Gmina Kaczory. Uczcili pamięć poległych 1 września roku pamiętnego

83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Pierwsze strzały II wojny światowej padły nie na Westerplatte, lecz blisko Piły – w Jeziorkach, gdzie broniąc polskiej placówki o godzinie 1:40 poległ kapral Piotr Konieczka. Według wielu historyków mógł być pierwszym polskim żołnierzem, który zginął w II wojnie światowej. 1 września 2022 r. burmistrz Kaczor Brunon Wolski w towarzystwie radnych, sołtysów, uczniów, nauczycieli odwiedził miejsca upamiętniające bohaterów walczących z wrogiem w obronie wolności, w tym grób kaprala Konieczki.

– Dziś w naszej gminie oddajemy cześć i hołd ludziom, którzy polegli w pierwszym dniu drugiej wojny światowej za naszą Ojczyznę. Tutaj w Jeziorkach kapralowi Konieczce (mieszkańcowi naszej gminy), ale również odwiedzimy jego grób i innych zamordowanych na cmentarzu w Śmiłowie. Natomiast w Zelgniewie mamy ludzi, którzy również zginęli pierwszego dnia wojny i tam pod tablicą złożymy kwiaty i zapalimy znicz. O nich wszystkich pamiętamy. Kapral Piotr Konieczka zginął, jako pierwszy żołnierz w Wielkopolsce, a czy w kraju to nie jest udowodnione – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski.

W 2009 roku w Jeziorkach odsłonięto obelisk upamiętniający żołnierza. Jak napisano na obelisku, „broniąc polskiego Urzędu Celnego w Jeziorkach i ojczystego progu, jako pierwszy w Wielkopolsce poległ śmiercią bohatera”.

– Śmierć kaprala Konieczki uważana jest przez nas, tu lokalnie, jako czyn bohaterski dlatego że odesłał wszystkich pracowników do domu, a sam został by bronić tego posterunku, który jest niedaleko, w kierunku Piły. Jak wiemy podczas ataku kapral został postrzelony i gdy wycofywał się w kierunku Jeziorek został zabity kolbami karabinów. Kolejną ofiarą był Szczepan Ławniczak, który był strażnikiem granicznym. Gdy został odesłany do domu, w okolicy Brodnej – gdzie mieszkało dużo Niemców sympatyzujących z hitlerowcami – został przez nich złapany i zamordowany za pomocą siekier – dodaje Janusz Michaelis, sołtys Jeziorek.

Podczas uroczystości w Zelgniewie nauczycielka języka polskiego Dorota Malińska-Janaś – wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II RP w Śmiłowie przygotowała wystąpienie, w którym przedstawiła wydarzenia z tamtej nocy. Natomiast na cmentarzu w Śmiłowie przy grobach śp. kpr. Piotra Konieczki i Szczepana Ławniczaka pojawiła się delegacja ze szkoły ze sztandarem, a uczennica Amelia przedstawiła rys historyczny.

Kapral Piotr Konieczka 14 września 2010 roku z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Piotra Florka został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

uczcili_pamiec001

uczcili_pamiec002 uczcili_pamiec003 uczcili_pamiec004 uczcili_pamiec005 uczcili_pamiec006 uczcili_pamiec007 uczcili_pamiec008