Kolejny set na koncie pilanek

kolejny_set

W przedostatniej kolejce TAURON Ligi siatkarki Enei PTPS Piła zawitały do hali w Bielsku-Białej, gdzie zmierzyły się z miejscowym BKS-em Bostik. Miejscowe pozwoliły urwać sobie seta, ale nic więcej. Komplet punktów pozostał w Bielsku-Białej.

Mecz lepiej rozpoczęły pilanki, które od razu wyszły na dwupunktowe prowadzenie. Gospodynie jednak szybko wyrównały, a po zagrywce Andrei Kossanyiovej to one miały już o dwa oczka więcej (6:4). Po chwili doszedł jeszcze pojedynczy blok bielszczanek i to one były już w  bezpieczniejszej sytuacji. To pozwoliło im na więcej swobody w połowie tej partii, co w połączeniu z nieustającą czujnością na siatce drużyny przełożyło się na jej czteropunktowe prowadzenie (15:11). W dodatku świetnie spisywała się Gabriela Orvošová, której dobra gra coraz bardziej przybliżała BKS do wygranej w pierwszej odsłonie. Co prawda pilanki jeszcze odrobiły część strat, ale ostatecznie to ich przeciwniczki triumfowały w pierwszej odsłonie po świetnej zagrywce (25:17).

Początek drugiego seta okazał się już znacznie bardziej wyrównany. Przełamanie nastąpiło więc dopiero po tym jak Weronika Szlagowska skorzystała z przechodzącej piłki (5:3). Do tego doszły jeszcze punktowe bloki bielszczanek i to one znalazły się już na aż czteropunktowym prowadzeniu. Pilanki jednak nie odpuszczały i po ataku Kolety Łyszkiewicz pozostało im zaledwie jedno oczko do odrobienia (9:10). Po kolejnej udanej akcji w wykonaniu tej zawodniczki wynik wskazał więc już na remis. Od tej pory aż do okolic końcówki trwała zacięta walka, ale po ataku Gabrieli Orvošovej znowu to gospodynie miały przewagę w wysokości dwóch punktów (19:17). Taki stan nie utrzymał się jednak zbyt długo i wynik po raz kolejny uległ wyrównaniu. Tym razem przyjezdne wykorzystały swoją szansę i dzięki skutecznej grze blokiem przejęły w końcu inicjatywę (23:21). Chwilę później asa serwisowego dołożyła Alina Bartkowska i po ataku Kolety Łyszkiewicz to drużyna z Piły wyszła zwycięsko z tego pojedynku (25:21).

Przegrana zmotywowała gospodynie, które rozpoczęły trzecią partię od dwupunktowego prowadzenia. Ich przeciwniczki pograły jednak blokiem i po chwili to właśnie one były o jedno oczko lepsze (3:2). Czujna na siatce okazała się również Martyna Świrad, dzięki której BKS wypracował sobie bezpieczną przewagę (7:4). To rozpoczęło świetną serię zespołu przy zagrywce Gabrieli Orvošovej, po której dystans między drużynami wyniósł aż dziesięć punktów. W połowie seta asa serwisowego dołożyła także Andrea Kossanyiová, co jedynie jeszcze bardziej przybliżyło bielszczanki do wygranej w kolejnej partii (16:5). Nic nie zmieniło się już praktycznie do samego końca i to gospodynie mogły się cieszyć z bardzo wysokiej wygranej po ataku Weroniki Szlagowskiej (25:12).

Dobrze otworzyły czwartą odsłonę bielszczanki, gdyż po swoim skutecznym bloku miały już dwa oczka przewagi. Chwilę później gospodynie zaczęły punktować przy zagrywce Gabrieli Orvošovej i jeszcze bardziej umocniły się na prowadzeniu (5:1). Dopiero błąd w ataku Weroniki Szlagowskiej oraz skuteczna akcja pilanek nieco poprawiły sytuację przyjezdnych. Siatkarki BKS-u szybko popracowały jednak blokiem i zaraz miały już aż pięć oczek przewagi (9:4). Tym razem pilanki także się nie poddały i po udanych atakach Angeliki Wystel zmniejszyły swoje straty (9:10). Kolejny raz z pomocą przyszedł więc blok oraz wysoka skuteczność Gabrieli Orvošovej. Sytuacja uległa więc zaostrzeniu dopiero w połowie seta (15:16). Przyjezdne popełniły jednak błąd, co wraz ze świetną zagrywką Gabrieli Orvošovej przybliżyło BKS do wygranej w całym meczu (21:15). Tym samym obyło się już bez niespodzianek i to zespół z Bielska-Białej okazał się zwycięzcą po swojej punktowej zagrywce (25:20).

MVP: Kinga Drabek

BKS Bostik Bielsko-Biała – Enea PTPS Piła 3:1
(25:17, 21:25, 25:12, 25:20)

Składy zespołów:

BKS: Drużkowska (6), Kossanyiova (11), Świrad (14), Orvosova (27), Szlagowska (19), Gajewska (5), Drabek (libero) oraz Kazała i Wawrzyniak

PTPS: Gawlak (13), Wystel (12), Pelczarska (1), Gądek (3), Ponikowska (4), Bartkowska (8), Bodasińska (libero) oraz Łyszkiewicz (15)

Zuzanna Wrońska – Strefa siatkówki – www.siatka.org
Fot. (SE) archiwum