainie. Dziwaczne zachowania i decyzje Prezydenta USA niepokoją nas, tym bardziej że czujemy się wobec nich bezsilni. Ale czy nic nie możemy z tym zrobić? Lata temu niestety nieżyjący już Wojciech Młynarski napisał piosenkę, która powinna być śpiewana jak najczęściej. Mam tu oczywiście na myśli „Róbmy swoje”. Może zamiast wsłuchiwania się w liczne audycje telewizyjne, radiowe i internetowe pomyślmy co możemy sami zrobić. Mam taką propozycję.
Jeżeli mamy obok siebie kogoś z Ukrainy, kolegę, koleżankę z pracy, sąsiadkę, sąsiada to dajmy mu odczuć, że jesteśmy po jego stronie. Pomyślmy, jak czuli się Polacy, którzy kiedyś byli emigrantami, uchodźcami z dala od Polski i jaką przyjemność sprawiały im oznaki zainteresowania ze strony osób, które były z dala od ich spraw. Osamotnienie w takiej sytuacji jest tym bardziej przykre. Mogą to być drobne rzeczy. Na pewno będzie to nam zapamiętane na długo, bo pamiętamy wszyscy pomoc, którą nam ktoś okazał w ciężkich chwilach.
Wiele wskazuje na to, że pewien facet z pomarańczową twarzą i dziwaczną grzywką zbierze co zasiał i przeminie w niesławie wraz ze swoją ekipą. A nasze drobne gesty wsparcia zostaną w pamięci tych, których chcieliśmy podtrzymać na duchu. Zapewne są wśród nas osoby, którym podoba się wspomniany dziwaczny pomarańczowy gość. Niektórzy politycy próbują go tłumaczyć, ale nie zwracajmy uwagi na tych ludzi. W końcu są przecież płaskoziemcy, antyszczepionkowcy to i zwolennicy pomarańczowego też są. Spróbujmy „zrobić swoje, może to coś da, kto wie?” Serdecznie pozdrawiam.
—
Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w kwietniowym, wielkanocnym wydaniu Tętna Regionu.
M.M.