Jarosław Kuźniar i Akademia Przyszłości spełnili marzenie 10-letniego Oskara

jaroslaw_kuzniar

Jak wygląda budowanie pewności siebie w praktyce? Odkrywa to 10-letni Oskar, uczestnik ogólnopolskiego programu społecznego Akademia Przyszłości. Jednym z kroków w drodze po pewność siebie było dla niego spotkanie z Jarosławem Kuźniarem. Dziennikarz, którego ujęła historia chłopca, wprowadził go w arkana zawodu.  Spotkania z inspirującymi dorosłymi – to jedna z metod Akademii na odkrywanie potencjału i budowanie poczucia własnej wartości dzieci, które nie wierzą w siebie. Każdy z nas może wesprzeć dzieci z Akademii Przyszłości, kupując Indeks Sukcesów na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl.

Czym jest pewność siebie? Jak rozpocząć drogę do wiary we własne marzenia? Na te i inne pytania starał się znaleźć odpowiedź 10-letni Oskar razem z dziennikarzem Jarosławem Kuźniarem. Od września chłopiec uczestniczy w Akademii Przyszłości. Program wspiera setki dzieci z całej Polski, które mierzą się z niską samooceną. A to oznacza, że 10-latek spotyka się raz w tygodniu z wolontariuszem i wspólnie pracują nad przezwyciężaniem trudności chłopca – nieśmiałości i braku wiary w swoje możliwości.

– Czas bardzo przyspieszył, ja przechodziłem inicjację medialną w wieku 15 lat, wszyscy mówili: za szybko. Dzisiaj Oskar wie, co chce robić, mając lat 10. Myślę: w sam raz! Nie powinniśmy jednak pozbawiać dzieci najważniejszego – wiedzy starszaków. Mnie uczył Kaczkowski, Kydryński, Mann. Dobrze podziękować za to teraz – dzieląc się wskazówkami z Oskarem – mówi Jarosław Kuźniar.

Oskar – uczestnik Akademii Przyszłości

Oskar mierzy się również z wadą wymowy (cały czas nad nią pracuje, z dobrymi rezultatami) i dzieci wytykają mu tę trudność w mówieniu. Dlatego bywają dni, że nie chce chodzić do szkoły.

10-latek jest wrażliwy i pogodny. Marzy o zostaniu YouTuberem. Chłopiec wyznał, że jego kanał będzie miał związek z grami, ponieważ to jest jego pasja. Współpraca z wolontariuszem pomoże mu odkryć mocne strony i uwierzyć w siebie.

Oskar to jedno z setek dzieci, którym Akademia Przyszłości pomaga budować wiarę w siebie. Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl, wesprzyj dziecko i odmień jego historię.

15 lat i pierwszy wywiad z Jerzym Stuhrem

Podczas warsztatów medialnych chłopiec, marzący o zawodzie YouTubera, mógł poznać tajniki pracy przed kamerą. Dziennikarz opowiedział chłopcu o tym, jak radzić sobie ze stresem i niepewnością przed obiektywem, o technice oddychania i kontroli nad ciałem.

Tego dnia Oskar wystawiając na próbę swoją nieśmiałość, miał również możliwość przeprowadzenia wywiadu z Jarosławem Kuźniarem. W czasie rozmowy dowiedział się, że dziennikarz swój pierwszy wywiad przeprowadził z Jerzym Stuhrem, mając zaledwie 15 lat. Podobnie jak Oskar, bardzo się wtedy stresował.

Przeprowadzenie wywiadu było przedsmakiem debiutu Oskara – który odbył się 10 grudnia 2022 r. – podczas transmisji live z Weekendu Cudów ze studia Szlachetnej Paczki. Wówczas chłopiec opowiedział nie tylko o swoim udziale w Akademii Przyszłości, ale także o swoich wrażeniach z warsztatów medialnych z dziennikarzem. Na koniec spotkania Oskar wcielił się w rolę prowadzącego i zapowiedział kolejnego gościa.

Wspieranie dziecka przez osobę dorosłą może pomóc pokonać obawy, zbudować większą pewność siebie i otworzyć wiarę w możliwość realizacji marzeń. Każdy z nas może przyczynić się do rozwoju pewności siebie konkretnego dziecka poprzez zostanie darczyńcą lub darczyńczynią i dorzucenie się do zbiórki na Indeks Sukcesów lub ufundowanie całego Indeksu.

Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl, wesprzyj dziecko i odmień jego historię.

Akademia Przyszłości – inne sposoby budowania pewności siebie

Akademia Przyszłości wspiera dzieci z niską samooceną, które jeszcze nie odkryły swojego potencjału. W Akademii Przyszłości są dzieci o różnych potrzebach i problemach: niektóre doświadczają trudności w rozwoju emocjonalnym czy społecznym, niektórym źle idzie nauka, jeszcze inne nie potrafią nawiązywać relacji z rówieśnikami.

Wolontariusz Akademii Przyszłości spotyka się z dzieckiem raz w tygodniu w szkole, podczas indywidualnych zajęć. Poświęca mu czas i uwagę, poznaje przyczyny braku wiary w siebie dziecka, towarzyszy mu w budowaniu pewności siebie i inspiruje do realizacji marzeń. Dzięki regularnym spotkaniom z wolontariuszem, dziecko zaczyna dostrzegać swój potencjał i wierzyć w umiejętności.

Te spotkania możliwe są m.in. dzięki wsparciu darczyńców i darczyńczyń, którzy na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl mogą poznać marzenia, plany, niepewności i trudności dzieci włączonych do programu. Wybierając konkretne dziecko, fundują mu tzw. Indeks Sukcesów i wspierają udział w programie Akademii Przyszłości.

Katarzyna Popielska