Koalicja Powyborcza w Powiecie Pilskim. Rafał Zdzierela kandydatem na starostę pilskiego

1 maja  2024 r. na konferencji prasowej została przekazana informacja o powołaniu koalicji rządzącej w powiecie pilskim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Trzecią Drogą (Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe). Starostą pilskim ma zostać wybrany Rafał Zdziereala, a Przewodniczącą Rady Powiatu w Pile Małgorzata Karwacka.

 

Przypomnijmy, że po wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia wyborcy zdecydowali, że 11 z 25 mandatów w Radzie Powiatu  w Pile przypadnie Koalicji Obywatelskiej. 7 mandatów uzyskało Porozumienie Samorządowe. 4 mandaty ma Prawo i Sprawiedliwość, a 3 trafiły do Trzeciej Drogi. Taki wynik sprawia, że potrzebna jest koalicja do rządzenia powiatem pilskim.

 

1 maja, w dniu w którym świętujemy historycznie już ważną dla Polski rocznicę – 20. lat członkostwa Polski do Unii Europejskiej, na konferencji prasowej poinformowano o idei powołania nowej koalicji, którą utworzyli przedstawiciele KKW Koalicja Obywatelska i KKW Trzecia Droga. W zawartej umowie, czytamy m.in.: „W odpowiedzi na demokratyczną decyzję obywateli podjętą w wyborach samorządowych z dnia 7 kwietnia 2024 roku, czując się współodpowiedzialnymi za rozwój Powiatu Pilskiego i dobro jego mieszkańców, reprezentanci KKW Koalicja Obywatelska i KKW Trzecia Droga, podejmują decyzję wspólnego działania w kadencji samorządu terytorialnego w latach 2024 – 2029 na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego Powiatu Pilskiego”.

– 20 lat temu Polska wróciła na należne jej miejsce w Europie. 20 lat temu cieszyliśmy się, że te normy dla nas oczywiste, demokracja, szacunek dla innych, słabszych, a z drugiej strony rozwój gospodarczy, rozwój w każdej dziedzinie stały się normą również dla nas. Tak dzisiaj możemy powiedzieć, że powiat pilski wraca na należne mu miejsce, dla partnera dla innych samorządów, na miejsce, na które czekaliśmy prawie 10 lat walcząc, a mówię to w liczbie mnogiej, bo mówię w imieniu byłych i obecnych samorządowców, z podmiotem który był autorytarnie zarządzany. Mieszkańcy Piły i powiatu pilskiego dali temu sygnał, głosując tak, a nie inaczej, oczekując zmiany nie tylko z osobami, które będą zarządzać powiatem, ale zmiany, która również będzie związana z jakością współpracy z samorządami. To ma być partner, bo nie ma innych uprawnień – mówi poseł  Piotr Głowski, członek Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej RP w Wielkopolsce, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Pilskiego.

 

– Dziś wracamy na odpowiednie tory jeśli chodzi o powiat pilski. Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że to już oficjalne: koniec wojny pilsko-pilskiej. Ta Koalicja, która została zawiązana między Platformą Obywatelską, Koalicją Obywatelską a Trzecią Drogą Polską 2050 daje gwarancję rozwoju, dialogu i współpracy z miastem. Jestem szczęśliwy, że wspólnie będziemy mogli zarządzać powiatem i prowadzić dialog społeczny z poszanowaniem wszystkich wartości – dodaje Adam Luboński, przewodniczący Okręgu 38, sekretarz Zarządu Regionu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Radości z powstania tej Koalicji nie ukrywa również nieobecny na konferencji Senator Adam Szejnfeld, który skomentował ten fakt taki oto słowami.

 

– Wygraliśmy wybory praktycznie na wszystkich szczeblach – i na tym parlamentarnym, i na tym regionalnym, i na tym miejskim, jeśli chodzi o największe miasta w Polsce. Podobnie jest w powiatach. Wszędzie tam staramy się zawiązywać koalicje z naszymi naturalnymi w tym zakresie partnerami, czyli z Trzecią Drogą. W sposób oczywisty, zatem że postanowiliśmy i w Powiecie Pilskim, jako Koalicja Obywatelska zaproponować taką koalicję Trzeciej Drodze. Propozycja została przyjęta i za nami jest już okres zasadniczych uzgodnień mających na celu wdrożenie zawartej przez nas umowy w życie – informuje senator Adam Szejnfeld.

 

Wspólnym kandydatem nowej koalicji na starostę będzie Rafał Zdzierela, reprezentujący KKW KO, a na wicestarostę, Stefan Kowal, reprezentujący KKW TD. Kandydatką Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącą Rady Powiatu Pilskiego jest Małgorzata Karwacka, a kandydatem na wiceprzewodniczącego Rady jest Paweł Kądziela, reprezentujący Trzecią Drogę.

 

Negocjacje koalicyjne prowadzono w składzie: Przedstawiciele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska: Adam Szejnfeld – wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej RP w Wielkopolsce, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Pilskiego, Piotr Głowski – członek Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej RP w Wielkopolsce, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Pilskiego, Jacek Bogusławski – przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Pilskiego, oraz Przedstawiciele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga, Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe: Adam Luboński – przewodniczący Okręgu 38, sekretarz Zarządu Regionu Polska 2050 Szymona Hołowni, Tomasz Wojtiuk – pełnomocnik Okręgu 38 Polska 2050 Szymona Hołowni, Paweł Kądziela – radny elekt KKW TD Rady Powiatu Pilskiego.

7 maja 2024 r. podczas I sesji VII kadencji Rady Powiatu odbędzie się głosowanie nad wspomnianymi kandydatami .

 

Poniżej nota biograficzna kandydata na Starostę.

 

Rafał Zdzierela, pilanin, ekonomista i samorządowiec. Ukończył finanse i bankowość na Wydziale Ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wieloletni wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Doświadczony menedżer specjalizujący się we wsparciu przedsiębiorczości oraz absorpcji środków unijnych. Był m.in. dyrektorem pilskiego przedstawicielstwa Wielkopolskiego Funduszu Poręczeniowego oraz prezesem zarządu Agencji Rozwoju Północnej Wielkopolski w Pile. Od kilkunastu lat pracuje dla Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o., od kilku lat – na stanowisku członka Zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Był kandydatem na prezydenta Piły, jest doświadczonym samorządowcem. Przez 5 kadencji zasiadał w Radzie Miasta Piły, z czego przez 8 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Piły. Jest radnym Rady Powiatu w Pile. W obecnych i poprzednich wyborach uzyskał największe poparcie spośród wszystkich ubiegających się o mandat radnego tego szczebla samorządu. Zaangażowany w życie społeczne. Członek-założyciel m.in. Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile oraz Stowarzyszenia Obywatelskie Inicjatywy Europejskie. Języki obce: mówi po angielsku i hiszpańsku. Gra na perkusji i akordeonie. Żonaty, ma 3 dzieci.

 

Zapis video z konferencji: https://fb.watch/rO0U745BNy/

 

(SE)