Jazzowy Paganini wystąpił w Pile
Adam Bałdych dał pokaz niezwykłej maestrii w ramach Lata w Muzeum i Music Festival & Master Class.
Koncert tego utalentowanego skrzypka i kompozytora miał odbyć się w ogrodzie Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile, lecz niepewna pogoda zmusiła organizatorów do przeniesienia występu Bałdycha do sali Miejskiej w Inwest Parku. I choć klimat nie przypominał tego ogrodowego, to popis artysty zrekompensował publiczności zmianę anturażu.
mm
Adam Bałdych skrzypek jazzowy, kompozytor. Ur. 18 maja 1986 roku – Gorzów Wlkp. Uczęszczał do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława J. Ciesielskiego w Gorzowie (1996-2001, klasa skrzypiec), stypendysta prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie (2005), absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2009, w klasie Henryka Gembalskiego), ukończonej z wyróżnieniem.
Laureat prestiżowych nagród muzycznych, m.in. Grand Prix Jazz Melomani (2013, Nadzieja i Muzyk Roku) i ECHO Deutscher Musikpreis Jazz (2013) – najważniejszej nagrody w niemieckim przemyśle muzycznym przyznawanej artystom z całego świata, a także lubuskich i gorzowskich nagród kulturalnych: Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2009), Ale Sztuka! (2011), Nagrody im. Janusza Słowika (2012) i Motyla- Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego(2014). W 2015 roku otrzymał statuetkę „Sukces”, przyznawaną przez Gorzowski Klub Rotariański. Laureat licznych plebiscytów organizowanych przez magazyny i czasopisma jazzowe, m.in. najlepszy skrzypek roku według czytelników magazynu „Jazz Forum” w Dorocznej Ankiecie JAZZ TOP 2014.
Gra na skrzypcach od dziewiątego roku życia. Ze Szkoły Muzycznej I stopnia został usunięty za nierealizowanie narzuconego programu i jazzowe aspiracje. Debiutował w gorzowskim Jazz Clubie Pod Filarami (2000), a w wieku 15 lat okrzyknięty został „cudownym dzieckiem” skrzypiec. Brał udział w warsztatach i spotkaniach jazzowych (m.in. w Chodzieży i Zakopanem). Szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, na Węgrzech, w Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znaleźli się m.in. Jim Beard, Nils Landgren, Yaron Herman, John Benitez, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Mika Urbaniak, NDR Big Band, Luluk Purvanto & Rene Van Helsdingen, Piotr Żaczek, Marek Raduli.
W 2001 roku założył jazzową grupę Up to Date, z którą odnosił pierwsze sukcesy (druga nagroda zespołowo oraz nagroda dla najlepszego instrumentalisty festiwalu Jazz Juniors – Kraków, Grand Prix oraz nagroda dla najlepszego instrumentalisty festiwalu Jazz nad Odrą – Wrocław). W 2002 roku, podczasPomorskiej Jesieni Jazzowej, otrzymał Klucz do Kariery (jako członek Up to Date).
W latach 2001-2004 otrzymywał stypendium artystyczne prezydenta miasta Gorzowa Wlkp. oraz stypendium Fundacji dla zdolnego ucznia powołanej przez Elżbietę Bachalską. W 2004 roku powołał do życia formację Adam Bałdych Quartet (m.in. z młodszym bratem Grzegorzem Bałdychem w składzie). Był pomysłodawcą (a także producentem i kompozytorem kilku utworów) płyty inspirowanej Gorzowem Wielkopolskim pt. Moje Miasto (z udziałem m.in. Krystyny Prońko, Przemysława Raminiaka i Grzegorza Bałdycha – autora kilku utworów i tekstów), która ukazała się z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta Gorzowa. Koncertuje i nagrywa z Adam Bałdych Imaginary Quartet, Adam Bałdych & The Baltic Gang, Adam Bałdych & Jim Beard Project, Mutru i Damage Control.
W 2008 roku odbył trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym z czołowymi jazzmanami świata – Jimem Beardem. Wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu Skarb rodu Arne (2009) podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty.
W 2009 roku wziął udział w nagraniach płyty Tribute to Seifert z czołówką światowych skrzypków jazzowych, m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre’em Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i pomysłodawcą przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną.
Grywał na największych festiwalach w kraju (m.in. JVZ Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jazz na Starówce), oraz za granicą (JAKART, Berlin Jazz Festival, London Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Kopenhagen Jazz Festival).
W latach 1999-2000 dał się też poznać jako wykonawca repertuaru z muzyką klasyczną. Otrzymywał nagrody na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych w Poznaniu i Szczecinie, co skutkowało zaproszeniem do udziału w międzynarodowej orkiestrze Pomerania. Jest też coraz bardziej docenianym autorem muzyki teatralnej. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma teatrami, w tym z gorzowskimi: Teatrem Kreatury (dr-lecter.blog.pl [2005]) i Teatrem im. Juliusza Osterwy (Bardzo zwyczajna historia[2009], 'Allo 'Allo [2010]), oraz Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze i Teatrem Jeleniogórskim. Współpracuje z polskimi reżyserami (Jan Tomaszewicz, Rafał Matusz, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski), jak również zagranicznymi (Ellen Lande).
(źródło: encyklopedia.wimbp.gorzow.pl)