Kąciki prawne w pilskich szkołach podstawowych

Świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w naszym życiu i należy je wdrażać już od najmłodszych lat. W środę 28 marca 2018 we wszystkich szkołach podstawowych w Pile rozpoczęła się realizacja projektu,, Kącik prawny w szkołach’’ przygotowany przez Gminę Piła i Komendę Powiatową Policji w Pile. Ideą projektu jest możliwość dotarcia młodzieży szkolnej, rodziców, wychowawców do ekspertów z zakresu prawa o wykroczeniach i przestępstwach. Szerzenie świadomości dzieci i młodzieży jak drobne wg nich przewinienia klasyfikowane są przez kodeks karny czy wykroczeń. Inicjatorem projektu jest Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

– Od wielu lat uczestniczymy w różnych inicjatywach i chętnie do tej inicjatywy kącików prawnych w szkołach się włączyliśmy. Idea jest taka, że dzielnicowy z danego rejonu, pod którego podlega jest dana szkoła będzie pełnił dyżur w każdy ostatni czwartek miesiąca. Będzie to okazja to spotkania z policjantem, rozmów na dany temat. Projekt kierujemy nie tylko uczniów, ale również dla mieszkańców z danego rejonu osiedla, przy której znajduje się szkoła podstawowa – mówi Andrzej Latosiński , zastępca Naczelnika Wydziału prewencji komendy Powiatowej Policji w Pile.

– Czasami zdarzają się akcje prewencyjne i ściśle współpracujemy z naszym dzielnicowym. W przypadku kącików prawnych uczeń będzie mógł zwrócić się też z problemem do dzielnicowego. Czasami uczeń ma opory, aby o czymś powiedzieć w domu czy nauczycielowi w szkole a tutaj przez spotkanie z policjantem uzyska pomoc, otrzyma wsparcie w trudnej sytuacji. Kącik prawny w szkołach to rozszerzenie naszej profilaktyki, którą prowadzimy w szkole – dodaje Marzenna Urbaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 w Pile.

Cykliczne spotkania w pilskich szkołach podstawowych będą się odbywały w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach od 14.00 – 15.00.

Sebastian Daukszewicz

kaciki_prawne_w_szkolach01

kaciki_prawne_w_szkolach02 kaciki_prawne_w_szkolach03 kaciki_prawne_w_szkolach04 kaciki_prawne_w_szkolach05 kaciki_prawne_w_szkolach06 kaciki_prawne_w_szkolach07 kaciki_prawne_w_szkolach08 kaciki_prawne_w_szkolach09