Jest takie miejsce, taki kraj

Patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. 9 listopada 2016 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas uroczystości zobaczyć można było poetycko-historyczną prezentację multimedialną nawiązującą do trudnej i długiej pracy narodu polskiego na drodze do odzyskania niepodległości.

W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za kraj. Przypomniano znaczącą rolę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników.

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum z zainteresowaniem oraz w skupieniu oglądali i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii, wspólnie z  wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi: posłem na sejm Rzeczypospolitej – Błażejem Pardą, przewodniczącym Rady Rodziców – Zbigniewem Iwickim, wiceprzewodniczącą Rady Rodziców – Patrycją Szcześniak, prezesem PSM i radnym m. Piły – Lucjanem Szutkowskim oraz jego zastępcą – Henrykiem Kądzielą, dyrektorem szkoły – Grzegorzem Wądołowskim oraz wicedyrektorami – Dorotą Mijalską i Marzenną Chojnacką.

Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego, a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. Obecni mogli wsłuchać się w piękno strof poezji o ziemi ojczystej, wolności, nadziei, bohaterstwie i poświęceniu; wysłuchać pieśni w wykonaniu szkolnego chóru Akcent działającego pod kierunkiem Doroty Fąs.

Dla uczniów klas I gimnazjum dzisiejsza uroczystość miała jeszcze jedno ważne znaczenie. Otrzymali oni stroje galowe (birety i krawaty lub wywiązki), których noszenie jest już od wielu lat tradycją w naszej społeczności szkolnej. Po uroczystym ślubowaniu, w taki oto symboliczny sposób, zostali  przyjęci do grona gimnazjalistów.

W kończącym apel przemówieniu dyrektor Grzegorz Wądołowski podziękował wszystkim twórcom montażu słowno-muzycznego: nauczycielowi historii – Emilowi Bobrowskiemu, Dorocie Fąs oraz artystom – młodzieży z Zespołu Szkół nr 2. Następnie zaprosił uczniów i wychowawców klas I do kontynuowania obchodów Święta Niepodległości – uczestniczenia w IV Marszu Patriotycznym w 98. rocznicę odzyskania wolności.

Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, ruszyli śladami przeszłości upamiętnionej pomnikami walczących o niepodległość i budujących wolność Ojczyzny i Piły. Zapalili znicze m.in. przy obelisku Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, pomnikach Stanisława Staszica, Lotników, Kolejarzy. Zwieńczeniem marszu było odczytanie przy pomniku Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy przez uczennicę klasy I D, Niepodległościowego Apelu Pamięci mającego uczcić wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

To święto sprawia, że młodzież szkolna w zabieganym życiu staje na chwilkę i wspomina naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składa kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

CHWAŁA BOHATEROM!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Patrycja Burzyńska

jest_takie_miejsce0

jest_takie_miejsce5 jest_takie_miejsce1 jest_takie_miejsce2 jest_takie_miejsce3 jest_takie_miejsce4