Henryk Paskal wyróżniony w Koszycach!

Niezwykle uroczysty charakter miała 90-ta edycja Koszyckiego Maratonu Pokoju. Najstarszy w Europie bieg na 42km i 195 m doczekał się oprawy godnej imprezy mającej znaczący wkład w rozwój światowego maratoningu. Właśnie w Koszycach Leonard Edelen otarł się w 1963 roku o rekord świata Japończyka Terasawy. Tam również dwa lata wcześniej w geście triumfu podnosił ręce aktualny wówczas mistrz olimpijski w maratonie Abebe Bikila.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że zauważono i doceniono wkład Henryka Paskala w dziewięćdziesięcioletnią historię Maratonu Koszyckiego.

Henryk Paskal – Ambasador AIMS na kraje Europy Wschodniej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów i Dyrektor Półmaratonu Philipsa znalazł się w gronie dziesięciu wyróżnionych osób.   Wśród wybitnych osobistości, które dostąpiły tego zaszczytu znaleźli się:

– Hansjorg Wirz – Prezydent Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki

– Paco Borao – Prezydent AIMS – Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Maratonów

– Horst Milde – twórca Maratonu Berlińskiego

– Joann Flaminio – pani dyrektor Maratonu Bostońskiego

– Ron Hill – Mistrz Europy w maratonie z Aten ’69, lider list światowych w maratonie AD 1970

– Carlo Capalbo – prezes RunCzech – organizacji zrzeszającej siedem certyfikowanych znakiem IAAF-u imprez biegowych w Czechach, dyrektor Maratonu Praskiego

– Maria Mracnova – w latach 1998-2012 Prezes Słowackiego Związku Lekkiej Atletyki

Wręczenie medali za zasługi dla Koszyckiego Maratonu Pokoju miało miejsce podczas specjalnej gali. Celebrowaniem uroczystości zajęli się:

– Prezydent Miasta Koszyce Richard Rasi

– Prezydent Marathon Club Kosice Stefano Dano

– Dyrektor Kosice Peace Marathon Brano Koniar

Kształt dzisiejszego maratonu nadawały przez dziewięćdziesiąt lat istnienia rzesze osób. Niebywałym zaszczytem jest zatem obecność Polaka w grupie wspomnianych znakomitości.

Henryk Paskal swoją długoletnią działalnością na rzecz rozwoju biegów ulicznych zapisał bardzo obszerne i wielopłaszczyznowe CV. Zawiera się w nim dwudziestoletnia kariera zawodnicza z kilkudziesięcioma przebiegniętymi maratonami (rekord życiowy 2:18:14). Jest również wątek szkoleniowy – Henryk Paskal poszukując w latach 70-tych nowych rozwiązań treningowych był współautorem cyklu artykułów publikowanych w czasopiśmie „Lekkoatletyka” pt. „Trening polskich maratończyków. Z początkiem lat 90-tych Paskal przeniósł swoje doświadczenie zdobywane latami na światowych salonach biegowych na pilskie podwórko. Stworzył europejską imprezę sięgającą obecnie frekwencją trzech tysięcy startujących zawodników.

Zawierane latami przyjaźnie i zdobyte kontakty dały mu sposobność umożliwiania młodym, polskim zawodnikom startów w wielu zakątkach świata. Henryk Paskal poprzez swoją działalność menedżerską stał się współautorem wielu sukcesów polskich maratończyków.  Również koszycka, złota karata zawiera nazwiska naszych reprezentantów – Wiesław Pałczyński w latach 1992-1993, Andrzej Krzyścin w roku 1998, Adam Dobrzyński w 2004, Wioletta Uryga w latach 1997 – 1998 i Edyta Lewandowska w roku 2005. Wszyscy triumfowali na koszyckiej trasie i wszystkim drogę torował Henryk Paskal. Dziś nazwiska zwycięzców widnieją na pomniku poświęconym Koszyckiemu Maratonowi Pokoju.

Najstarszy maraton w Europie każdorazowo potwierdza swoją uznaną od lat markę wartością uzyskiwanych rezultatów – 4 wyniki poniżej 2:08:00 przed dwoma laty. Organizatorzy wciąż starają się pozyskać ambasadorów promujących ich biegowe święto na całym świecie.  Uczynili to w tym roku angażując Ingrid Kristiansen do wyrażenia swojej jedności z kobietami biegającymi w Koszycach. Cieszymy się, że w gronie przyjaciół Maratonu Koszyckiego jest również Henryk Paskal. Cieszymy się tym bardziej, że przyjaźń ta została zauważona i doceniona w szczególny sposób.

red

henryk_pascal_wyrozniony10

henryk_pascal_wyrozniony12 henryk_pascal_wyrozniony11