Kolejny „Dobosz” dla Piły

12 grudnia 2016 roku w sali Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbyła się coroczna  uroczystość z udziałem działaczy Towarzystwa pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych.

Dla Koła nr 9 TPPW im. kpt. Teofila Spychały było to wydarzenie szczególnie ważne – 5 członków Koła otrzymało wyróżnienia. Najważniejsze z nich – statuetkę „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” dostał Wojciech Kicman, znany regionalista, pasjonat historii Powstania, który od lat przygotowuje i publikuje wydawnictwa poświęcone postaciom, zdarzeniom i miejscom upamiętnienia Powstania w północnej Wielkopolsce. Tym samym pilskie Koło TPPW stało się „najbogatsze” w statuetki „Dobosza”, bowiem w roku 2013 podobne wyróżnienie spotkało Romana Chwaliszewskiego za dzieło popularyzacji idei i przebiegu Powstania w naszym regionie.

Czwórka członków Koła – Maria Kłos, Grzegorz Rzymski, Jacek Stróżyński i Zbigniew Horowski – została odznaczona Odznaką Honorową TPPW „Wierni Tradycji”. W Poznaniu wyróżnienie odebrał osobiście tylko p. Zbigniew Horowski, pozostali otrzymają je podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego na początku przyszłego roku.

Ostatnio  w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbył się „Dzień Bohatera”, a w Gimnazjum nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile  „Dzień Patrona” z udziałem rodzin powstańców od lat blisko współpracujących ze szkołą.  Przy okazji nie od rzeczy będzie przypomnienie, że w szkole w Wyrzysku działa drużyna harcerska, której patronem jest Powstaniec, kpr. Franciszek Murach, a Gimnazjum nr 4 jest opiekunem sztandaru Koła nr 9 TPPW – poczet sztandarowy złożony z uczniów szkoły można podziwiać podczas uroczystości miejskich.

W Kole od wielu miesięcy trwają przygotowania do 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego; przygotowano program, zadania na najbliższe lata i spokojnie, punkt po punkcie są one realizowane. Na druk czekają kolejne wydawnictwa, we współpracy z władzami samorządowymi miasta, gmin i powiatu opracowywane są lokalne programy obchodów tej rocznicy.

Już niedługo przy bramie cmentarza w Pile zawiśnie tablica informująca, że są na nim pochowani Powstańcy Wielkopolscy, w porozumieniu z rodzinami trwają przygotowania by na powstańczych mogiłach znalazły się plakiety upamiętniające ich udział w czynie zbrojnym sprzed 98 lat. Planuje się również odnowienie, odświeżenie tablic pamiątkowych tam, gdzie jest to konieczne.

Najbliższą okazją by oddać cześć pamięci Powstania Wielkopolskiego będzie uroczystość przy tablicy pamiątkowej u zbiegu ulicy Bydgoskiej i alei Powstańców Wielkopolskich w Pile organizowana tradycyjnie 30 grudnia; informacja o godzinie znajdzie się już niedługo na stronie internetowej Urzędu Miasta w Pile.

Kilka dni wcześniej – 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe, na których nie zabraknie również przedstawicieli  pilskiego Koła.
Jan Balcerzak

kolejny_dobosz00

kolejny_dobosz01