Już od dziś mieszkańcy Piły, Grabionnej i Miasteczka Krajeńskiego mogą wybierać zwycięzców w programie „Decydujesz, pomagamy”

Juz_dzis_mieszkancy

Do 4 kwietnia mieszkańcy Piły, Grabionnej i Miasteczka Krajeńskiego oraz klienci sklepów Tesco będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie „Decydujesz, pomagamy”. W Pile, Grabionnej i Miasteczku Krajeńskim konkuruje między sobą „Związek Stowarzyszeń Pilski Bank Żywności”, „Stowarzyszenie Orlik Piła” oraz „Zespół Szkół w Miasteczku Krajeńskim”. Jedna z nich otrzyma grant na realizację swojego pomysłu.

Wszystko w rękach mieszkańców

Od 8 marca do 4 kwietnia potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu „Decydujesz, pomagamy”. Spośród prawie siedmiuset zgłoszeń z całej Polski jurorzy wyłonili 410 finalistów, którzy powalczą o 145 grantów. W programie biorą udział organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które do 5 lutego, za pomocą internetowego formularza, przedstawiły swój pomysł na wspieranie lokalnych społeczności i zmianę najbliższego otoczenia. Lista finalistów, którzy biorą udział w głosowaniu dostępna jest na stronie internetowej programu.

Uczestnicy programu z całej Polski powalczą o granty o łącznej sumie 750 000 złotych. O tym, kto otrzyma dofinansowanie na zrealizowanie swoich wymarzonych pomysłów, zdecydują mieszkańcy poszczególnych regionów w otwartych głosowaniach w sklepach Tesco.

Odpowiedź na realną potrzebę

– Podczas pierwszej edycji „Decydujesz, pomagamy” w całej Polsce oddano ponad 5,5 miliona głosów. To nam pokazało jak bardzo potrzebny i wartościowy dla lokalnych mieszkańców jest ten program. Z pełnym zaufaniem powierzamy ostateczną decyzję mieszkańcom, bo to oni wiedzą, jakie działania będą najbardziej efektywne i przyniosą dla nich wymierne rezultaty. Z niecierpliwością czekamy na projekty, które zostaną wcielone w życie w wyniki drugiej edycji programu  – mówi Daria Kulińska Przedstawicielka Rady Fundacji Tesco Dzieciom.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 145 mikroregionów. W każdym z nich Komisja Grantowa wybrała 2 lub 3 najlepsze pomysły. Teraz mieszkańcy danego regionu wyłonią zwycięzców wśród autorów projektów, które dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych. W gronie finalistów znalazły się:

Związek Stowarzyszeń Pilski Bank Żywności chce zorganizować „I Festiwal Organizacji Pozarządowych Północnej Wielkopolski”. To pomysł na zorganizowanie spotkania z organizacjami pozarządowymi. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z działalnością organizacji, co może pozytywnie wpłynąć na liczbę ludzi, angażujących się w działalność organizacji.

Stowarzyszenie Orlik Piła chce wprowadzić w życie inicjatywę „Tacy sami”. Jest to projekt, który pozwoli na przeprowadzenie zajęć sportowych dla niepełnosprawnych. Zwieńczeniem projektu będzie przekazanie uczestnikom warsztatów pamiątkowych dyplomów  oraz piłek do gry w piłkę nożną, które wcześniej zostaną wykorzystane podczas warsztatów.

Zespół Szkół w Miasteczku Krajeńskim chce zrealizować inicjatywę o nazwie „Bajeczny zakątek – bawiący każdego”. Jest to projekt, którego rezultatem będzie miejsce na ognisko wraz z siedziskami. W tym miejscu zorganizujemy dla społeczności lokalnej, uczniów i rodziców piknik „Witaj Jesieni”. Podczas pikniku odbędzie się też pokaz mody jesiennej i warsztaty malarskie w plenerze.

O tym, który projekt zwycięży i otrzyma grant w wysokości 5000 złotych, zdecydują mieszkańcy Piły, Grabionnej i Miasteczka Krajeńskiego.

– Po raz kolejny uczestnicy programu „Decydujesz, pomagamy” zaskoczyli nas innowacyjnością i twórczym myśleniem o swoim najbliższym otoczeniu. Ich propozycje potwierdziły, że doskonale znają  potrzeby i problemy swoich lokalnych społeczności, ale przede wszystkim wiedzą, jaka jest recepta na ich rozwiązanie – mówi Katarzyna Julia Olesińska, koordynatorka Programu „Decydujesz, pomagamy”; Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Liczy się każdy głos

Każdy może wziąć los w swoje ręce i oddać głos na inicjatywę, która jego zdaniem najlepiej wesprze lokalne społeczności. Zasady głosowania są bardzo proste. W każdym sklepie Tesco klienci sieci za każde dokonane zakupy otrzymają specjalny żeton, który będą mogli wrzucić do urny konkursowej z trzema przegrodami.  W ten sposób oddadzą głos na projekt, który ich zdaniem jest najlepszy i to właśnie on powinien otrzymać dofinansowanie na jego realizację. Zwycięży ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów. Już w trakcie głosowania na stronie internetowej programu będzie można obserwować, jak radzą sobie finaliści w poszczególnych regionach. Finałowe wyniki i lista zwycięzców programu zostanie opublikowana w po 17 kwietnia 2017 na stronie: www.tesco.pl/pomagamy.

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.

Agnieszka Pelc-Sławińska
Garden Words