Książka do zjedzenia/literatura fińska/ Sofi Oksanen – Pokaż swoje zdjęcia z Finlandii lub Estonii

Pod patronatem Tętna Regionu

Zapraszamy do nadsyłania zdjęć z podróży do Finlandii i Estonii. Chcielibyśmy poruszyć, przekazać uchwycone w kadrze aparatu fotograficznego Państwa emocje i wrażenia. Preferowane tematy: podróż, ludzie, przyroda, architektura, codzienność, wydarzenia.
Przygotowana z nadesłanych zdjęć wystawa multimedialna towarzyszyć będzie spotkaniu z Sofi Oksanen, ciekawą pisarką z Finlandii, 14 czerwca, w niedzielę, w Bibliotece w Pile, przy ul. Buczka 14. Wstęp wolny.     

Spotkanie poprowadzą: Katarzyna Szal, badaczka literatury fińskiej oraz Sebastian Musielak, tłumacz książek. W programie także: wspólne czytanie, poczęstunek Rosolli oraz pokaz filmu „Prawdziwy Fin”, reż. Yael Bartana (2014). Wstęp wolny.

Zdjęcia w formie tradycyjnej lub elektronicznej prosimy dostarczyć, w terminie do 10 czerwca br., do wypożyczalni Biblioteki w Pile, ul. Buczka 14 lub wysłać na adres: informacja@biblioteka.pila.pl Ilość możliwych zdjęć do przesłania nieograniczona.

Kilka wskazówek:
– zgłaszający jest autorem i ma pełnię praw do zdjęć
– prosimy podać imię i nazwisko autora oraz miejsce i czas wykonania zdjęcia, np. autor: Jan Kowalski, Helsinki 2015
– wymiary zdjęć w wersji cyfrowej nie powinny przekraczać 800 x 600 pixeli;
– prosimy podać kontakt telefoniczny lub email.

O Autorce:

Sofi Oksanen, pisarka i publicystka z Finlandii. Ojciec pisarki jest Finem, matka – Estonką.  Studiowała teatrologię w Fińskiej Akademii Teatralnej. Jej najsłynniejsza powieść, „Oczyszczenie” – w której autorka przedstawiła ciało kobiety, jako metaforę okupowanego kraju – została przetłumaczona na 26 języków, w tym polski. Dzięki niej została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Finlandia. W Estonii została jednogłośnie wybrana Osobowością Roku przez największy estoński dziennik „Postimees” i uznana „nieoficjalną ambasadorką kulturalną Estonii”. Otrzymała także Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę imienia Johana Runeberga i francuskie Prix du Roman Fnac oraz Prix Femina Étranger. Autorka gościć będzie w Polsce w związku z ukazaniem się w kwietniu br. książki pt. „Gdy zniknęły gołębie”.

O książce:

„Gdy zniknęły gołębie” – wielowątkowa opowieść o historii Estonii, od lat czterdziestych do sześćdziesiątych, niemieckiej i sowieckiej okupacji. Zachowawczość i ludzki bunt.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu pilskiej biblioteki pn „Książka do zjedzenia”. Popularyzuje współczesną literaturę oraz uznanych pisarzy europejskich w kontekście szeroko pojętej kultury, tak, aby ukazać jej autentyczność, tożsamość, odmienności, przewartościowania po 1989 r. Prowokuje do namysłu nad znaczeniem literatury w poznawaniu, wyrażaniu w obcych językach, innych światów oraz ludzi, ich losów i wartości.

Iwona Belter
Fot. http://www.sofioksanen.com/

ksiazka_do_zjedzenia10

ksiazka_do_zjedzenia12 ksiazka_do_zjedzenia11

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *