Jest takie miejsce, taki kraj…

Pytać o Ojczyznę – to pytać o drzewo, ptaka, łąki, miasta i ludzi. Walczyć o wolność – to zdobywać dla siebie i innych promyk słońca, kroplę deszczu, pierwszą gwiazdkę na Wigilię. Kochać kraj rodzinny to wstać rano, modlić się, płakać i śmiać, a kiedy przyjdzie czas, czas próby i rachunku, nie żałować krwi, potu i serca – tymi słowami 9 listopada 2015 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile rozpoczął się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

Stał on się wspaniałą lekcją patriotyzmu dla uczniów klas pierwszych gimnazjum, ich wychowawców oraz zaproszonych gości: przewodniczącego Rady Rodziców – Zbigniewa Iwickiego, dyrektora szkoły – Grzegorza Wądołowskiego oraz wicedyrektorów: Doroty Mijalskiej, Zdzisławy Karpińskiej i Marzenny Chojnackiej.

Obecni mogli wsłuchać się w piękno strof poezji o ziemi ojczystej, wolności, nadziei, bohaterstwie i poświęceniu; wysłuchać pieśni w wykonaniu szkolnego chóru Akcent oraz obejrzeć scenkę teatralną odegraną przez gimnazjalistów, w której młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, kim jest współczesny patriota.

Dla uczniów klas I gimnazjum dzisiejsza uroczystość miała jeszcze jedno ważne znaczenie. Otrzymali oni stroje galowe (birety i krawaty lub wywiązki), których noszenie jest już od wielu lat tradycją w naszej społeczności szkolnej. Po uroczystym ślubowaniu, w taki oto symboliczny sposób, zostali przyjęci do grona gimnazjalistów.

W kończącym apel przemówieniu dyrektor Grzegorz Wądołowski podziękował wszystkim twórcom montażu słowno-muzycznego: nauczycielom historii – pani Małgorzacie Mostek i panu Emilowi Bobrowskiemu, paniom Dorocie Fąs i Bogusławie Różańskiej oraz artystom – młodzieży z Zespołu Szkół nr 2. Następnie zaprosił uczniów i wychowawców klas I do kontynuowania obchodów Święta Niepodległości – uczestniczenia w III Marszu Patriotycznym, który organizowany co roku w rocznicę odzyskania wolności, stał się stałym elementem naszej szkolnej tradycji.

Uczniowie podzieleni na dwie grupy ruszyli śladami przeszłości upamiętnionej pomnikami walczących o niepodległość i budujących wolność Ojczyzny i Piły. Zapalili znicze m.in. przy obelisku Powstania Wielkopolskiego1918/1919, pomnikach Stanisława Staszica, Lotników, Kolejarzy. Zwieńczeniem marszu było odczytanie przy pomniku Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy przez Julię Gonet, uczennicę klasy ID, Niepodległościowego Apelu Pamięci mającego uczcić wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W ciszy i zadumie nad minionymi dziejami szczególnie mocno zabrzmiały słowa apelu: Do Was zwracam się potomni! Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i Ich czyny pozostaną na zawsze w Waszej pamięci, w historii Polski i dziejach Narodu Polskiego.

CHWAŁA BOHATEROM!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Ewa Urbańska-Ptak

pila_jest_takie_miejsce00

pila_jest_takie_miejsce10 pila_jest_takie_miejsce01 pila_jest_takie_miejsce02 pila_jest_takie_miejsce03 pila_jest_takie_miejsce04 pila_jest_takie_miejsce05 pila_jest_takie_miejsce06 pila_jest_takie_miejsce07 pila_jest_takie_miejsce08 pila_jest_takie_miejsce09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *