Komu zależy na zgodzie, a komu na konflikcie?

porzucek_baner

Temperatura sporu politycznego jest bardzo duża i odnoszę wrażenie, że Polacy już od dawna są tym zmęczeni. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, ataki mainstreamu były wymierzone właśnie w nas. To ewenement na wielką skalę. Po wyborach nie otrzymaliśmy ani dnia spokoju. Od pierwszej chwili Platforma Obywatelska i Nowoczesna, czyli opozycja totalna, zaczęły prowadzić agresywną retorykę wobec naszego rządu. Już dawno apelowaliśmy o spokój, prosiliśmy „dajcie nam pracować”, namawialiśmy, aby chociaż nam nie przeszkadzano. Zarówno te apele, jak i wyciągnięta przez panią premier Beatę Szydło ręka do współpracy i rozwiązania problemu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego zostały odrzucone.

Wyraźnie widać, że opozycji przede wszystkim chodzi o eskalowanie konfliktu i za wszelką cenę, nie patrząc na wizerunek naszego państwa na zewnątrz, obronę swoich grup interesów.

Święta majowe, które dopiero co za nami to czas radości. Nasze narodowe barwy – biel i czerwień – są źródłem niezłomnego ducha, który towarzyszył wielu pokoleniom naszych rodaków. Warto pamiętać, że nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Drugi maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, o których nie wolno nam zapominać.

Konstytucja 3 Maja, której 225. rocznicę uchwalenia dopiero co świętowaliśmy, to w tamtym czasie nowoczesny akt prawny, drugi na świecie i pierwszy w Europie. Miał on być lekarstwem na pogarszający się stan państwa. Reforma ta, zwana przez samych autorów „ostatnia wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” przyszła jednak zbyt późno i nie uratowała Rzeczypospolitej przed zbliżającym się upadkiem. W przyczynach upadku I Rzeczypospolitej dostrzegam pewne analogie do obecnej sytuacji politycznej. Wtedy mieliśmy z jednej strony obóz patriotyczny, zatroskany o los państwa, chcący reformować zły system prawny, zaś z drugiej obrońców starego układu, szlacheckiego liberum veto, własnych majątków i wpływów. Obrońcy panującego wtedy status quo o pomoc prosili zagraniczne mocarstwa, które chętnie angażowały się w spór polityczny, aby osłabić państwo polskie i doprowadzić je do ostatecznego upadku. Wszyscy pewnie dobrze znamy ten fragment naszej historii. Niezłomność obrońców Konstytucji i bohaterów narodowych, którzy po utracie niepodległości rozniecali powstania w walce o niepodległość, są źródłem dumy i dowodem na to, że w nas Polakach drzemie olbrzymia moc, wypływająca z naszej wspólnoty.

Z tego dziedzictwa możemy i powinniśmy czerpać, budując Polskę bezpieczną, wolną, sprawiedliwą i dostatnią. Do tego potrzebna jest jednak zgoda i współdziałanie w strategicznych dla interesu państwa kwestiach. Mam wielką nadzieję, że uroczyste obchody świąt majowych, nasze wspaniałe barwy narodowe, radosny wiosenny nastrój i niepowtarzalny klimat tych dni udzielą się politykom Platformy i Nowoczesnej. Tego wszystkim życzę, dlatego bo zależy mi na szybkiej i skutecznej naprawie państwa i kontynowaniu wprowadzania dobrej zmiany, która ma służyć Polakom.

Marcin Porzucek
poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *