Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?
Lekarz weterynarii, który zajmuje się moimi psami powiedział mi, że już w lutym powinienem dać psom środek przeciwko kleszczom. W moim domu psy były zawsze i nigdy nie dawałem im preparatów na kleszcze tak wcześnie. Wydaje mi się, że to propaganda rozpowszechniana przez firmy farmaceutyczne, a ja nie chcę podawać psom tak często preparatów na pasożyty, w końcu to chemia, która w jakimś stopniu im szkodzi. Kiedy tak naprawdę powinno się podać preparat na kleszcze? Pozdrawiam Jakub z Piły.
Panie Jakubie, w związku ze zmieniającym się klimatem aktywność kleszczy w ostatnich latach również uległa przemianie. Wciąż pozostają najbardziej aktywne w dwóch okresach. Pierwszy to wiosna i początek lata. Później następuje wyciszenie związane ze zbyt wysokimi temperaturami i zbyt niską wilgotnością. Kiedy na jesień temperatura znowu zaczyna spadać, a wilgotność rośnie, mamy do czynienia z drugim szczytem aktywności kleszczy. Jeszcze do niedawna zima była tą porą roku, kiedy można było zapomnieć o zagrożeniu jakie niosą ze sobą kleszcze. Utrzymujące się przez długi czas temperatury poniżej zera wymuszały na kleszczach przejście w stan hibernacji. Utrzymująca się przez 3-4 tygodnie temperatura w granicach -10’C zabijała kleszcze. Teraz sytuacja wygląda inaczej. Zima przypomina raczej jesień, czyli idealne warunki do żerowania dla kleszczy. Zmiany klimatyczne rozregulowały cykl roczny pasożytów, które zamiast zapadać w hibernację szukają żywiciela. W styczniu w naszej przychodni wyjmowaliśmy kleszcze z psów i kotów, dlatego preparat przeciwko ektopasożytom warto zastosować już w pierwszych miesiącach nowego roku. Warto przy okazji wspomnieć, że nie dotyczy to wyłącznie psów i kotów mieszkających poza miastem, blisko lasów, ale także tych mieszkających w miastach, niekoniecznie wychodzących na spacery do lasu. Kleszcze bardzo licznie zadomowiły się w przydomowych ogródkach oraz parkach. W zeszłym sezonie zdecydowaną większość naszych pacjentów mających problem z kleszczami stanowiły zwierzęta mieszkające w miastach, lub nie wychodzące poza teren posesji.
Jeśli chodzi o szkodliwość preparatów, to są one projektowane tak, aby wywierać jak najmniejszy wpływ na organizm zwierzęcia. Podając preparat wprowadzamy do organizmu substancję czynną, która nie jest mu obojętna. Jednak zdrowe zwierzę nie powinno mieć problemu z jej zmetabolizowaniem i wydaleniem. Oczywiście każdy preparat może wywołać skutki uboczne, jednak pojawiają się one jedynie przy nieodpowiednim podaniu preparatu, nieprzestrzeganiu przeciwskazań lub związane są z indywidualnym brakiem tolerancji na dany preparat. Dzisiaj na rynku dostępne są preparaty o różnym składzie i drodze podania. Wielu właścicieli obawia się podawać najnowsze preparaty, w formie tabletek, które zawierają nowe substancje czynne takie jak fluralaner lub afoxolaner. W internecie krąży wiele plotek na temat ich rzekomych efektów ubocznych, które zupełnie nie pokrywają się z naszymi obserwacjami. Dlatego o wszystkie „za” i „przeciw” konkretnych preparatów, należy zapytać lekarza weterynarii.
Ze względu na wydłużający się „sezon kleszczowy” oraz całoroczną aktywność pcheł, u niektórych zwierząt przydałaby się tak naprawdę całoroczna ochrona przed ektopasożytami. Nie oznacza to jednak konieczności podawania w kółko najskuteczniejszych czy najdroższych preparatów. Taką sytuację należy omówić z weterynarzem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty.
Lek. wet. Katarzyna Jaworska
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.