Już w najbliższy piątek wystawa malarstwa Tomasza Perlicjana

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza w piątek, 13 maja 2016 roku o godz. 19.00 na otwarcie wystawy malarstwa Tomasza Perlicjana pt. „Postneognoza w obrazach XXX”.

Tomasz Perlicjan Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych. Urodzony w 1966 roku w Pile. Od 1993 roku prowadzi pracownię i galerię autorską „Odkrywkowa Kopalnia Sztuki Współczesnej” w Pile. Uczestnik licznych wystaw krajowych i zagranicznych. Ojciec Współzałożyciel Otwartej Grupy Twórczej LUXMEDIA ART. Prace Tomasza Perlicjana znajdują się m.in. w zbiorach: Galeria „Brama” Warszawa, ART. – „AGADA” Sp. z o.o. Warszawa oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie oraz w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Świat malarski to za mało…

Tomasza Perlicjana od zawsze pasjonowały różne dziedziny sztuki – malarstwo, działania parateatralne, performance, videoart, a także poezja. Jednak wszystko, co tworzy wyrasta z malarstwa, ono jest kluczem do penetrowania mistycznych obszarów ludzkiego bytu. To głównie w malarstwie artysta wytrwale i z mozołem poszukuje własnej formy wyrazu. Scala, co rozedrgane – rozbija, co scalone. W trakcie tworzenia obrazu pierwotny zamysł ulega modyfikacji. Odwracają się znaczenia, zmieniają sensy, wszystko jest płynne, umowne, podporządkowane jakiejś nadrzędnej podświadomej logice, która kieruje procesem powstawania dzieła. Jednak dla Tomasza, ażeby dotrzeć do odbiorcy z przekazem, świat malarski to za mało, jest dla niego zbyt statyczny i niemy, mimo że jego obrazy wręcz krzyczą swą wielobarwnością i dynamiczną formą. Perlicjan pragnie, by jego sztuka istniała w czasie, działa się „na żywo”. Dlatego od wielu lat „podrasowuje” swoje artystyczne działania wydobywając to, co w nim tkwi poprzez ruchomy obraz, dźwięk i słowa – ekspresja ulega wówczas wzmocnieniu, eksplorowana w czasie pobudza więcej zmysłów. (…)

Tomasz jest wszędzie i wszędzie go pełno, napełnia sobą wiele imprez, jak Noce Muzeów czy Metafizyczne Noce Artystyczne, był też współtwórcą Pilskiego Kalendarza Artystycznego, w którym sztuki plastyczne eksponowane są w połączeniu z poezją pilskich twórców. Jego znak rozpoznawczy to czarny melonik na głowie i szeroki pędzel w butonierce. Przypominają one o tradycjach bohemy artystycznej XX wieku. Tak mniej więcej jawi się Tomasz Perlicjan obecnie, takim go znamy i tak postrzega go młody widz ciekawy sztuki. Co przyniesie przyszłość, okaże się z czasem, twórca może zaskoczyć nas nowymi pomysłami, pojawić się w miejscu, którego przewidzieć nie sposób. Ważne, by nie przestał poszukiwać, by zaciekawiał i nadal intrygował.

Tadeusz Ogrodnik, kwiecień 2016

juz_w_piatek00

juz_w_piatek06 juz_w_piatek01 juz_w_piatek02 juz_w_piatek03 juz_w_piatek04 juz_w_piatek05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *