Jak opiekować się labradorem?
Panie Doktorze, niedługo będziemy właścicielami małego labradora. Bardzo bym prosiła o fachowe wskazówki jak należy postępować z psem tej rasy, aby był zdrowy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy psa w domu, dlatego każda fachowa rada jest dla nas ważna. Judyta z Chodzieży.
Coraz więcej właścicieli zwierząt odpowiedzialnie podchodzi do swoich czworonożnych domowników. Często jest tak, że zanim pies, czy kot pojawi się w domu, przyszli właściciele dużo czytają np. na temat ras – różnych zalet, czy problemów związanych z obecnością zwierzęcia w domu. Wiele osób świadomie decyduje się na konkretne zwierzę. Jest nim często pensjonariusz schroniska dla zwierząt. Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidualnie. Pies ma inne potrzeby niż np. kot, czy królik. Labrador jest psem przede wszystkim dużym i żywym. W ostatnich latach bardzo popularnym, co zawdzięcza swoim licznym zaletom. Wystarczy wspomnieć, że idealnie nadaje się na psa przewodnika dla osób niewidomych.
Zdrowie psa jest bardzo ważne, dlatego każdy właściciel powinien posiadać podstawową wiedzę na temat szeroko pojętej profilaktyki. Biorąc psa z hodowli musimy zwrócić uwagę na szczepienia. Pies powinien być już przynajmniej raz lub dwa razy zaszczepiony przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym, takim jak nosówka, parwowiroza, czy choroba Rubartha. Powinien również być odrobaczony, przynajmniej dwa razy. Psy rasowe sprzedawane są po przeglądzie hodowlanym. Warto więc poprosić o dokument z takiego przeglądu. Szczególnie należałoby zwrócić uwagę na opis zdjęć RTG stawów biodrowych rodziców. Również na zaliczone wystawy i oceny z tych wystaw. Chcąc mieć psa zdrowego, który nie będzie dziedziczył wad po rodzicach musimy bardzo uważnie się temu wszystkiemu przyjrzeć. Po przywiezieniu psiaka do domu należy udać się z nim do lekarza weterynarii na pierwszą wizytę. Ważne, aby przychodnia weterynaryjna, do której się państwo udacie, specjalizowała się leczeniu psów i posiadała wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny oraz odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, co będzie gwarantowało wysoki poziom usług.
U młodego labradora najważniejsza jest prawidłowa dieta. Niestety z żywieniem zawsze są największe problemy, związane przede wszystkim ze zbyt niską jakością karm na rynku oraz z niedostosowaniem odpowiedniej karmy do danego psa. W wyborze karmy na pewno nie należy kierować się obrazkiem na worku. Karma nie powinna posiadać konserwantów chemicznych, powinna zawierać 28% mięsa oraz odpowiednią ilość wapnia i fosforu. Jest to bardzo ważne dla szybko rosnącego psa, gdyż ma to zasadniczy wpływ na mineralizowanie kości. Kości pozbawione odpowiedniej ilości wapnia często ulegają zapaleniu, co objawia się silną kulawizną. Idealną dietą w tym okresie dla labradora jest INTESTINAL 4T VetExperta. Jest to bardzo dobrze przyswajalna dieta zawierająca 28% mięsa. Dodatkowo należy podawać wapń i fosfor w stosunku 1-1.3 w ilości podanej przez producenta. Młody labrador musi otrzymywać również tzw. chondroprotektory, czyli preparaty budujące chrząstki stawowe, które będą budowały i chroniły jego stawy.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.