Już 10 grudnia Jerzy Stępień zagości w Pile!

sedzia_i_prezes_trybunalu

W środę, 10 grudnia, o godz. 17.00  zapraszamy do Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, ul. Kołobrzeska 15, na spotkanie otwarte z Jerzym Stępniem – prezesem Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, prawnikiem, senatorem RP I oraz II kadencji, prorektorem i profesorem nadzwyczajnym Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz wiceprezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Tematem spotkania będzie dyskusja nad koniecznymi zmianami w samorządzie terytorialnym oraz o aktualnej sytuacji w Polsce.

Jerzy Stępień – były sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego był jednym z panelistów konferencji „Rola organizacji pozarządowych we współpracy z samorządem terytorialnym”. Na spotkaniu mówił, że po 25 latach funkcjonowania ocenia polski samorząd na „dostateczny” i wskazywał miejsca, które wymagają zmian. „Standard europejski jest taki, że rada gminy nadzoruje prace organu wykonawczego. Tymczasem w Polsce, (…), doszło do odwrócenia ról – to organ wykonawczy kontroluje radę albo ją sobie podporządkowuje, marginalizuje czy ma z nią konflikt” – powiedział. (…).

Stępień wskazał na rolę organizacji pozarządowych; według niego nie może bez nich funkcjonować dobrze żaden samorząd. „W ogóle bez nich nie może być demokracji, dlatego że solą państwa są obywatele, nie władza” – podkreślił.

Podczas konferencji mówiono również o niskiej frekwencji w niedzielnych (z dnia 16.11.2014r.) wyborach samorządowych. Według Stępnia wielu Polaków nadal uważa, że niewiele od nich zależy i nie ma ambicji obywatelskich. (…) Halina Pietrzak z UKSW wskazywała, że wiele osób nie umiało ocenić kto z samorządowców odpowiada za rozwiązanie w społeczności jakiegoś problemu; bo wielu kandydatów się nim chwaliło. Jej zdaniem, w samorządzie potrzebna jest transparentność i zwykła ludzka uczciwość, wtedy w wyborach samorządowych będzie brało udział więcej osób.

Artur Łazowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *