Jubileuszowa Parada Psów w Pile

24 września z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zwierząt Pilski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zorganizował 10. Paradę Psów w Pile. Trasę od Placu Staszica pod sklep ZOO-Raj przy ul. Drygasa przeszli tłumnie nie tylko pieski ze swoimi właścicielami, ale również osoby kochające zwierzęta lub marzące o posiadaniu czworonoga. Pojawiły również się dzieci pluszowymi zwierzątkami. Jubileuszowa Parada odbyła się przy dźwiękach bębnów afrykańskich zespołu Samba Planet.

A na miejscu czekało wiele atrakcji. Były konkursy rysunkowe dla dzieci, wybór najmniejszego i największego czworonoga parady oraz najbardziej przebranego pieska. Nie zabrakło również porad weterynaryjnych i stoisk z karmą dla psów. Sobotnia Parada Psów zainaugurowała akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do właścicieli zwierząt. Działacze TOZ chcą zwrócić uwagę na ochronę psów i kotów przed szkodliwym wpływem hałasu powodowanego m.in. używaniem petard i fajerwerków. Na miejscu można też było podpisać Petycję w sprawie złego traktowania zwierząt w schronisku Piła Leszków. Parada, która przeszłą ulicami Piły była też dedykowana zmarłemu psu o imieniu Gessi, który odszedł dzień wcześniej. Piesek ten  miał  ze swoją właścicielką uczestniczyć w  tegorocznej Paradzie Psów.

Obchody Dnia mają na celu zmienienie zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa. Organizatorzy dziękują właścicielom czworonogów i zapraszają na XI paradę za rok.

Sebastian Daukszewicz

Tekst Petycji  w sprawie złego traktowania zwierząt w schronisku Piła Leszków, którą można jeszcze podpisywać.

Petycję tę kierujemy do wszystkich osób, którym los zwierząt nie jest obojętny. Pragniemy zwrócić uwagę na problem bezpańskich, często porzuconych, niechcianych czy katowanych czworonogów.

My wszyscy niżej podpisani (lista w załączeniu) domagamy się podjęcia natychmiastowych działań mających na celu poprawienie warunków bytowych zwierząt znajdujących się w pilskim schronisku.

Przedstawiona w wielu mediach sytuacja negatywnie wpłynęła na wizerunek naszego miasta i jego mieszkańców.  Wielu z nas osobiście podejmowało próby współpracy z schroniskiem poprzez chęć prowadzenia wolontariatu, a także przekazując liczne datki /setki kilogramów/ w postaci m.in. karmy, koców, zabawek, basenów, itp. Niestety chęć wolontariatu spotyka się z brakiem akceptacji, a wręcz z niechęcią ze strony kierownictwa placówki – obecnie obowiązuje zakaz przyjmowania wolontariuszy.

Należy także wspomnieć, że adoptowane ze schroniska zwierzęta niejednokrotnie są chore, zarobaczone (pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne), osłabione i niedożywione.

Powyższa sytuacja nie będzie przez nas dłużej akceptowana. Wymagamy podjęcia działań mających na celu poprawienie warunków bytowych podopiecznych schroniska poprzez:

1. Zapewnienie stałej opieki lekarza weterynarii – obecnie na miejscu jest tylko technik weterynarii;

2. Prawidłowe żywienie psów – obecnie stosowana karma, to 4% mięsa, reszta to dodatki;

3. Utworzenie niezależnego od właściciela wolontariatu – społecznego nadzoru, aby osoby, które chcą współpracować, mogły w każdej chwili wejść na teren schroniska, również w czasie nieobecności właściciela, a tylko przy obecności pracowników, co dotychczas nie było możliwe;

4. Podjęcie skutecznych działań adopcyjnych oraz promujących tego typu zachowanie – obecnie właściciel firmy nie jest zainteresowany zmianami, gdyż zmniejszy to jego dochody;

5. Udostępnianie wyników kontroli do wiadomości publicznej zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej;

6. Umożliwienie każdej osobie potencjalnie zainteresowanej adopcją prawa swobodnego wstępu do schroniska w godzinach otwarcia i adoptowania psa, którego sobie wybierze;

7. Wprowadzenie powszechnego obowiązku sterylizacji, kastracji i czipowania.

8. Wprowadzenie skutecznych mechanizmów kontroli środków publicznych wydanych przez Gminę Piła na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami;

9. Zamknięcie schroniska dla zwierząt spoza Piły i skłonienie innych gmin, które mają podpisane umowy do ich zerwania.

Przystąpmy do działania. Podpisujemy petycję. Przywróćmy nadzieję zwierzętom!

Obecnie w schronisku przebywa od 500 do 700 psów i kotów, które dostarczane są z terenu kilkudziesięciu gmin. Ta ilość z roku na rok znacząco wzrasta – rosną oczywiście dochody właściciela!

Schronisko nie jest przejściowym azylem dla zwierząt, w którym przebywałyby tylko tymczasowo i w którym by o nie dbano. Jest to więzienie dla psów. Psy chore, słabe, starsze siedzą w jednym kojcu po kilka razem. I te są narażone najbardziej na zagryzienie przez silniejsze, dominujące psy, co zdarza się każdego dnia. Psy siedzą w klatkach stłoczone na betonie!

Czy pomoc może nadejść dopiero wtedy, kiedy kilka „odważnych” osób będzie w totalnej desperacji od długiej, beznadziejnej walki i uda się do najpotężniejszych mediów? Wtedy, gdy rozmiar, a raczej bezmiar cierpienia jest przerażający? Inaczej, wszystko w porządku?
Zwierzęta same nie upomną się o swoje prawa!

Potrzebujemy Waszego poparcia, Waszych podpisów pod petycją. Tylko wspólnie możemy wygrać tę walkę z ludzką bezdusznością!

Więcej informacji:

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Pile ul. Kwiatowa 2, 64-920 Piła www.pila.toz.pl, e-mail: toz.pila@vp.pl

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
e-mail: effata@wp.pl
Tel.: 601970679
www.effata.of.pl

jubileuszowa_parada_psow00

jubileuszowa_parada_psow50 jubileuszowa_parada_psow01 jubileuszowa_parada_psow02 jubileuszowa_parada_psow03 jubileuszowa_parada_psow04 jubileuszowa_parada_psow05 jubileuszowa_parada_psow06 jubileuszowa_parada_psow07 jubileuszowa_parada_psow08 jubileuszowa_parada_psow09 jubileuszowa_parada_psow10 jubileuszowa_parada_psow11 jubileuszowa_parada_psow12 jubileuszowa_parada_psow13 jubileuszowa_parada_psow14 jubileuszowa_parada_psow15 jubileuszowa_parada_psow16 jubileuszowa_parada_psow17 jubileuszowa_parada_psow18 jubileuszowa_parada_psow19 jubileuszowa_parada_psow20 jubileuszowa_parada_psow21 jubileuszowa_parada_psow22 jubileuszowa_parada_psow23 jubileuszowa_parada_psow24 jubileuszowa_parada_psow25 jubileuszowa_parada_psow26 jubileuszowa_parada_psow27 jubileuszowa_parada_psow28 jubileuszowa_parada_psow29 jubileuszowa_parada_psow30 jubileuszowa_parada_psow31 jubileuszowa_parada_psow32 jubileuszowa_parada_psow33 jubileuszowa_parada_psow34 jubileuszowa_parada_psow35 jubileuszowa_parada_psow36 jubileuszowa_parada_psow37 jubileuszowa_parada_psow38 jubileuszowa_parada_psow39 jubileuszowa_parada_psow40 jubileuszowa_parada_psow41 jubileuszowa_parada_psow42 jubileuszowa_parada_psow43 jubileuszowa_parada_psow44 jubileuszowa_parada_psow45 jubileuszowa_parada_psow46 jubileuszowa_parada_psow47 jubileuszowa_parada_psow48 jubileuszowa_parada_psow49

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *