Innowacyjna Praca Inżynierska z ANS w Pile zdobyła Złoto na Międzynarodowych Targach Wynalazków

Akademia Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile może być dumna z działań swoich inżynierów z Katedry Transportu! Podczas 16. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach, połączone siły na stoisku ANS w Pile oraz firmy HYDRO – partnera studiów dualnych Uczelni, zaskoczyły organizatorów i zwiedzających.

Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowana została innowacyjna aplikacja inżynierska, autorstwa absolwentki ANS w Pile – inż. Jolanty Czaplińskiej. To wynalazek, stanowiący część pracy inżynierskiej, napisanej pod kierunkiem dra inż. Piotra Stanowskiego. Temat pracy to „Optymalizacja systemu pakowania profili aluminiowych w firmie produkcyjnej na przykładzie Hydro Extrusion spółka z.o.o. w Trzciance”.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku, praca ta, zdobyła II miejsce w konkursie Uczelni – na najlepszą pracę dyplomową. Nagrodę w tym konkursie finansuje Fundacja im. prof. dra hab. Kazimierza Pająka – byłego Rektora ANS w Pile.

To innowacyjne rozwiązanie, otrzymało właśnie ZŁOTY MEDAL w kategorii „Wynalazek”. Jest to wielki sukces, tym bardziej, że Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG, to platforma współpracy środowisk naukowych z międzynarodowym przemysłem, oferująca pomoc w zdobywaniu funduszy na rozwój w oparciu o innowacyjność i nowe technologie.

Już na etapie złożenia pracy inżynierskiej, projekt aplikacji wywołał spory zachwyt.

– Prototyp autorskiej aplikacji, którą zaproponowała studentka, zgłoszono do wewnętrznego konkursu innowacji Hydro Extrusion w Trzciance. Projekt zajął pierwsze miejsce w firmie. Znaczącym elementem rozwiązania inżynierskiego absolwentki, jest fakt, że prototyp jest w fazie przygotowań do testów aplikacji, przekazanej do weryfikacji przez działy produkcyjne – podsumował Promotor, po obronie pracy.

Dziś już wiemy, że projekt został zaimplementowany do środowiska firmy, zatrudniającej ponad 35 tys. osób na całym świecie.

– Oprócz złotego medalu w tegorocznej edycji tych prestiżowych Targów, praca zdobyła także wysoką nagrodę Jury. To jest wyjątkowo ważna nagroda, którą otrzymują nieliczni wynalazcy, ponieważ warunkiem jest bardzo wysoki stopień wdrożenia wynalazku do przemysłu. Praca naszej studentki i współpraca z firmą Hydro, to wzorcowy wręcz model kooperacji środowiska akademickiego z przemysłem. Takie innowacyjne prace studentów, które wykorzystują firmy, powstają od dawna na kierunkach inżynierskich w Akademii Nauk Stosowanych im. S. Staszica w Pile. Świadczy o tym nie tylko tegoroczny sukces, ale także ubiegłoroczny, kiedy to nasi studenci otrzymali nagrodę za stworzenie stanowiska analizy konstrukcyjno-funkcjonalnej skrzyni bezstopniowej, stosowanej w pojazdach hybrydowych. Efekty tej pracy nadal są cenione, a Minister Edukacji i Nauki także wyróżnił ubiegłoroczną pracę studentów – podsumowuje dr Stanowski.

Tegorocznej laureatce Jolancie Czaplińskiej, absolwentce ANS w Pile, towarzyszył w Katowicach dr inż. Piotr Stanowski – promotor pracy oraz Łukasz Zych z firmy HYDRO.

Osiągnięcie kolejnego, tak wielkiego sukcesu na międzynarodowym forum, to najlepszy dowód na to, że innowacyjne rozwiązania studentów, mają realne zastosowanie w przemyśle, a właśnie o to chodzi w akademickim kształceniu praktycznym, jakie prowadzi pilska ANS.

Aleksandra Fabiszak
Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile

innowacyjna_praca

innowacyjna_praca_02 innowacyjna_praca_03