Już w ten weekend odbędzie się Pilski Konwent Fantastyki-PILKON

Pod patronatem medialnym Tętna Regionu

W ostatni weekend sierpnia 28-29 zapraszamy wszystkich miłośników fantastyki, gier oraz technologii komputerowych do pilskiego UAM-u na piątą edycję Pilkonu! Organizatorzy przewidują 2 dni świetnej zabawy dla fanów komiksów, książek, seriali, gier planszowych i elektronicznych, kultury azjatyckiej, klimatów postapo i wczesnego średniowiecza.

25 sierpnia, w sali konferencyjnej Nadnoteckiego Instytutu UAM przy ulicy Kołobrzeskiej odbyło się podpisanie umowy przez prezydenta Piły Piotra Głowskiego z Bartłomiejem Perzyńskim, który reprezentował organizatora  Stowarzyszenie Rozwojowi.pl na wsparcie piątej edycji konwentu – Pilkon 2021, którego celem jest zacieśnienie relacji międzyludzkich poprzez wspólne gry i zabawy. W trakcie wydarzenia odbędą się panele prelekcyjne, które będą okazją do wymiany poglądów na temat szeroko pojętej fantastyki. Dotacja została przyznana w kwocie 10.000,00 .

– Bardzo cieszymy się, że udało nam się, z pomocą pana prezydenta Piotra Głowskiego i pana Pawła Owsianego z UAM, stworzyć już piątą imprezę, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców Piły czy regionu. Jest to też promocja miasta, bo jak już słyszymy, pojawią się w Pile osoby np. ze Szczecina, Gdańska, Poznania czy Torunia – mówi organizator Bartosz Perzyński. Atrakcji jest bardzo dużo. Mamy Games Room, gdzie można spędzić nawet cały dzień na grach. Mamy panele prelekcyjne, a to 30 różnych spotkań w ciągu 8 godzin, które odbywają się w sobotę. Można na nich dowiedzieć się od kultury samurajskiej poprzez informacje na temat galaktyki, aż do informacji na temat bohaterów Władców Pierścieni. Będą z nami doskonali goście, m.in. Michał Gołkowski. Będzie konkurs Cosplay – wychodzą fajne zdjęcia. Będzie też wioska rycerska, w której można sobie poćwiczyć walkę na miecze. Ponadto gry video na Pilkonie 2021 to przede wszystkim konsole i komputery retro, czyli sprzęty i tytuły, które obecnie liczą sobie nawet 30 lat i stanowią niekwestionowaną klasykę gatunku – dodaje Perzyński.

– Warto dodać, że w sobotę mamy na pilskim lotnisku wiele wydarzeń, takich jak wyścigi samochodów, wieczorne koncerty. Mam nadzieję, że wydarzenia na lotnisku i obok na Pilkonie sprawią, że całe rodziny tu zawitają. Dotacja, którą dziś przekazujemy, wiemy że będzie dobrze wydana jako inwestycja w młode pokolenie – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Poniżej wybrane atrakcje. Pełna rozpiska z atrakcjami na stronie https://pilkon.pl

Lista wystawców na Pilkonie 2021

Chaos Games — stoisko naszego lokalnego sklepu z grami „bez prądu”, akcesoriami do nich oraz gadżetami.

Red Panda — różnorodne gadżety związane z fantastyką, anime oraz szeroko pojętą popkulturą.

CrazyLab — kolejny lokalny wystawca, tym razem z pomysłowymi pamiątkami wyczarowanymi za pomocą lasera CO2.

Maginarium.pl — nasz stały towarzysz z kolekcją wyjątkowych gadżetów dla geeków i hobbystów.

Sandomia — niepowtarzalne, ręcznie tworzone pluszaki pełne radości.

Atelier Merrick — unikalna, tworzona ręcznie biżuteria oraz dodatki w stylu gotyckim i wiktoriańskim.

Więcej informacji znajdziecie na podstronie poświęconej wystawcom https://pilkon.pl/atrakcje/wystawcy/

Książka w ciemno

A gdyby tak nie móc ocenić książki po okładce? Co, jeżeli za wybór naszej lektury odpowiedzialny będzie przypadek?

Z doświadczenia wiemy, że może być ciekawie! Powracamy z akcją „Książka w ciemno”. O co w tym chodzi? Wiemy dobrze, że wiele książek kurzy się na półkach bez szansy na ponowne przeczytanie. Wiemy też, że niektórzy potrzebują czegoś nowego i świeżego w temacie czytelnictwa. Te dwa problemy można rozwiązać jednym sposobem — naszą emocjonującą akcją.

Zasady są proste. Przynieś niepotrzebną Ci książkę (starajmy się, by była ona powiązana z tematem przewodnim Pilkonu – szeroko rozumianą fantastyką) i w zamian weź inną. Książki, które będą na Was czekały, będą zapakowane w nieprzezroczysty papier pakowy. Nie ma więc możliwości oceny książki po okładce. Na niektórych może pojawić się jednak krótka wskazówka nt. tematyki danego tytułu.

Więc jeśli potrzebujecie czego nowego do poczytania, a jednocześnie posiadacie w zbiorach coś, czego nie chcecie już używać — zapraszamy na Pilkon. Gwarantujemy emocje nie gorsze niż przy otwieraniu fasolek wszystkich smaków Bertiego Botta!

Gra Pilkonowa 2021: Kamienie Skończoności

Zbierzcie drużynę i spróbujcie swoich sił w terenowej grze Pilkonowej! Wyrwa w multiversum stworzyła chaos, światu grozi zagłada, a Batman stracił pamięć. Zbierzcie kamienie skończoności i pomóżcie uratować ludzkość!

Gra Pilkonowa to forma przeniesienia gier RPG do prawdziwego życia. Wraz z samodzielnie utworzoną drużyną przyjaciół wcielicie się w bohaterów i wyruszycie na przygodę, która będzie się rozgrywać na terenie konwentu. Czekają Was liczne rozmowy z bohaterami niezależnymi, spora ilość łamigłówek, unikalna historia i oczywiście nagrody. To Wy, a nie Wasze postacie, będziecie kształtować bieg wydarzeń.

Śledźcie aktualne informacje w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) oraz na dedykowanej stronie https://pilkon.pl/atrakcje/gra-pilkonowa/

Goście specjalni V edycji Pilkonu

Michał Gołkowski — pisarz, poliglota, lingwista, tłumacz symultaniczny, miłośnik historii wojskowości i antropologii kultury. Autor „Ołowianego Świtu”, postapokaliptycznej powieści osadzonej na terenach Czarnobylskiej Zony. Niezrównany prelegent i mówca, którego będziecie mogli posłuchać już w sierpniu na Pilkonie.

Marek Szymański — pisarz i filmowiec. Autor powieści „Nick Primeon”. Zdobywca nagrody dla najlepszej fabuły na festiwalu filmowym „Up to 21”. Twórca o szerokich horyzontach, który najlepiej odnajduje się w pisarstwie.

Adam Deka — autor książek „Wije”, „Splunę ci w pysk”, „Meta Noir”, „Animal Holocaust”. Recenzent portalu filmowego Animal Attack. Od lat związany z niezależnym studiem Lobotomia Video. Kolekcjoner filmów eksploatacji na kasetach VHS i groszowej literatury.

Artur Pomierny — obserwator polityki i miłośnik geopolityki. Autor „Egoexi” oraz „Czernie”. Zwolennik sztuki budzącej niepokój.

Łukasz Śmigiel — autor powieści i opowiadań, dziennikarz radiowy i prasowy, publicysta. Pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Nominowany do „Nagrody Warto” w kategorii Literatura, laureat konkursu na opowiadanie kryminalne „Gazety Wrocławskiej”. Twórca zbioru opowiadań „Daemon”.

Tomasz Brewczyński — ekonomista z Piły, który uwielbia tworzyć i kształtować inną rzeczywistość. Autor „Implikacji” – powieści z granicy thrillera i kryminału, której akcji rozgrywa się w Pile.

Fotka z Batmanem czy chwila rozmowy z mistrzem Yoda?

Parafrazując klasyka, jeśli sądzisz, że w dobie komputerów umiejętność szycia zanikła, zwłaszcza wśród młodzieży, to niezawodny znak, że jesteś Mugolem!

Cosplay to, w dużym skrócie, dział sztuki polegający na upodabnianiu się do konkretnych postaci znanych z popkultury. Umiejętność odtworzenia kreacji bohatera książki, gry komputerowej, filmu, serialu albo osoby istniejącej w rzeczywistości. To także najbardziej widowiskowy i obowiązkowy punkt programu każdego szanującego się konwentu.

Przez około 20 lat rozwoju w naszym kraju, cosplay dorobił się sporej grupy profesjonalistów, którzy odtwarzają kreacje swoich ulubionych postaci z największymi szczegółami. Dzięki nim modne znów stały się maszyny do szycia, druty, szydełka, czółenka, a nawet igły i nici.

Żaden konwent nie może obyć się bez cosplay’u — nawet Pilkon. Przez cały czas trwania festiwalu, będziecie mieli okazję podziwiać kreacje stworzone przez konwentowiczów lub zaprezentować własne pomysły. Jeśli macie pomysł na strój, potraficie go zrealizować i nie boicie się zaprezentować efektów swojej pracy innym uczestnikom konwentu, zapraszamy! Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Nocleg na Pilkonie

Jesteś z daleka, a nie chcesz urywać się zbyt szybko? Problemy z transportem? A może zwyczajnie nie chcesz tracić niczego z festiwalu i planujesz spędzić tu możliwie najwięcej czasu? Przybywamy z pomocą! Dla uczestników Pilkonu 2021 przygotowaliśmy możliwość noclegu na specjalnie wydzielonym polu namiotowym. Przewidzieliśmy także toalety i prysznice. Jeśli planujesz pozostać z nami w nocy z soboty na niedzielę, to wszystko to będzie dla Ciebie dostępne na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza bez dodatkowych opłat. Jedyny warunek to własny namiot.

Bilety

Cena biletu 40 zł ważny na dwa dni festiwalu. Bilety są dostępne w Regionalnym Centrum Kultury w Pile oraz w dniu imprezy na samym Pilkonie.

Darmowe wejściówki dla najmłodszych

Mamy świetną wiadomość dla najmłodszych uczestników Pilkonu oraz ich opiekunów. Wszystkie dzieci do 140 cm wzrostu mają zapewnione darmowe wejście (wyjście oczywiście też) na teren konwentu. Wspaniale, prawda?

Nie ma więc żadnej przeszkody ku temu, by nawet najmłodsi mogli czerpać z Pilkonu 2021 pełnymi garściami.

Konwent odbędzie się na terenie Zamiejscowego Ośrodka UAM w Pile w dniach 28–29 sierpnia 2021r. Uczestnicy konwentu mogą przebywać na jego terenie w godzinach: w sobotę: od godziny 10:00, w niedzielę: do godziny 17:00

Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w konwencie Formularz do pobrani ze strony https://pilkon.pl/bilety/#zgoda_rodzicow

A tak było 2019 r. https://www.youtube.com/watch?v=pIMiiRvbsI4

Zapraszamy.

Sebastian Daukszewicz

juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_01

juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_13 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_02 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_03 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_04 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_05 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_06 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_07 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_08 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_09 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_10 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_11 juz_w_ten_weekend_odbedzie_sie1_12