IV etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią

etap_znoszenia

Czwarty etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany zostaną wprowadzone 30 maja 2020 roku oraz 6 czerwca 2020 roku, a dotyczyć będą „odmrożenia” kolejnych sektorów gospodarki, m.in. siłowni, klubów fitness, kin i teatrów, a także organizacji zgromadzeń, w tym wesel i koncertów plenerowych.

30 maja 2020 roku częściowo zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. W przestrzeni otwartej, gdzie można zachować dystans społeczny – 2 metry odległości od innych, nie trzeba będzie nosić maseczki ochronnej. Jeśli jednak nie będziemy w stanie zachować odpowiednich odległości między ludźmi, należy zasłaniać usta i nos.

Obowiązek utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego nie dotyczy rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osób wspólnie mieszkających, niepełnosprawnych, osób, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których obowiązkowo trzeba będzie nadal nosić maseczkę, są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy.

Nie trzeba zakrywać ust i nosa w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. A także w restauracji lub barze, gdy zajmie się miejsce przy stole.

Sklepy, targowiska, punkty pocztowe i restauracje (od 30 maja 2020)

Zniesione zostają limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Nadal należy zachowywać odpowiedni dystans pomiędzy klientami, dezynfekować ręce i przestrzeń użytkową.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby (od 30 maja)

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi.

W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca 2020 roku będzie możliwa organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
Hotele (od 30 maja)

Hotele zostaną w pełni otwarte – restauracje i bary hotelowe mogą być czynne i serwować posiłki gościom we wspólnej przestrzeni. Od 6 czerwca 2020 roku mogą w hotelach działać także baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport, salony masażu i targi (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca 2020 roku działalność mogą wznowić: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Wszystko w określonym reżimie sanitarnym.

UM Piły