Kolejna transmisja z gniazda rybołowów

Kolejna_transmisja_z_gniazda_rybolowow

Lasy Państwowe po raz kolejny uruchomiły internetową transmisję na żywo z gniazda rybołowów. Jest to kontynuacja projektu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Projekt „Rybołowy Online” jest realizowany na terenie Nadleśnictwa Lipka w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Gniazdo rybołowów znajduje się 30 metrów nad ziemią. Umieszczone jest na platformie przymocowanej do słupa przesyłowej linii energetycznej Polskich Sieci Elektroenergetyczncyh.

– Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadki w Polsce gatunek – mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Oprócz transmisji online, tak, jak w zeszłym roku, prowadzony będzie profil na Facebooku „Rybołowy Online”, na którym zamieszczane będą bieżące informacje na temat tych wyjątkowych ptaków.

– Rybołów jest bardzo rzadkim w Polsce ptakiem lęgowym. W naszym nadleśnictwie znajduje się jedno z niespełna 30 czynnych gniazd – opowiada Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka. – Jest ono naszą dumą i przysłowiowym oczkiem w głowie. Rybołowy odwdzięczają się nam wyjątkową wiernością. Przylatują do naszego gniazda regularnie od 17 lat.

Do 2005 roku para rybołowów gnieździła się na sztucznej platformie na drzewie. Po tym czasie przeniosła gniazdo na słup energetyczny. Kiedy w 2013 r. w czasie wichury gniazdo zostało zniszczone, pracownicy PSE, wykorzystując moment odbudowy gniazda, zainstalowali kamerę do obserwowania ptaków, która rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Strumień jest dostarczany do Internetu ultraszybkim łączem.

W pierwszym roku transmisji internauci nadali rybołowom imiona RoSzponka i Szuwarek. Ptaki szczęśliwie wyprowadziły lęg składający się z trzech zdrowych piskląt. W tym roku do gniazda wróciły pod koniec marca. 9 kwietnia złożyły pierwsze jajo, dlatego możemy się spodziewać, że już niedługo będziemy świadkami narodzin nowego pokolenia rybołowów.

Ostatecznie w 2014 r. transmisję oglądano 100 tys. razy, a profil na Facebooku zgromadził prawie 3000 fanów. Kanał online z gniazda oglądano nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Transmisję można oglądać na stronie głównej Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl), stronie Nadleśnictwa Lipka (www.lipka.pila.lasy.gov.pl) oraz PSE.

Partnerem projektu Lasów Państwowych są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Rybołów jest bardzo rzadkim ptakiem. Przylatuje do Polski na czas rozrodu i gniazdowania. Zimę spędza w Afryce północnej i środkowej. Należy do gatunku ptaków monogamicznych, który łączy się w pary na całe życie. Piękny, wyróżniający się wyglądem i specjalizacją pokarmową drapieżnik, który nie zanikł całkowicie głównie dzięki wysiłkom człowieka, jakim jest wyznaczaniu stref ochronnych i tworzenie sztucznych gniazd, które rybołowy chętnie zajmują.

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *