Kaczory. 104. rocznica Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

– Jak co roku,  od 13 lat,  spotykamy się 27 grudnia na tym cmentarzu, aby uczcić pamięć Powstańców  Wielkopolskich z Gminy Kaczory. Przypominamy tym samym,  że gmina Kaczory leży w Wielkopolsce, że właśnie  takim bohaterom zawdzięczamy wolność.  104 lata temu trzeba było wielkiej odwagi, aby walczyć o niepodległość Polski. O tym trzeba mówić głośno i przypominać …

Takimi słowami rozpoczął przemówienie prezes  Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic – Bogdan Lach – zwracając się w Kaczorach do osób przybyłych na spotkanie przy obelisku, upamiętniającym zryw powstańczy, dzięki któremu Wielkopolska wywalczyła wolność i przynależność do Polski.

Przy blasku pochodni, zapalonych zniczy oraz powiewających na wietrze flagach narodowych i powstańczych zabrzmiał hymn państwowy. Po „Mazurku Dąbrowskiego” młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Dziembowie przedstawiła krótki program artystyczny. Następnie głos zabrał Henryk Witt – sołtys Kaczor, a ksiądz proboszcz Andrzej Czerwiński odmówił modlitwę za bohaterów i obrońców naszej ojczyzny.

W dalszej części,  przy dźwiękach werbli, wokół obelisku ku czci powstańców zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze przez delegacje: SPKiO, Nadleśnictwa Kaczory, Sołectwa Kaczory, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kaczorach, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Dziembowie, rodzin powstańców oraz gości.

Uroczystość zakończono odśpiewaną wspólnie „Rotą”, która przypomina zmagania i odwagę naszych przodków.

E.S.

kaczory_104_rocznica

kaczory_104_rocznica_02 kaczory_104_rocznica_03 kaczory_104_rocznica_04 kaczory_104_rocznica_05