Kolejny duży żużlowy finał w Pile! Srebrny Kask – tu triumfowali najlepsi

kolejny_duzy_zuzlowy

Impreza o Srebrny Kask to już od blisko pięćdziesięciu lat jedne z najbardziej prestiżowych zawodów żużlowych w Polsce. Triumfowali w nim m.in. Edward Jancarz, Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.

Nie ma w naszym kraju zawodnika, który rozpoczynając żużlową karierę nie marzyłby o wygraniu Srebrnego Kasku. Choć nagrody za zwycięstwo w tej imprezie nie są oszałamiające, to każdy junior chce udowodnić, że to on jest najlepszym młodzieżowcem w Polsce.

W tym roku, pierwszy raz w historii, finał tych zawodów zostanie rozegrany w Pile. Choć będzie to dla naszego miasta debiut, to mimo wszystko Piła zapisała się złotymi zgłoskami w historii tych rozgrywek. Aż pięciu wychowanków Polonii – Rafał Dobrucki, Rafał Okoniewski, Mariusz Franków, Jarosław Hampel i Robert Miśkowiak, reprezentując nasz klub, zdobywali to cenne trofeum. Brązowy medal Srebrnego Kasku wisiał także na szyi Tomasza Gapińskiego, a w 1989 roku (!) triumfował obecny kapitan – Piotr Świst. Ostatni medal zdobyty dla Polonii to 2011 rok i srebro Przemysława Pawlickiego.

Od tego czasu rozpoczęła się dominacja braci Pawlickich. W 2012 roku Przemysław zdobył już w barwach Unii Leszno złoto, a kolejne dwa najcenniejsze krążki padły łupem Piotra.

Jak będzie tym razem? W stawce nie brakuje znakomitych żużlowców, którzy już dziś są ważnymi ogniwami ekstraligowych drużyn. Za głównych faworytów niedzielnego finału uznawani są Paweł Przedpełski i Maksym Drabik. Obaj są w trakcie świetnego dla nich sezonu, a czternaście punktów Przedpełskiego w meczu torunian przeciwko Unii Tarnów pokazuje, że problemy z kontuzjami ma już za sobą. Wymieniona dwójka to jednak nie jedyni kandydaci do triumfu, bowiem cała stawka to najlepsi młodzieżowcy w Polsce, którzy o awans do pilskiego finału musieli walczyć w eliminacjach.

Pilski klub także będzie miał w finale Srebrnego Kasku swojego zawodnika. Przed własną publicznością zaprezentuje się Arkadiusz Pawlak, który dzięki wsparciu sponsorów wyremontował swoje motocykle i w ostatnich spotkaniach, a szczególnie w meczu z Wybrzeżem Gdańsk, pokazał się z bardzo dobrej strony.

Lista startowa:
1. Oskar Fajfer (KS Toruń)
2. Alex Zgardziński (ZKŻ SSA Zielona Góra)
3. Paweł Przedpełski (KS Toruń)
4. Bartosz Smektała (Unia Leszno)
5. Artur Czaja (Speedway Stal Rzeszów)
6. Oskar Bober (SKMŻ Lublin)
7. Adriana Gała (WTS Wrocław)
8. Hubert Łęgowik (GKM Grudziądz)
9. Maksym Drabik (WTS Wrocław)
10. Marcin Nowak (GKM Grudziądz)
11. Mateusz Borowicz (ŻKS Ostrovia)
12. Adrian Cyfer (Stal Gorzów Wlkp.)
13. Arkadiusz Pawlak (Polonia Piła)
14. Dominik Kossakowski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk)
15. Ernest Koza (Unia Tarnów)
16. Kacper Woryna (ROW Rybnik)
R1. Krystian Pieszczek (ZKŻ SSA Zielona Góra)
R2. Patryk Rolnicki (Unia Tarnów)

Robert Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *