Koncert NA GÓRZE oraz Kultura Upadła w Klubie BARKA!!! Mamy wejściówki!

Pod patronatem Tętna Regionu

Ten wyjątkowy koncert rozpocznie się w niedziele, 27 grudnia 2015, o godz. 19.00, w Klubie Muzycznym BARKA Piła ul. Wodna (na rzece Gwda). Wstęp: 10 zł. Dla naszych czytelników mamy 2 pojedyncze wejściówki. Aby mieć szansę w losowaniu wejściówki wystarczy  wysłać do 26.12 do godziny.15.00 maila na adres sebapila@interia.pl z tytułem wiadomości – Na Górze. Prosimy podać swoje dane: imię i nazwisko. Powodzenia.

Grupa NA GÓRZE promuje młody, interesujący zespół z Wrocławia z pełnosprawnymi muzykami :). Zespoły poznały się na Festiwalu „Stacja WOLIMIERZ”. Kultura Upadła – z jednej strony negacja do wszystkiego, z drugiej młoda, żywiołowa energia.

Pablopavo tak mówi o Na Górze: Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!”. Podobnie na hasło Na Górze reaguje Wojciech Waglewski: „Pozazdrościć takiej pogody ducha i radości życia! Kodym z Apteki określa to w swoim stylu: Brawa dla zajebistego zespołu!

W skład grupy Na Górze wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne (m.in. mieszkańcy DPS położonego na wsi pod Piłą). Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich.

Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność), organizowanym przez Skłot Rozbrat. Grali m.in. z zespołami: Hey, Kult, Apteka&; Na ich płytach słychać m.in. Tomasza Budzyńskiego z Armii, Macieja Cieślaka ze Ścianki, Litzę z Luxtorpedy, Jacka Kleyffa.

Grupa powstała w 1994 roku (w 2008 roku 2 muzyków przeszło z niej do zespołu Strachy Na Lachy). Na Górze działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim.

„Grupa Na Górze pracuje skupiając się przede wszystkim na artystycznej wartości swoich wysiłków, co pozwala wszystkim członkom zespołu na równoprawne funkcjonowanie w przestrzeni twórczej i poza nią.” (festiwal Unsound; Kraków 2013).

Płyty:

Kolorowomowa (1997); kaseta wydana niezależnie przez grupę Na Górze;

Rre generacja (2001); płyta wydana przez Roberta Lizę Friedricha;

Satysfakcja (2003); płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu z funduszy Programu Młodzież);

Samotność (2014); płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki społecznościowemu finansowaniu poprzez serwis Wspieramkulture.pl); Nie ma dwóch światów (2015) – 6 utworów do fragm. wierszy Jana Twardowskiego – płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Wielkopolskiego).

Inne, wybrane działania:

Znowu jestem (2005); płyta VCD wydana niezależnie przez grupę Na Górze – dodatek do czasopism artystycznych Lampa i Ha!Art; teledysk/reportaż/fotografie (dokumentacja m.in. nakręcenia samodzielnie przez niepełnosprawnych członków grupy);

Co to jest? (2007); autorski teledysk animowany zrealizowany przez Stowarzyszenie Na Górze – we wrześniu 2009 uzyskał pierwszą nagrodę „Motyl 2009” w kategorii filmu amatorskiego na VI Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie.
Kilka reportaży dla TVP1 zrealizowanych o grupie muzycznej, a także o działającym od 1992 do 2000 roku Teatrze Na Górze.

Strona grupy i Stowarzyszenia Na Górze – http://nagorze.org

Aktualności – http://www.facebook.com/NaGorze

Teledyski – http://youtube.com/user/GrupaNaGorze

KULTURA UPADŁA

Projekt muzyczny zawieszony między Wrocławiem a Oleśnicą, powstały w 2010 z inicjatywy Tomasza Raka i Jakuba Jankowiaka.

Początkowym założeniem muzycznym grupy była próba połączenia rapowych tekstów z żywym instrumentarium, dlatego skład został poszerzony o sekcję rytmiczną, dodatkowy wokal i klawiszowca.

Przechodząc (również aktualnie) szereg eksperymentów muzyczno-stylistycznych zespół ewoluował do składu kwartetu.

Niełatwo określić Kulturę Upadłą mianem zespołu jednego gatunku, w jego twórczości można usłyszeć punkrock, rap, postrock czy szeroko pojętą muzykę elektroniczną.

Brzmieniowo zespół charakteryzują przesterowane dźwięki keyboardu, ostre punkrockowe riffy gitary elektrycznej wspierane głośną i wyraźną sekcją rytmiczną oraz bezkompromisowe teksty komentujące rzeczywistość.

Oprócz klubowych koncertów w Polsce, zespół znany jest z niezapowiedzianych występów w przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz z udziału w sztuce pt. „Radio Armageddon” Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Joanna Naranowicz

koncert_na_gorze0

koncert_na_gorze8 koncert_na_gorze1 koncert_na_gorze2 koncert_na_gorze3 koncert_na_gorze4 koncert_na_gorze5 koncert_na_gorze6 koncert_na_gorze7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *