Korzyści oraz problemy związane ze sterylizacją psa
Mam do Pana Doktora pytanie dotyczące sterylizacji psów. Posiadam roczną suczkę i noszę się z zamiarem jej sterylizacji. Niestety poprzednia moja suczka, którą wzięłam ze schroniska była już wysterylizowana i miała ciągłe problemy z nadwagą. Chciałabym moją suczkę poddać sterylizacji, ale boję się ewentualnych problemów. Eugenia z Łobżenicy.
Dużo suczek poddawanych jest sterylizacji. Głównym powodem sterylizacji, szczególnie w schroniskach, jest ograniczenie populacji zwierząt. Schroniska pełne są zwierząt, dlatego wszystkie suki poddawane są sterylizacji, a psy kastracji. W związku z czym adoptując dorosłego pieska ze schroniska nowy właściciel ma już go wysterylizowanego.
Niektórzy właściciele zwierząt mają też zbyt duży problem z cieczkami swoich suczek, dlatego też często decydują się na sterylizację. Natomiast głównym powodem kastracji psów jest nadpobudliwość, agresja, czy też ucieczki z domu. Plusów sterylizacji, czy kastracji jest więc wiele. Głównym plusem jest spokój właścicieli jeżeli chodzi o niechciane ciąże. Poza tym nie ma już problemu męczących cieczek, które trwają u suczek aż trzy tygodnie. Ważną korzyścią jest też skuteczna profilaktyka chorób macicy i gruczołów mlecznych. Suka wysterylizowana już nigdy nie zachoruje na ropomacicze, które jest stosunkowo częste i bardzo niebezpieczne dla życia. Nowotwory listwy mlecznej też występują sporadycznie u suk wysterylizowanych, zwłaszcza gdy poddane są sterylizacji w młodym wieku zaraz po pierwszej cieczce.
Jak to zwykle bywa są też minusy. Głównym minusem jest tycie spowodowane brakiem estrogenów u suki i testosteronu u samców. Drugim problemem spowodowanym brakiem estrogenów jest nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu nie jest aż tak częste, ale jak się już zdarzy to jest sporym problemem. Na szczęście są leki, które hamują nietrzymanie moczu. Niestety nie należą one do najtańszych i należy stosować je już do końca życia. Rasą, która jest predysponowana do nietrzymania moczu jest bokser. Dlatego też sterylizację bokserki należy dodatkowo rozważyć. Niestety może się też zdarzyć, że samce po sterylizacji będą mieć mniej wigoru. Co u psów agresywnych jest korzyścią, u psów łagodnych może być trochę problemem.
Na szczęście główny problem właścicieli sterylizowanych zwierząt, czyli nadwaga, jest możliwa w prosty sposób do kontrolowania. Mechanizm tycia sterylizowanych zwierząt związany jest ze spadkiem o około 30% metabolizmu zwierzęcia i ze wzrostem o około 30% łaknienia. Nie trudno sobie uzmysłowić, że nasza psina będzie w związku z tym ciągle głodna. Jak jeszcze będziemy karmić ją wszystkim ze stołu, to w bardzo krótkim czasie zwiększy swoją masę o połowę, a nawet więcej.
Domowe metody odchudzania przeważnie na nic się zdają. Dlatego też wielu właścicieli prosi o pomoc lekarza weterynarii. Lekarz zaleca więcej ruchu, no i oczywiście specjalistyczną weterynaryjną dietę. Najskuteczniejszą dietą odchudzającą jest dieta puszkowa Obesity 4T. Można nią psa w bardzo krótkim czasie super odchudzić. Drugą opcją jest ta sama dieta Obesity 4T w formie granulatu suchego. Również można nią psa szybko odchudzić i jak już schudnie, to bez problemu utrzymywać odpowiednią wagę. Zaletą jej jest niska cena i bardzo dobra smakowitość. Dieta Obesity 4T ma niski indeks glikemiczny oraz w swoim składzie zawiera spalacze tłuszczu. Często słyszę od klientów, że szkoda, że dla ludzi niema czegoś podobnego, co może świadczyć o wyjątkowej skuteczności tej diety.
Tak więc zastanawiając się nad ewentualną sterylizacją, czy kastracją, warto rozważyć korzyści wynikające z niej, jak również ewentualne problemy z jakimi możemy się zderzyć po zabiegu. Nie opisałem tu problemów związanych z samym zabiegiem, o których warto porozmawiać z lekarzem, który będzie taki zabieg przeprowadzał.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.