Jak pielęgnować pupila w podeszłym wieku?

milusinscy_lipiec_2014

Panie Doktorze, mam kota w wieku 16 lat. Mam nadzieję, że jeszcze trochę pożyje. Niestety robi się chudy i ma matowy włos. Mam pytanie, czy istnieje jakaś możliwość zadbania o kota w tym wieku, aby mu poprawić zdrowie?

W przeciwieństwie do ludzi i psów, koty wykazują większe zapotrzebowanie na energię, gdy się starzeją. Wykazują one również stopniowy kompromis w trawieniu tłuszczy i białek, a jednocześnie mogą cierpieć z powodu chorób związanych z nerkami. Mogą chorować na niewydolność nerek, choroby zębów powodujące spadek apetytu. Efektem jest często deficyt energii. Często też występuje nadczynność tarczycy, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na energię i wiąże się często z HYPOCOBALINEMIĄ.

Znaczna część kociego starzenia się jest spowodowana stresem oxydacyjnym, dlatego antyoxydanty są tak ważne w diecie starszych kotów. Choroby nerek występują u starszych kotów, a obecność stresu oxydacyjnego w przewlekłej niewydolności nerek u kotów została potwierdzona klinicznie. Podobnie obecność stresu oksydacyjnego wykazano w nadczynności tarczycy, która często występuje u geriatrycznych kotów.

Dlatego też należy pamiętać o tym, aby dieta dla starszych kotów był bogata w antyoxydanty oraz wysokoenergetyczna.

Starszym kotom warto więc podawać suplementy bogate w te składniki. Bardzo dobry w tym wypadku jest Complivit, który dostarcza antyoxydantów dla związanego z wiekiem stresu oxydacyjnego. Zawiera wit. E oraz cynk. Duża zawartość witamin z grupy B zastępuje utracone w nerkach składniki odżywcze rozpuszczalne w wodzie, wzmacnia apetyt i produkcję energii. Pomaga również wraz z zawartym żelazem w produkcji krwinek czerwonych. Prebiotyki i B-glukany wspomagają funkcje odpornościowe. Zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów, podczas gdy łączne spożycie białka może być obniżone.

Complivit ma też dużą zaletę, a mianowicie to, że jest bardzo smaczny i może być podawany również w wodzie. Mamy lipiec, i zwierzęta jedzą w te upały zdecydowanie mniej, dlatego też warto jest podawać Complivit, aby wzmocnić organizm i uzupełnić niedobory składników odżywczych.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.