Kontakty z dziećmi

przeworek_agnieszka_net

Jestem ojcem dwóch dziewczynek, 8 letniej Marysi i 4 letniej Zuzi. Z ich matką przez wiele lat tworzyłem burzliwy i nigdy niesformalizowany związek. W ostatnich latach nasze relacje zaczęły się gwałtownie psuć, aż w końcu moja partnerka wyprowadziła się do innego mężczyzny, zabierając ze sobą nasze córki. Wszystko odbyło się w atmosferze konfliktu i wzajemnych pretensji. Moja była partnerka nie próbowała niczego ze mną uzgodnić i pomimo, że upłynęło już kilka miesięcy to nadal ogranicza moje kontakty z dziećmi. Bardzo rzadko widuję moje dzieci, pomimo, że jestem z nimi silnie związany, a one ze mną. Nie jestem również pewny, czy moje córki mają dobre warunki do życia w obecnym mieszkaniu. Z tego co wiem, wszyscy mieszkają w niewielkiej kawalerce, a nowy partner matki moich córek słynie z upodobania do alkoholu i dość porywczego charakteru. Ostatnio starsza córka powiedziała, że chciałaby mieszkać u mnie. Obawiam się, że to nie będzie takie proste, zwłaszcza, że moja była partnerka zapowiedziała, że jeżeli będę stwarzał problemy to zabroni mi jakichkolwiek kontaktów z małoletnimi. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Jarek  z Piły.

W pierwszej kolejności powinien Pan rozważyć czy zamieszkanie córek z Panem jest faktycznie realnym rozwiązaniem. Dużo zależy od charakteru Pana pracy, warunków lokalowych i więzi z dziećmi. Jeżeli faktycznie potwierdzi się, że córki obecnie nie mają stabilnych warunków do życia, być może racjonalnym rozwiązaniem byłoby nawet wystąpienie do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej matce nad małoletnimi. Warto jest także złożyć wniosek o zabezpieczenie miejsce zamieszkania małoletnich na czas postępowania u Pana. Jeżeli Pana była partnerka nie zaakceptuje Pana stanowiska to sąd najprawdopodobniej skorzysta z opinii biegłych sądowych, którzy będą zobligowani do zasugerowania optymalnego dla małoletnich rozwiązania.

Na tę chwilę zasadne jest przeprowadzenie rozmowy z matką dziecka w celu wypracowania porozumienia. Być może dojdzie Pan do przeświadczenia, iż to nie jest odpowiedni moment na to, aby dzieci zamieszkały bez matki, a i Pana była partnerka nieco złagodzi swoje stanowisko.

W tej sytuacji warto wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z małoletnimi córkami. W ten sposób w Państwa relacji będą panowały jasne zasady, których oboje powinniście przestrzegać.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia, a w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jak stanowi art. 113 § 1 wyżej przywołanego kodeksu, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

We wniosku do sądu powinien Pan wskazać nie tylko terminy, w jakich te kontakty miałyby się odbywać, lecz także ich preferowane miejsce.

Proszę nie obawiać się pogróżek partnerki, że zabroni Panu kontaktów z dzieckiem. Rodzice mają nie tylko obowiązek, ale i prawo do kontaktów z dziećmi, a zakazać może ich tylko sąd. Może to się zdarzyć wyłącznie w przypadku, kiedy kontakty zagrażają dobru małoletnich dzieci i jest to jedno z najbardziej radykalnych rozwiązań stosowanych przez sąd, tylko w razie zajścia takiej konieczności.

*Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.

Radca Prawny Agnieszka Przeworek-Rataj
Tel: + 48 507 721 486
Masz problem prawny i potrzebujesz wskazówki?
Napisz do nas! porada@ap-kancelaria.com.pl
lub zadaj pytanie poprzez formularz na stronie:
http://ap-kancelaria.com.pl/pro-publico-bono/