Kolejny projekt ekologiczny Spółki Gwda -,,Szkoła Kompostowania”

Odpady stanowią w Polsce i na świecie wiąż aktualny i ważny problem społeczny. Dlatego wszelkie działania zmierzające do edukacji na temat rodzajów odpadów, ich zagospodarowania, przetwarzania, ponownego wykorzystania i zasad segregacji powinny być prowadzone stale na wszystkich etapach edukacyjnych. Dlatego z ciekawą inicjatywą wyszła Spółka Wodno-Ściekowa Gwda, która zainstaluje kompostowniki w szkołach i instytucjach na terenie miasta. Mają one służyć do kompostowania odpadów biodegradowalnych, w tym odpadów zielonych. Projekt Spółki Gwda nasi nazwę,, Szkoła Kompostowania”.

– Projekt, który przestawiamy pokazuje, że nasze spółki miejskie nie są nastawione wyłącznie na to by wykonywać podstawowe obowiązki, ale też swoimi pomysłami zaskakują. Spółka Gwda już po raz trzeci. Pierwszy pomysł związany był z energią odnawialną, kolejny z Repair Café, a teraz projekt jak wyrzucać, ale rozsądnie. Akcja skierowana głównie do młodych ludzi, ale nie tylko – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Zamysł akcji,, Szkoła Kompostowania” polega na ustawieniu na terenie trzech szkół w Pile (Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 12 i Gimnazjum nr 4), Urzędu Miasta oraz Investparku, kompostowników o pojemności 600 litrów, wraz z kolorową instrukcją, obrazującą w przystępny sposób ideę kompostowania. Akcja uczyłaby dzieci (jak i dorosłych), iż z faktem kompostowania wiążą się również dużo łatwiejsze właściwie bezproblemowe segregowanie odpadów i sukcesywne poddawanie ich recyklingowi.

– Ilość kompostu z tych pojemników nie będzie znacząca. Ale chodzi o to abyśmy naszą wiedzę uzupełnili o ważny aspekt, element, że bez gleby zginiemy, jako gatunek na tej planecie. Spółka Gwda kompostuje 80 tysięcy ton odpadów rocznie i znamy się na tym. Będziemy wspierać poszczególne jednostki w uzyskaniu wiedzy. Dziś są trzy szkoły, które biorą udział w akcji, ale mam nadzieję, że wszystkie nasze szkoły, urzędy będą mieć taki kompostownik u siebie – dodaje Tomasz Wojciechowski, prezes Spółki Wodno-Ściekowej „GWDA”.

Liczby nie kłamią, aż 70% naszych śmieci to odpady biodegradowalne, a jeżeli trafią one do kompostownika będziemy mogli skutecznie posegregować nawet do 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu od nich resztek jedzenia. W związku z powyższym, kompostowanie ma bezpośredni wpływ na skuteczność segregacji odpadów, co na chwilę obecną jest jednym z priorytetów w krajach Unii Europejskiej.

Czym jest kompost?

To nawóz organiczny, powstający głównie z resztek roślinnych. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych form fosforu. Zatem dzięki odpadom zielonym z naszych przydomowych ogródków możemy zasilać rośliny. Kompost nadaje się, jako dodatek do sadzenia roślin (także tych doniczkowych), drzew i krzewów. Nawozem powstałym w ten sposób można również zasilić przydomowy trawnik, rozsypując cienką warstwę kompostu na jego powierzchni.

Sebastian Daukszewicz

kolejny_projekt_ekologiczny0

kolejny_projekt_ekologiczny9 kolejny_projekt_ekologiczny1 kolejny_projekt_ekologiczny2 kolejny_projekt_ekologiczny3 kolejny_projekt_ekologiczny4 kolejny_projekt_ekologiczny5 kolejny_projekt_ekologiczny6 kolejny_projekt_ekologiczny7 kolejny_projekt_ekologiczny8