Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

milusinscy

Panie Doktorze ostatnio usunęłam ze swojego psa 5 kleszczy wielkości około 0,5 cm. Pies sąsiadki chorował i odszedł z powodu boreliozy. Czy mój pies również zachoruje? Jak mogę go zabezpieczyć przed nowymi kleszczami? Krystyna z Chodzieży.

Najczęściej występującymi chorobami odkleszczowymi u psów są borelioza, babeszjoza, anaplazmoza. Borelioza i anaplazmoza to bardzo podstępne choroby, ponieważ ich objawy często pojawiają się wiele tygodni od momentu obecności kleszcza. W przypadku boreliozy psów nie występuje lub jest niezauważony charakterystyczny rumień, który spotykany jest u ludzi. Postawienie diagnozy oraz wdrożenie leczenia często następuje za późno i kończy się niepowodzeniem.

Babeszjoza jest ciężko przebiegającą infekcją, której podstawowe objawy to wysoka gorączka, osłabienie oraz ciemne zabarwienie moczu. Jej leczenie jest wyjątkowo trudne i kosztowne. Choroba często kończy się śmiercią ukochanego pupila.

Na terenie województwa wielkopolskiego notowane są liczne zachorowania na te choroby. W naszej przychodni diagnozujemy choroby odkleszczowe kilkanaście razy w roku, a np. babeszjozę diagnozujemy już nawet w zimie, co świadczy o tym, że kleszcze żerują już również zimą.

Ze względu na bardzo duże ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi, w przypadku znalezienia jakiegokolwiek kleszcza należy w jak najszybszym czasie zgłosić się do lekarza weterynarii. Lekarz usunie pasożyta oraz zgodnie ze swoją wiedza i doświadczeniem podejmie kolejne kroki.

Podstawową formą ochrony przed chorobami odkleszczowymi jest stosowanie środków, które zabijają kleszcze. Niestety w ciągu ostatniej dekady obserwuje się postępujący spadek skuteczności tradycyjnych metod tj. stosowania preparatów typu spot on wylewanych na skórę, obróż czy oprysków. Substancje zawarte w tych specyfikach są dostępne od wielu lat i kleszcze się na nie uodporniły. Ponadto stosowane naskórnie preparaty łatwo się zmywają i wymagają bardzo precyzyjnego podania. Może to skutkować spadkiem długości działania preparatu z 4 nawet do 2 tyg.

Od zeszłego roku dostępny jest nowoczesny preparat w tabletce. Zawiera on nową nieznaną dotąd kleszczom substancję aktywną-fluralaner. Ponadto zabezpieczeni tabletką pupile mogą się bez ograniczeń kąpać. Smakową tabletkę można dodać do karmy lub potraktować jako nagrodę, smakołyk. Preparat zabija kleszcze zanim zdołają zarazić psa jakąkolwiek chorobą. W zeszłym roku w całej Polsce ani jeden pies, który był zabezpieczony tymi tabletkami, nie zachorował na chorobę odkleszczową. Jest to na pewno przełom w profilaktyce chorób odkleszczowych, tym bardziej, że jego działanie utrzymuje się przez pełne trzy miesiące.

Tak więc Pani Krystyno, radziłbym u swojego lekarza weterynarii zaopatrzyć się w odpowiednią tabletkę, dzięki czemu będzie pani mogła spać spokojnie i bez strachu. Jest to obecnie najlepsza metoda zabezpieczenia pupila przed kleszczami i pchłami.

Niestety, to co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że nas nie dotyczy, czyli choroby odkleszczowe, stało się poważnym problemem, tym bardziej, że preparaty, które do tej pory względnie zabezpieczały naszych pupili przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami, w wielu wypadkach okazują się nieskuteczne.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *