Kontener Wolności stanie na pilskim Deptaku

Nietuzinkowa wystawa, zatytułowana „Polskie Wolności – w rocznicę przemian 1989”, zostanie zaprezentowana od 3 do 4 sierpnia, w godzinach 9.00 do 24.00 na deptaku przy ul. Śródmiejskiej w Pile. Organizatorem pilskiego przekazu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA – Inicjatywa Razem w Pile. Organizatorem głównym jest Fundacja Picture Doc.

– „Polskie Wolności” to projekt, który został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA. – Piotr Wójcik – pomysłodawca i koordynator merytoryczny projektu – przygotował wraz z reporterką Justyną Pobiedzińską galerię składającą się z portretów Polaków, ich historii i osobistych definicji wolności! W tej galerii znajdziemy zarówno żołnierza AK, który pamięta walkę o wolność Polski od 1939 roku, jak i osobę urodzoną po 1989 roku, a więc „wolną od urodzenia”. Autorzy zapytali każdego o jego doświadczenie ostatnich 25 lat oraz o to, czym dla niego jest wolność – wyjaśnia Artur Łazowy.

Ekspozycji będzie towarzyszyć miasteczko namiotowe „Kontener Wolności”, które na czas pobytu w Pile stanie się kulturalną wyspą mieszczącą w sobie to, co związane jest z przemianami roku 1989. Przygotowany specjalnie na tę okazję namiot pozostaje przez dwa dni w każdym z miast, miasteczek, wsi. Wśród dyskusji, pokazów filmowych w kinie plenerowym, przygotowanych we współpracy z fundacją Kino Polska, prezentacji prac fotograficznych „25 FreeDom”, wykonanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, spotkań z lokalnymi opozycjonistami okresu PRL, koncertów, gier i zabaw dla najmłodszych itp., zorganizowane zostanie miejsce spotkań, w postaci studia foto-wideo, gdzie będą rejestrowane wypowiedzi Polaków związane z ich doświadczeniem ostatnich 25 lat oraz aktualnym postrzeganiem wolności.

red

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku10

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku15

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku11

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku12

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku13

kontener_wolnosci_stanie_na_pilskim_deptaku14