Krajowa Administracja Skarbowa od 2017 roku. Będą zwolnienia!

Sejm, głosami PiS, poparł rządowy plan powołania Krajowej Administracji Skarbowej. Scali ona w jedno Służbę Celną oraz skarbową, a także urzędy kontroli skarbowej. Według pilskich parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej, PiS chce wysłać obecnych urzędników na bezrobocie, a zastąpić ich swoimi ludźmi.

– Oczywiście można bardzo różnie układać struktury. Rządzący mają do tego prawo. Ale zaniepokoiło nas w debacie kilka kwestii, które mają związek z pracą ludzi dobrze dotychczas sprawujących się wykonywaniu swoich obowiązków. Minister mówi, że w skali kraju zostanie zwolnionych 5 tysięcy ludzi, którzy mają przejść na emeryturę.W to bym jednak nie wierzył, bo pracownik pracownikowi równy nie jest. Obawiamy się, że zwolnienia obejmą młodszych pracowników. Co gorsze, na tyle zmieniono ustawę, że nie trzeba będzie na kierownicze stanowiska w Urzędach Celnych i Izbach Skarbowych nikogo wyłaniać w drodze konkursu. Teraz będzie można wstawić dowolną osobę, bo ma się liczyć – powtarzam za debatą – nie fachowość, lecz zaufanie. Mnie się wydaje, że te dwie rzeczy idą w parze. Ja akurat mam zaufanie do fachowców. Obawiam się, że jest to kolejna seria zwolnień, która ma pozwolić ustanowić swoich „pisiewiczów” na kolejnych stanowiskach – mówi senator Mieczysław Augustyn, z PO. – Dramatem jest to, że będą wręczane zwolnienia wszystkim pracownikom Urzędów Skarbowych, wszystkim pracownikom Izb Skarbowych, wszystkim pracownikom Urzędów Celnych. Przez trzy miesiące od 1 stycznia 2017 do końca marca 2017 ci ludzie nie będą wiedzieć, co się z nimi stanie. Współczujemy wszystkim tym, którzy dostaną takie papiery do ręki. Taki prezent na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. I to w takim momencie, kiedy podobno ma wzrosnąć ściągalność podatków. Jak przy takim zamieszaniu to ma nastąpić. Nie wiem – puentuje senator Augustyn.

– Pytałam podczas debaty, na której byli przedstawiciele Służby Celnej z Piły i naszego okręgu wyborczego o to, kto będzie zwolniony, ile osób, czy będą zachowane jakieś zasady. Nie dostaliśmy jasnej odpowiedzi. A co ciekawe, ostatnie konsultacje w tym temacie były w latach 2005-2007, w czasie kiedy rządził PiS. Czyli jest to taka ustawa, jaką wtedy planowali. 10 lat temu, kiedy była inna sytuacja gospodarcza, tamte konsultacje zostają uznane za właściwe do projektu poselskiego, a tamten był rządowy – dodaje posłanka Maria Małgorzata Janyska z Platformy Obywatelskiej.

Obecnie w kraju funkcjonuje 46 urzędów celnych, po reformie miałby zostać jeden. To oznacza zwolnienia i to tych zmian najbardziej obawiają się celnicy. Ustawa, która ma scalić skarbówki ze Służbą Celną, ma wejść w życie od marca 2017 roku. Celem powołania nowej struktury ma być zwiększenie wpływów do budżetu, uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie biurokracji i przeniesienie części pracowników do pomocy podatnikom i przedsiębiorcom.

(SE)

krajowa_administracja00

krajowa_administracja02 krajowa_administracja01