Kaczory hucznie świętowały Miejskość!

Każde dobre dzieło winno mieć prolog i epilog. Gdy tak się nie dzieje, dzieło jest niepełne. Właśnie wiekopomne dzieło starań o uzyskanie praw miejskich dla miejscowości Kaczory i uzyskanie ich 1 stycznia A.D. 2022, zwieńczone zostało epilogiem w postaci letniej uroczystości, będącej swoistym prezentem od Burmistrza i Rady Miasta i Gminy dla mieszkańców całej gminy, bez których owo dzieło nie doszłoby do skutku.

9 lipca miała miejsce ta niezapomniana feta, w menu której znalazło się: wkopanie kapsuły czasu przy Bramie Miejskiej w Kaczorach i przejście na stadion LZS, koncert Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej w Kaczorach, wręczenie statuetek Zasłużonym dla Miasta i Gminy, występ KasjaNa z zespołem, a na smakowity deser koncert zespołu Golec uOrkiestra. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna z Beatą Spychalską i zespołem San Marco.

Pierwszy punkt epilogu był bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem dla mieszkańców. Bowiem wkopanie kapsuły czasu zdarza się raz na sto lat. Aby upamiętnić nadanie statusu miasta Kaczorom, wkopano przy Bramie Miejskiej ową kapsułę. Co w niej się znalazło wyjaśniła Paulina Banasik, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

– Włożyliśmy do niej dłuuugi list do przyszłych pokoleń, a w jego obszernej treści znalazł się opis Kaczor w roku nadania praw miejskich. Napisaliśmy dlaczego wystąpiliśmy o prawa miejskie, jak przebiegała cała procedura ubiegania się o nadanie praw miejskich. Charakterystyka Kaczor i naszej gminy oraz prośba do przyszłych pokoleń by podobnie jak my dbali o tę naszą miejscowość i nadal ją rozwijali. List czeka na podpisy, każdy z tu obecnych będzie mógł złożyć czytelnie podpis na trwałym płótnie. Oprócz listu w kapsule znajduje się pamiątkowa statuetka, którą zasłużeni dla miasta i gminy dzisiaj otrzymają. Ponadto zalaminowane gazety z dodatkami poświęconymi naszej gminie. Jest też folder o naszej gminie, album ze spacerem po Kaczorach, nasz kalendarz gminny z roku nadania praw miejskich, wniosek do premiera RP o przyznanie praw miejskich, album ze zdjęciami z obchodów nadania praw miejskich, które świętowaliśmy w noc sylwestrową z 31 grudnia 2021 na 1 stycznia 2022. Nie zapomnieliśmy o włożeniu do kapsuły naszych gminnych gadżetów.

Zanim doszło do wkopania kapsuły, burmistrz, przewodniczący RMiG Kaczory, poseł Marcin Porzucek, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego Jarosław Maciejewski, reprezentujący Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego i olbrzymia grupa mieszkańców oraz pozostałych zaproszonych gości złożyła swe czytelne podpisy pod listem, kierowanym do przyszłych pokoleń. Następnie doszło do wkopania kapsuły przy Bramie Miejskiej. Jak zapowiedział Burmistrz Brunon Wolski, kapsuła czasu może być odkopana nie wcześniej niż za 100 lat.

Marek Mostowski

kaczory_hucznie_swietowaly

kaczory_hucznie_swietowaly_11 kaczory_hucznie_swietowaly_02 kaczory_hucznie_swietowaly_03 kaczory_hucznie_swietowaly_04 kaczory_hucznie_swietowaly_05 kaczory_hucznie_swietowaly_06 kaczory_hucznie_swietowaly_07 kaczory_hucznie_swietowaly_08 kaczory_hucznie_swietowaly_09 kaczory_hucznie_swietowaly_10