Koreańczycy w powiecie pilskim

CNARES – taką nazwę nosi koreańska instytucja, zajmująca się pracami badawczo – rozwojowymi oraz rozpowszechnianiem technologii związanych z rolnictwem. Reprezentanci organizacji po raz kolejny przyjechali do Wielkopolski.

– To nasi partnerzy od czternastu lat. Współpraca opiera się na wymianie konkretnych doświadczeń i rozwiązań. Naukowcy z Korei Południowej regularnie wizytują nasz region, z kolei badacze z Polski kształcą się w Azji – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, podczas konferencji prasowej, otwierającej jednodniową wizytę koreańskiej delegacji w powiecie pilskim.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że goście z Korei zechcieli przyjrzeć się ziemi pilskiej z perspektywy gospodarczej. Dziękuję władzom województwa wielkopolskiego i stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią za organizację szeregu spotkań, którym z dumą pełnimy rolę partnera. Program dnia jest bardzo napięty. Mam nadzieję, że prezentacja wybranych gospodarstw oraz przedsiębiorstw przypadnie do gustu naszym gościom i pomoże im w pracach badawczych – podkreślił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Specyfikę powiatu przedstawił gościom Stefan Piechocki, wicestarosta pilski: – Nasz powiat ma charakter rolniczo – przemysłowy. Przeważa produkcja roślinna, zwłaszcza zbóż, ale możemy się również pochwalić około czterema tysiącami hektarów sadów. Zajmujemy czołowe miejsce w Wielkopolsce w produkcji rolniczej pod każdym względem. Rozwijamy się też na gruncie przemysłowym, o czym świadczy sobotnie otwarcie najnowocześniejszej wytwórni pasz w Polsce.

Na czele delegacji, która dotarła z koreańskiego regionu Chungcheongnam – do, stoi Kim Young – Soo, generalny dyrektor CNARES: – Współpraca z Wielkopolską układa się bardzo dobrze. Poznań i Piła są bardzo ładnymi, zadbanymi miastami, dlatego przypuszczam, że mieszkańcom służy również hodowana tutaj żywność.

CNARES prowadzi obecnie rozmowy o nawiązaniu współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Zanim jednak do tych rozmów wróci, przedstawiciele instytucji dokładnie przeanalizują wnioski z pobytu w powiecie pilskim. Nasi goście zwiedzili gospodarstwo rybackie Ziemowita Pirtania w Tarnowie (Lider Sukcesu 2015), Wyrzyską Kolejkę Powiatową i spichlerz „Wacek” w Białośliwiu, tłocznię soków w Łobżenicy, sołectwo Tomaszewo oraz gospodarstwo sadownicze w Pobórce Wielkiej.  Koreańczycy byli też żywo zainteresowani funkcjonowaniem na terenie powiatu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie największą inwestycją, realizowaną przy współudziale tego funduszu, jest budowa drogi z Kruszek do Kijaszkowa w gminie Łobżenica. Koniec prac zaplanowano na październik przyszłego roku.

A.M.

koreanczycy_w_powiecie00

koreanczycy_w_powiecie17 koreanczycy_w_powiecie01 koreanczycy_w_powiecie02 koreanczycy_w_powiecie03 koreanczycy_w_powiecie04 koreanczycy_w_powiecie05 koreanczycy_w_powiecie06 koreanczycy_w_powiecie07 koreanczycy_w_powiecie08 koreanczycy_w_powiecie09 koreanczycy_w_powiecie10 koreanczycy_w_powiecie11 koreanczycy_w_powiecie12 koreanczycy_w_powiecie13 koreanczycy_w_powiecie14 koreanczycy_w_powiecie15 koreanczycy_w_powiecie16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *