Już w sobotę piknik gry w bule… oczywiście w Pile

Nowy pilski sportowy klub Petanque „Bulanka”  zaprasza w sobotę, 8 września, wszystkie osoby chętne do udziału w pikniku gry w bule. Wspólny bulowy piknik, na którym każdy będzie mógł „liznąć” tej wspaniałej gry i skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i osób starszych, właściwie dla każdego rozpocznie się o godzinie 14.00 na terenie parafii  Ewangelicko Augsburskiej  w Pile przy ul. Staromiejskiej 48.

Przy parafii ewangelickiej w Pile zostało wybudowane pełnowymiarowe boisko do gry w bule (petanque), z którego korzysta miejscowa społeczności od najmłodszych do najstarszych. Bule to wspaniały sport, który likwiduje wszelkie bariery, może go uprawiać każdy, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Ta cecha powoduje, że nawet jeśli dzieli nas różnica pokoleń, to na bulodromie jesteśmy równorzędnymi partnerami.

– Podczas moich podróży, szczególnie po Francji, gdzie gra w bule jest szczególnie rozwinięta, całe grupy seniorów i młodych ludzi grają wieczorami w bule. Wyglądało to na bardzo fajne spotkanie towarzyskie, któremu towarzyszyły trochę emocje sportowe. W Pile w Szkole Podstawowej nr 12 ta gra w wersji z miękką piłką funkcjonuje i jako miasto wspieramy tę działalność ligową. Jeśli będzie wola mieszkańców, to takie boiska do gry będą mogły powstawać na każdym osiedlu, np. w ramach pilskiego budżetu obywatelskiego – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Pomysłodawcom nowego piskiego klubu marzy się, żeby bulodrom był miejscem spotkań. To miejsce ma aktywizować, gra w bule nie wymaga wielkiej sprawności fizycznej i jest znakomitym pomysłem na spędzenie czasu. Może łączyć nie tylko grupy seniorskie, rencistów i emerytów czy osoby niepełnosprawne. Stanowi też miejsce integracji i aktywizacji rodzinnej. Przy bulach można doskonale się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, nawiązać nowe znajomości.

– Często zdarza się, że są osoby starsze, które nie mają co robić z czasem, a nie wychodzą z domu, bo nie mają gdzie, nie uprawiają żadnego sportu, nie ruszają się siedząc tylko przed telewizorem, a jeśli opiekują się wnukami, to wnuk siedzi razem z dziadkiem w tym samym pokoju, ale przed tabletem. Mimo, że są razem, nie mają ze sobą żadnego kontaktu, nie mówiąc już o porozumieniu i partnerstwie – mówi Krzysztof Rauhut, prezes Pilskiego Klubu Bulanka.

Oprócz samego bulodromu, który został zabudowany 2 lata temu, w lipcu tego roku, został zarejestrowany Pilski Klub gry w Bule – Bulanka , którego celem jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz budowanie postaw społecznych poprzez tą grę.

– W tym miejscu, przy naszym kościele, chcemy zorganizować rozgrywki ligowe gry w bule. Zapraszamy chętne drużyny. Liga ma być dwusezonowa, z nagrodami. Być może będzie potrzeba rezerwacji tego miejsca, stąd też będzie podany przy boisku numer kontaktowy do opiekuna boiska. Zachęcamy już do zapisów – tak, aby z amatorskiej gry wkraczać w zawodową grę w bule. Oprócz tego ma to być miejsce integracji naszej społeczności – dodaje Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko Augsburskiej w Pile.

Pilski Klub Petanque „Bulanka” ma propagować tę formę sportu amatorskiego, jako alternatywny sposób spędzania czasu  dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe informację oraz kontakty znajdą Państwo poprzez stronę fb.com/bulanka.eu

Sebastian Daukszewicz

juz_w_sobote_piknik00

juz_w_sobote_piknik02 juz_w_sobote_piknik01