Jak karmić kota?
Panie doktorze, od 3 miesięcy posiadamy kota Brytyjskiego. W tej chwili ma 7 miesięcy. Dostaliśmy dokładne wytyczne od hodowcy jak karmić naszego pupila. Po przyjeździe do nas staraliśmy się karmić go wg podanych wskazówek. Niestety kot nie chce jeść nic innego niż mięso w różnych postaciach. Odmawia jedzenia wszelkich karm mokrych i suchych. Podajemy też różne witaminy. Od 2 tygodni zauważyliśmy, że kot stał się mniej aktywny, nie skacze już tak jak kiedyś po parapetach i głównie przesiaduje na kanapie. Czy żywienie może mieć wpływ na jego zachowanie?
Tak, żywienie samym mięsem może mieć ogromny wpływ na zdrowie naszych milusińskich. W przypadku państwa kota problem może być bardzo poważny i należy się jak najszybciej zgłosić do swojego lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych. Przypuszczalnie u kotka może rozwijać się tzw. „zespół mięsnej diety” (ang. all meat syndrome), czyli wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc.
Choroba ta spowodowana jest podawaniem niezbilansowanego pożywienia, które bazuje głównie na mięsie lub jego produktach. Jest to choroba dotycząca głównie zwierząt młodych, zarówno kotów jak i psów. Występuje także u starszych osobników przy długoterminowym podawaniu produktów o wysokim poziomie fosforanów i niskim poziomie wapnia.
W wyniku podaży nadmiaru fosforu w diecie, dochodzi do przerostu przytarczyc, które produkują nadmierną ilość hormonu zwanego Parathormon – PTH. Z powodu niedoboru wapnia w diecie, nadmiar PTH powoduje osteolizę, czyli pobieranie wapnia z kości w celu uzupełnienia go we krwi. Skutkiem tych skomplikowanych procesów są w przeciągu 1-3 miesięcy pojawiające się objawy kliniczne. Zwierzęta stają się mniej ruchliwe i często przysiadują w jednym miejscu, gdyż ruch może im sprawiać ból. Dochodzi również do wyginania kości pod wpływem ciężaru ciała i napięcia mięśniowego, co prowadzi do deformacji kości i guzowatości kostnych, a także do ścieńczeń kości i dalej do złamań kompresyjnych.
Jak widać choroba rozwija się bardzo szybko u młodych zwierząt, a zmiany w układzie kostno – szkieletowym utrzymywać się już będą do końca życia, mniej lub bardziej utrudniając funkcjonowanie naszych podopiecznych. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta.
Koty są w szczególności narażone na tego typu zaburzenia, gdyż istnieje wszechobecne przekonanie, że zwierzęta te są typowo mięsożerne i karmy suche nie są wystarczające dla nich. Teorii o prawidłowym karmieniu kotów jest bardzo dużo i każdy hodowca ma swoje zdanie w tym temacie. Pamiętać jednak musimy, że zwierzęta te w naturze zjadają inne zwierzęta roślinożerne: typu myszy czy ptaki. Dostarczając sobie w ten sposób znacznie mniejszą ilość mięsa niż w rzeczywistości nam się wydaje. Pióra, sierść, skóra, kości oraz zawartość żołądka stanowi znacznie większą część pożywienia tego drapieżnika. Trudno jest więc dorównać naturze. Dając samo mięso i witaminy nie dostarczymy kotu odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów, a w tym wapna niezbędnego do budowy kośćca oraz prawidłowego rozwoju organizmu. Karmienie kota pożywieniem naturalnym tzw dieta BARF jest najtrudniejszym i najdroższym sposobem żywienia. Należy mieć bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie by odpowiednio zbilansować to pożywienie. Osoby, które nie mają odpowiednich informacji o karmieniu tego typu karmą powinny karmić swoje zwierzęta gotowymi karmami. Jest ich w tej chwili bardzo dużo na rynku i z całą pewnością znajdą Państwo odpowiednią karmę dobrej jakości dla swojego pupila. Karma sucha lub mokra dobrej jakości charakteryzuje się obecnością w swoim składzie ok 40% białka zwierzęcego, małą ilością sodu, odpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu oraz brakiem konserwantów i barwników. Bardzo często są to też karmy bezzbożowe, które zmniejszają ryzyko alergii pokarmowych.
Państwa kotek powinien jak najszybciej zostać zdiagnozowany i równie szybko powinna być zmieniona dieta.
Lek. wet. Klaudia Kulczak
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.